Filters


Availability


Price



Manufacturer

Parts & Accessories Catalogue


VALVOLINE
Air filter wash VALVOLINE AIR FILTER CLEAN 5l for foam/sponge filters

Name Air filter wash
Capacity [l] 5
Product line AIR FILTER CLEAN
Intended use Motorcycles Quad
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.78
81.48 £
(19.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Manual Transmission Oil VAL L&HD AXLE 80W90 5L

80W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.82
73.18 £
(17.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil VALVOLINE SYNPOWER 4l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

4l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
65.76
54.80 £
(16.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l HYBRID

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
109.20
91.00 £
(21.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil 10W40 VALVOLINE DURABLEND 1l 4T Semi-synthetic

10W40 1l

Intended use Motorcycles
Base technology Semi-synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.84
8.20 £ 14.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.84 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Manual Transmission Oil 80W90 1l

80W90 1l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.94
14.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 20W50 5l VR1

20W50 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.07
50.06 £ 113.14 £
(12.01 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.07 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.38
39.48 £ 83.08 £
(9.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.38 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W20 5l SYNPOWER

5W20 5l

API SN
ACEA A1 B1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.38
89.48 £
(21.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Manual Transmission Oil 80W90 1l

80W90 1l

API GL-5 LIMITED SLIP (LS)
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.71
12.26 £ 20.76 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.71 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.27
64.39 £ 123.88 £
(15.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 77.27 £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 1l MAXLIFE

15W40 1l

API SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.62
8.85 £ 16.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.62 £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil VALVOLINE SYNPOWER 1l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.68
14.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

VALVOLINE
4T engine oil 5W40 VALVOLINE SYNPOWER 1l 4T, API SN JASO MA-2 synthetic

5W40 1l

API SN
Intended use Motorcycles
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.18
15.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 1l SYNPOWER

0W30 1l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.58
15.48 £ 29.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.58 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l ALL CLIMATE

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.58
17.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.60
11.33 £ 22.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.60 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l HYBRID

5W30 1l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.77
10.64 £ 18.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.77 £

VALVOLINE
Universal grease 0,4kg

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses
Application type cartouche
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.71
5.59 £ 10.84 £
(16.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.71 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 1l SYNPOWER

0W30 1l

API SP
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.75
12.29 £ 28.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.75 £

VALVOLINE
Coolant (G12 Evo/G65) Pink HT 12 AFC PINK RTU 5L

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 5
Colour Pink
Norm MAN 324 NF DEUTZ DQC CC-14 VW TL 774-L JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 MAN 324 SNF ASTM D4985 MAN 324 SI-OAT
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.56
20.47 £ 41.74 £
(4.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.56 £
Sports oils

VALVOLINE
Engine Oil 10W60 5l VR1

10W60 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.91
61.59 £ 117.42 £
(14.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 73.91 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.04
10.03 £ 19.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.04 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 1L

5W30 1l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
19.98
16.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine oil additive for crankcase / for vehicle engines, diesel/petrol ENGINE OIL SYSTEM CLEANER

Serviced vehicle passenger cars
Name Oil additive
Oil type engine
Intended use (parts, components) for vehicle engines for crankcase
Application (Activity) for cleaning for flushing
Application - advantages revitalization improves compression improves engine work
Removes oil deposits sludge tar coal deposit
Capacity [l] 0,3
Petrol type Diesel Petrol
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.58
9.65 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.78 £
1 of 6 next