Parts & Accessories Catalogue
SACHS
Coil spring 992 311
Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Length [mm] 367
Thickness [mm] 13
Outer diameter [mm] 164
Colour Yellow Brown
40.76
33.97 £ 56.92 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
40.76 £
DEPO
Position light 333-1418L-AS
Fitting side Left
European certification of approval No
Colour Yellow
Quality PJ Quality recommended by the supplier
15.90
13.25 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
HERTH+BUSS ELPARTS
Position light 82710200
Fitting side Right Left
Colour Yellow
Light source type LED
Width [mm] 120
Height [mm] 45
Cable length [mm] 500
Voltage [V] 24 12
Offer Truck
Quality P Cross reference with original quality.
12.00
10.00 £ 14.94 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
12.00 £
ANSELL
Protective gloves, working Natural latex 1 pair RIG014Y-L
Name Protective gloves
Model ActivArmr
Size L 9
Type Natural latex
Intended use for work in the electronics industry for production work in transport industry work in car garages for conservation work general maintenance
Properties electro-insulation
Industry mechanical electronic automotive
Quantity per packaging 1 pair
Colour Yellow
Durability EN ISO 21420:2020
Coating material latex
How to use reusable
Set No
Biodegradable No
80.74
67.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
GIANT
Side marker 131-SC44272U
Fitting side Right Left
Colour Yellow
Light source type LED
Voltage [V] 24
Fitting position Side
Offer Truck
Quality Z Cross reference
7.90
6.58 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
18.24
15.20 £
(3.65 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TRUCKLIGHT
Side marker CL-MA004
Fitting side Right Left
Colour Orange Yellow
Light source type LED
Width [mm] 65
Height [mm] 65
Cable length [mm] 1330
Voltage [V] 24
Fitting position Side
Offer Truck
Quality Z Cross reference
10.26
8.55 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CARGOPARTS
Wheel Chock CARGO-E020
Material Plastic
Length [mm] 470
Height [mm] 225
Width [mm] 201
Colour Yellow
Norm G53
15.92
13.27 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
THERMOTEC COOLANTS
Coolant (G12+/G30) Yellow KTT YELLOW 20L RTU HD
Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 20
Colour Yellow
Norm VOLVO VCS 418-001 PN-C-40007:2000 ASTM D3306 RENAULT 41-01-001
67.30
56.08 £
(3.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SACHS
Coil spring 992 312
Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Length [mm] 367
Thickness [mm] 13
Outer diameter [mm] 164
Colour Orange Green Yellow
41.64
34.70 £ 61.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.64 £
MOTIP
Paint fluorescent yellow spray 0,4l
Name Paint
Type fluorescent
Colour Yellow
Capacity [l] 0,4
Packaging Spray
Application type spray
12.48
10.40 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
TYC
Direction Indicator TYC 18-6092-00-1N
Fitting side Left
European certification of approval No
Colour Yellow
Quality PJ Quality recommended by the supplier
18.00
15.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OXFORD
Brake disc lock Alpha XD14 OXFORD colour yellow 87mm x 56mm pin 14mm
Colour Yellow
Material Metal
Length [mm] 87
Producer's name Alpha XD14
56.58
47.15 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
EICHNER
Car acceptance card for service board yellow 300 pcs
Name Car acceptance card for service board
Colour Yellow
89.16
74.30 £
(0.30 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SACHS
Coil spring 992 314
Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Length [mm] 367
Thickness [mm] 13
Outer diameter [mm] 164
Colour Red Orange Green Yellow
46.51
38.76 £ 61.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.51 £
WAŚ
Side marker 609BCL W77.2WW
Fitting side Left
Colour White Red Yellow
Light source type LED
Voltage [V] 24 12
Offer Truck
Quality P Cross reference with original quality.
22.74
18.95 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OSRAM
Warning lights 6V OSR LEDSL103
Material Plastic
Lamp type LED
Light source type LED
Colour Yellow
Voltage [V] 6
Number of batteries [pcs] 4
Power [W] 3 1.5
Protection level IP54
78.82
65.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SPARCO TEAMWORK
Safety shoes ALLROAD shoe nose composite 07529 NRGF/44
Name Safety shoes
Safety category S3 SRC
Material Nylon Microfibre
Shoe nose Composite
Size 44
Insulated boot No
Colour Black Yellow
Model ALLROAD
Waterproof Yes
132.78
110.65 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OXFORD
Brake disc lock Monster OXFORD colour yellow 135mm x 70mm mandrel 11mm
Colour Yellow
Material Metal
Length [mm] 135
Producer's name Monster
44.64
37.20 £ 67.32 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.64 £
CARGOPARTS
Wheel Chock CARGO-E103
Material Plastic
Length [mm] 390
Height [mm] 200
Width [mm] 160
Colour Yellow
Norm G46
17.47
14.56 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VIGNAL
Position light VAL198620
Fitting side Right Left
Colour Yellow
Light source type LED
Width [mm] 102
Height [mm] 54
Way of fitting For rack system
Voltage [V] 24 12
Fitting position Side
Offer Truck
Quality O Original part in carmaker's packaging
21.70
18.08 £ 25.78 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
21.70 £
VALVOLINE
Antifreeze/coolant fluids and concentrates Yellow VAL MV COOLANT CON 5L
Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Capacity [l] 5
Colour Yellow
Norm RENAULT Glaceol RX type D GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS SAE J814 GM B 040 0240 ÖNORM V5123 MB 325.0 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-J VW TL 774-D VW TL 774-F ASTM D4656 BS 6580:1992 VW TL 774-G SAE J1941 MB 325.5 MB 325.3 SAE J1034 MB 325.6 MB 325.2 VW TL 774-C
58.90
49.08 £
(11.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
THERMOTEC COOLANTS
Coolant (G12+/G30) Yellow KTT YELLOW 5L RTU
Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 5
Colour Yellow
Norm VOLVO VCS 418-001 PN-C-40007:2000 ASTM D3306 RENAULT 41-01-001
16.26
13.55 £
(3.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SEALEY
Hose / Pipe heat shrinking
Name Hose Pipe
Set Yes
Type heat shrinking
Inner diameter [mm] 6.4 4.8 3.2
Length [mm] 50
Material Rubber
Colour Black White Red Blue Yellow
Packaging Suitcase
16.80
14.00 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
15.48
12.90 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SACHS
Coil spring 991 287
Fitting position Front
Fitting side Right Left
Length [mm] 367
Thickness [mm] 13
Outer diameter [mm] 164
Colour Red Blue Yellow Brown
52.09
43.41 £ 68.68 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.09 £
OXFORD
Brake disc lock with alarm Boss OXFORD colour yellow 168mm x 99mm mandrel 14mm alarm 100dB
Colour Yellow
Material Metal
Length [mm] 168
Producer's name Boss
68.59
57.16 £ 84.04 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
68.59 £
HELLA
Lens, tail light 9EL111 647-001
Fitting side Right
Fitting position Rear
Colour Yellow
Offer Truck
17.84
14.87 £ 21.04 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
17.84 £
LESJOFORS
Coil spring LS4266787
Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Length [mm] 340
Thickness [mm] 9.25
Outer diameter [mm] 108
Colour Red Green Yellow
29.74
24.78 £ 44.86 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
29.74 £
ULO
Position light ULO5615-36
Fitting side Right Left
Colour Yellow
Light source type LED
Width [mm] 120
Height [mm] 38.5
Way of fitting To screw flat base For rack system
Cable length [mm] 60
Voltage [V] 24
Fitting position Side
Quality Q Original part in manufacturer’s packaging
25.57
21.31 £ 29.28 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
25.57 £
previous
4 of 6
next