Parts & Accessories Catalogue
TOPTUL
Set of key wrenches 9pcs HEX GSN-09LH
Market / application Professional
Set Yes
Set type same PROFILE homogenous
VDE No
Name Set of tools
Wrench / tool type key wrench(es)
Profile HEX
Shape "L"
HEX size [mm] 4 3 5 6 8 10 2 2.5 1.5
Number of tools [pcs] 9
18.47
15.39 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SEALEY
Chain punch kit MERCEDES 1.4/1.5/1.7/1.7 CDi/1.9/2.0/2.1Cdi/2.2 CDi/CRD/2.4/2.6/2.7 CDi/CRD/2.8/3.0 CDi/CRD/3.2/3.2CDi/3.9CDi/4.0CDi/4.3/5.0 SEA VSE4802
Set Yes
Name Tool/s
Application (Activity) for crimping
Intended use (parts, components) for chain for timing
Drive timing chain timing gears
Make MERCEDES
Engine capacity [l] 1.9 2.4 3.0 2.0 1.4 1.5 2.8 3.2 4.0 2.2 2.6 1.7 2.1 2.7 4.3 5.0 3.9
Gasoline engines Yes
Diesel engines Yes
524.80
437.33 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
HANS
Set of tools 9 pcs 06300-9M
Market / application Professional
Set Yes
Set type mixed
Name Set of tools
Profile Phillips PH Pozidriv PZ flat
Number of tools [pcs] 9
Screwdriver size (mm) [mm] 5.5x100 6.5x150 6.5x100 6.5x38
Pozidriv size PZ1
Philips size PH1 PH2
36.50
30.42 £ 48.82 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.50 £
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 0XREK022/L
Name Protective gloves
Model NITRYL
Size L 9
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry general maintenance
Properties waterproof powder-free
Industry laboratory car pharmacy
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 EN 374 EN 455 EN ISO 374-1:2016 typ B EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
9.82
8.18 £
(0.10 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOPTUL
Double-ended flare nut wrench set 5 pcs 12-angle GPAQ0502
Market / application Professional
Set Yes
Set type metric homogenous
Name Set of tools
Wrench / tool type Double-ended open ring wrench(es)
Profile 12-angle
Shape straight
Combination wrench size [mm] 8 10 11 12 13 14 17 19 22 24
Offset angle [°] 15
Material chrome-vanadium alloy steel
Description length long
VDE No
Number of tools [pcs] 5
Packaging Fabric case
56.32
46.93 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAMMOOTH
Cover, wheels Black 14" set 4pcs MMT A112 2045B 14"
Rim diameter [inch] 14
Colour Black
Material Plastic
Model Optic
Set Yes
32.40
27.00 £
(8.10 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
STEF-POL
Pole clamp for battery / for starting cables 2pcs 0XPT ZACISK MALY
Name Pole clamp
Terminal +/-
Voltage [V] 12
Application - devices for charger
Intended use (parts, components) for starting cables for battery
Set Yes
3.06
2.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOPTUL
Sockets set 1/2" impact GDAI0601
Market / application Professional
Impact Yes
Set Yes
Set type homogenous
VDE No
Wrench / tool type SPLINE / XZN bit socket(s)
Profile SPLINE / XZN
Socket / drive [inch] 1/2
Spline / XZN size M14 M16 M18
Intended use (for work) with high torque
Intended use (for tools) for an impact wrench for handles for extension bars
Description length long short
Packaging Plastic box
Number of tools [pcs] 6
48.49
40.41 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAMMOOTH
Cover, wheels Silver 14" set 4pcs MMT A112 2041 14"
Rim diameter [inch] 14
Colour Silver
Material Plastic
Model Snake
Set Yes
30.48
25.40 £
(7.62 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
BOSCH
Drill bit, HSS, roller, ø 2; 3; 4; 5; 6; 8; 10, metal - 7 pcs, 2 608 577 347
Market / application Professional
Product group Tool/s
Set Yes
Name Drill bit
Type roller
Material HSS
Intended use (material) metal
Drill bit diameter [mm] 2 3 4 5 6 8 10
Working length [mm] 24 33 43 52 57
Quantity per set [pcs] 7
Asortment group Power tools
11.52
9.60 £ 13.06 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
11.52 £
HANS
Set of tools 9 pcs cardboard 06450-9THG
Set Yes
Name Set of tools
Profile TORX TAMPER
Number of tools [pcs] 9
Packaging Cardboard
45.84
38.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TOPTUL
Set of tools, cutters 5 pcs GPAQ0504
Market / application Professional
Name Set of tools
Type flat
Number of tools [pcs] 5
Material Cr-Mo chrome molybdenum alloy steel
Set Yes
Packaging Fabric case
83.84
69.87 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SONIC
Set of pliers 7 pcs 810002
Market / application Professional
Set type mixed
Name Set of pliers
Wrench / tool type locking plier(s)
Number of tools [pcs] 7
Set Yes
143.14
119.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SONIC
Sockets set 1/2" (homogenous), 10 pcs, profile TORX TAMPER, socket TORX/E-TORX size T20H, T25H, T27H, T30H, T40H, T45H, T50H, T55H, T60H, T70H,
Market / application Professional
Impact No
Set Yes
Set type homogenous
VDE No
Wrench / tool type socket male end/bit Bit
Profile TORX TAMPER
Socket / drive [inch] 1/2
Socket TORX/E-TORX size T70H T27H T30H T50H T20H T25H T60H T55H T40H T45H
TORX TAMPER size T20H T25H T27H T30H T40H T45H T50H T55H T60H T70H
Packaging Bar Rail
Number of tools [pcs] 10
76.98
64.15 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TEXA
Air conditioning disinfectant agent 120ml 12pcs TEX 39022531
Set Yes
Name Air conditioning disinfectant agent
Substance form fluid
For device (model) TEXA AIR+
Application - devices for ultrasonic devices
Effect disinfection
Quantity per set [pcs] 12
Capacity [ml] 120
Packaging Bottle
261.22
217.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Puller fork 0XAT4015
Set Yes
Name Puller
Type fork
Intended use (parts, components) for lower ball joints for ball joints
Quantity [pcs] 5
28.62
23.85 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SONIC
Sockets set impact for alternator / for alternator coupling 818007
Market / application Professional
Impact Yes
Set Yes
Set type mixed
VDE No
Name Socket
Wrench / tool type socket male end/bit
Socket type special
Intended use (parts, components) for alternator for alternator coupling
Intended use (for work) with high torque
Intended use (for tools) for an impact wrench
Description length long short
Packaging Plastic box
for Brand Fiat Renault
Number of tools [pcs] 18
90.94
75.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SONIC
Sockets set 3/8" (homogenous), 12 pcs, profile RIBE / SPLINE / XZN spline / XZN size M10, M12, M5, M6, M8, M9, rIBE size M10; M6; M7; M8; M9
Market / application Professional
Impact No
Set Yes
Set type homogenous
VDE No
Wrench / tool type RIBE bit socket(s) TORX bit socket(s) SPLINE / XZN bit socket(s)
Profile RIBE SPLINE / XZN
Socket / drive [inch] 3/8
Spline / XZN size M10 M12 M5 M6 M8 M9
RIBE size M6 M7 M8 M9 M10
Packaging Bar Rail
Number of tools [pcs] 12
68.22
56.85 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SONIC
Sockets set 1/4" (homogenous), 12 pcs, profile 12-angle, socket size 4; 4.5; 5; 5.5; 6; 7; 8; 9; 10; 11; 12; 13 mm
Market / application Professional
Impact No
Set Yes
Set type homogenous
VDE No
Wrench / tool type socket
Profile 12-angle
Socket / drive [inch] 1/4
Socket size [mm] 6 7 8 9 10 11 12 13 4 4.5 5 5.5
Number of tools [pcs] 12
49.42
41.18 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
HANS
Set of tools 9 pcs 06301-9MG
Market / application Professional
Set Yes
Set type mixed
Name Set of tools
Profile Phillips PH flat
Number of tools [pcs] 9
Screwdriver size (mm) [mm] 5.5x100 6.5x150 3x75 6.5x100 8x175
Philips size PH0 PH1 PH2 PH3
Size PH0x75 PH2x150 PH1x100 PH3x150
36.12
30.10 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SEALEY
Hose / Pipe heat shrinking
Name Hose Pipe
Set Yes
Type heat shrinking
Inner diameter [mm] 6.4 4.8 3.2
Length [mm] 50
Material Rubber
Colour Black White Red Blue Yellow
Packaging Suitcase
16.80
14.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
for "MULTIMEDIA" system / for radio 0XAT8108
Name Wrench Extractor
Set Yes
Application (Activity) assembly disassembly
Intended use (parts, components) for "MULTIMEDIA" system for radio
128.83
107.36 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ATE
Devices for working fluids and fuels 03.9302-3025.4
Category Devices for working fluids and fuels
Name Devices for working fluids and fuels
Set Yes
Model FB 30 SR
Application (Activity) for bleeding the system for replacement
Intended use (parts, components) for brake system
Intended use (material) brake fluid
Capacity [l] 30
Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
1 126.76
938.97 £ 2 390.82 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
1 094.63 £
SEALEY
Impact wrench air-operated external square 1/4" SEA SA141
Market / application Professional
Product group Device(s)
Set Yes
Name Impact wrench
Power supply Pneumatic
Type pistol
Tool holder external square 1/4"
Maximum torque [Nm] 40
Asortment group Pneumatic tools
335.38
279.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SEALEY
SEA VS0350B
Set Yes
Name Krążek tnący
Application for cutting
Intended use (parts, components) for brake pipes
for device (item) SEA VS0350
20.98
17.48 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SONIC
Set of tools 35 pcs 1/4" insert tray / plastic suitcase 103502
Market / application Professional
Set Yes
Set type mixed
Name Set of tools
Wrench / tool type universal joint(s) HEX bit socket(s) ratchet(s) Philips PH bit socket(s) 6PT socket(s) extension bar(s) handle(s) TORX bit socket(s) slotted bit socket(s)
Profile Phillips PH flat HEX TORX Hexagonal
Socket / drive [inch] 1/4
Number of tools [pcs] 35
Metric size [mm] 4 6 7 5 12 8 9 10 5,5 11 13
Screwdriver size (mm) [mm] 3 6.5 5.5
Inch size [inch] 1/4
HEX size [mm] 4 3 5 6
Philips size PH0 PH1 PH2 PH3
Socket TORX/E-TORX size T20 T30 T10 T15 T27 T40 T25
Packaging Plastic suitcase Insert tray
Size T40 T30 T25 T27 T20 T15 T10
114.34
95.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAMMOOTH
Cover, wheels Black 16" set 4pcs MMT A112 2044B 16"
Rim diameter [inch] 16
Colour Black
Material Plastic
Model Volare
Set Yes
37.62
31.35 £
(9.41 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
BOSCH
Drill bit, HSS-G cylindrical, roller / spiral, ø 13 x 151 mm, cast iron / steel - 5 pcs, 2 608 595 083
Market / application Professional
Product group Tool/s
Set Yes
Name Drill bit
Type spiral roller
Material HSS-G
Intended use (material) steel cast iron
Interface (grip type) cylindrical
Drill bit diameter [mm] 13
Working length [mm] 101
Total length [mm] 151
Quantity per set [pcs] 5
Drill bit grinding according to norm DIN 338
Drill bit top angle [°] 135
Asortment group Power tools
63.10
52.58 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
11.94
9.95 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
KNIPEX
Set of pliers 3 pcs 00 20 11
Market / application Professional
Set type mixed
Name Set of pliers
Wrench / tool type pliers diagonal cutting plier(s) long nose plier(s)
Number of tools [pcs] 3
Application for comercial vehicles (Van) for passenger vehicles for motorcycles
Set Yes
109.44
91.20 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
previous
22 of 38
next