Availability


Price



Manufacturer

Size

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

Intended use

Oil grade

Application type

Base technology

Offer

Kind

Capacity [l]

Norm

Hydraulic oil - Hydraulic oil

A~5010181~1620
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX CVT

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.76
17.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX CVT

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.68
79.73 £
(19.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.76
14.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
82.02
68.35 £
(16.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX ATF

5l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.26
94.38 £
(22.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.32
16.93 £ 24.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.32 £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.52
7.93 £ 14.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.52 £

CASTROL
Automatic transmission oil 1l TRANSMAX ATF

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.76
9.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.00
6.67 £ 18.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.00 £

FEBI
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.82
7.35 £ 18.10 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.82 £

MOTUL
Oil, automated manual transmission (AMT) DRIVE SUPRA ATF DII 1L

208l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.72
10.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l NGEN

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.38
9.48 £ 20.86 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.38 £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l ATF

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.66
18.88 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 1L

1l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.80
7.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil DRIVE MEGA X ATF DIII 5L

5l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Automatic transmission oil 1l MULTI

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.95
8.29 £ 23.22 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.95 £

CASTROL
DOT4 brake fluid DOT4 1l

l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.98
16.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Hydraulic oil 1l

1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.04
7.53 £ 18.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.04 £

FUCHS OIL
Hydraulic oil 46 5l AGRIFARM

46 5l

Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.06
48.38 £
(11.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
AGRO

OE JOHN DEERE
Hydraulic oil 5l HY-GARD

5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.48
55.40 £
(13.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 46 5l REVLINE

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.96
15.80 £ 24.60 £
(3.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.96 £

REVLINE
Hydraulic oil 68 5l REVLINE

68 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.10
15.92 £ 25.38 £
(3.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.10 £

REVLINE
Hydraulic oil 22 5l REVLINE

22 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.39
13.66 £ 23.02 £
(3.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 16.39 £

REVLINE
Hydraulic oil 32 5l REVLINE

32 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.97
16.64 £ 26.20 £
(3.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 19.97 £

REVLINE
Hydraulic oil 15 5l REVLINE

15 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.06
28.38 £
(6.81 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 22 5l REVLINE

22 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.62
28.85 £
(6.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Hydraulic oil 46 5l REVLINE

46 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.62
15.52 £ 28.20 £
(3.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.62 £

REVLINE
Hydraulic oil 68 5l REVLINE

68 5l

Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.73
15.61 £ 29.80 £
(3.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.73 £
Bestsellers

FEBI
LHM oil 1l LHM synthetic

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.37
7.81 £ 23.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.37 £

FEBI
LHM oil 1l LHM

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.46
7.88 £ 19.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.46 £
1 of 4 next
Hydraulic Oil - Premium Quality for Automotive and Industrial Use

Hydraulic Oil - Premium Quality for Automotive and Industrial Applications

Hydraulic oil is a critical component in ensuring the smooth and efficient operation of hydraulic systems across various industries. Whether you are maintaining a car, industrial equipment, or heavy machinery, the right hydraulic oil plays a crucial role in improving the performance and longevity of your machinery. Our high-quality hydraulic oil is specially designed to provide superior lubrication and reliable operation under demanding conditions.

Key Features of Our Hydraulic Oil:

  • Superior Performance: Our hydraulic oil is formulated to deliver outstanding protection and efficiency for hydraulic systems, ensuring optimal operation even in high-pressure environments.
  • Long-Lasting Protection: It helps prevent wear and tear on moving parts, offering protection against corrosion and rust, extending the lifespan of your equipment.
  • Excellent Viscosity: With the ideal viscosity levels, this hydraulic oil maintains consistent performance across a wide range of temperatures, ensuring smooth operation in both cold and hot environments.
  • Compatibility: Our hydraulic oil is compatible with a wide variety of hydraulic systems, making it a versatile choice for automotive, construction, and industrial machinery.
  • Improved System Efficiency: Reduces the risk of overheating and contamination, maintaining the fluidity of the system and contributing to reduced energy consumption and operational costs.

Applications:

This hydraulic oil is ideal for use in a variety of automotive and industrial applications, including:

  • Automotive hydraulic systems
  • Construction machinery
  • Industrial hydraulic presses
  • Excavators and loaders
  • Forklifts and material handling equipment

Why Choose Our Hydraulic Oil?

When it comes to hydraulic systems, you can’t afford to take any chances with inferior products. Our hydraulic oil ensures reliability and performance in the most demanding conditions, ensuring your equipment runs smoothly and efficiently. With a focus on quality, we offer products that meet the highest standards of excellence in the automotive and industrial sectors.

At IC24, we understand the importance of quality in all automotive and industrial parts. That’s why we bring you hydraulic oil that not only meets but exceeds expectations in terms of performance, protection, and value for money.

Shop Now and Experience the Difference!

Ensure that your hydraulic systems remain in optimal condition by choosing our premium hydraulic oil. Browse our online store for more information and purchase today.

Explore Our Other Related Products

While you're here, don't forget to check out our Coiled Cables, perfect for a range of automotive and industrial uses!