Filters


Availability


Price



Offer

Parts & Accessories Catalogue


Performance

K&N
Oil filter SO-1010

Height [mm] 85
Filter type screwed
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.04
7.53 £ 10.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.04 £
Performance

K&N
Oil filter SO-1017

Height [mm] 87
Filter type screwed
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.21
6.84 £ 10.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.21 £
Performance

DRAGON WINCH
Spare part for winches - Maverick 12000; winch brake DWMBRAKE12

Offer Tuning
Add to cart
(0)
2 pcs.
84.18
70.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

K&N
Sports air filter panel 33-3065 do VOLVO S60 III, S90 II, V60 II, V90 II, XC60 II, XC90 II

Outer length [mm] 281
Outer width [mm] 233
Height [mm] 41
Shape panel
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.48
82.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

EIBACH
Lowering springs 4 pcs Pro-Kit E4015-140 HONDA CIVIC V

Series Pro-Kit
Front lowering [mm] 30
Rear lowering [mm] 30
Front axle load [kg] 845
Rear axle load [kg] 820
Set set per vehicle
Offer Tuning
Add to cart
(0)
2 pcs.
169.26
141.05 £ 263.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 169.26 £
Performance

TEDGUM
Polyurethane bushing (1 pcs) In the back/Rear 00447347 HYUNDAI H-1, H-1 / STAREX, H100; MITSUBISHI L 300 / DELICA II, L 300 III, L200, L200 / TRITON, PAJERO I, PAJERO II

Fitting place rear leaf spring for leaf spring
Fitting place 2 rear
Fitting side Right Left
Inner diameter [mm] 16
Outer diameter [mm] 28
Height [mm] 45
Quantity per set [pcs] 1
Hardness 80 Sha
Fitting position Rear In the back
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.32
6.93 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

PIPERCROSS
Panel filter (insert) rectangular TUPP1836 do ABARTH 500 / 595 / 695, 500C / 595C / 695C; FIAT 500, 500 C, DOBLO, DOBLO CARGO

Outer length [mm] 239
Outer width [mm] 170
Shape rectangular
Offer Tuning
Add to cart
(0)
1 pcs.
34.36
28.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

MOTUL
Engine Oil 10W60 5l 8100

10W60 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.25
37.71 £ 104.94 £
(9.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.25 £
Performance

MOTUL
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.75
9.79 £ 29.34 £
(23.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 11.75 £
Performance

PIPERCROSS
Panel filter (insert) rectangular TUPP1598 do AUDI A4 B6, A4 B7, A4 B8, A5; SEAT EXEO, EXEO ST

Outer length [mm] 266
Outer width [mm] 212
Height [mm] 29
Shape rectangular
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.29
26.91 £ 34.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.29 £
Performance

TURBOWORKS
Heat sheet tape bandage ceramic up to 800 degrees Celsius MG-TT-004

Name Heat sheet tape
Assortment name bandage
Inner diameter [mm] 1
Outer diameter [mm] 50
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.32
9.43 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

PIPERCROSS
Panel filter (insert) rectangular TUPP29 do NISSAN PATHFINDER III; OPEL CALIBRA A, VECTRA A; SAAB 900 II

Outer length [mm] 289
Outer width [mm] 186
Height [mm] 27
Shape rectangular
Offer Tuning
Add to cart
(0)
2 pcs.
27.92
23.27 £ 34.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.92 £
Performance

BIMARCO
Sports seat HAMER PRO BLACK FIA

Name Sports seat
Assortment name Seats Bucket seat
Colour Black
FIA Certification Yes
Material Velours
Offer Tuning
Add to cart
(0)
2 pcs.
486.68
405.57 £ 736.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 486.68 £
Performance

K&N
Sport oil filter HP-7023 (cartridge) height81mm

Height [mm] 81
Filter type Cartridge
Inner diameter [mm] 29
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.92
11.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

K&N
Sport oil filter HP-2010 (screwed) height102mm M22x1,5mm

Height [mm] 102
Filter type screwed
Thread size [mm] M22
Thread pitch [mm] 1.5
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.73
8.94 £ 15.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.73 £
Performance

M-TECH
LED light bulb H7 (2 pcs) 6500K 12/24V

Light source type H7
Voltage [V] 24 12
Rated power [W] 54
Color temperature [K] 6500
Socket type PX26D
Lamp type LED
Packaging Set
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.48
17.07 £ 32.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.48 £
Performance

EIBACH
Lowering springs 4 pcs Pro-Kit E1528-140 AUDI 100 C4, A6 C4

Series Pro-Kit
Front lowering [mm] 35
Rear lowering [mm] 30
Front axle load [kg] 1240
Rear axle load [kg] 1200
Set set per vehicle
Offer Tuning
Add to cart
(0)
3 pcs.
204.04
170.03 £ 287.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 204.04 £
Performance

PIPERCROSS
Panel filter (insert) rectangular TUPP1735 do RENAULT CLIO II, ESPACE IV, LAGUNA, LAGUNA I, LAGUNA II, VEL SATIS

Outer length [mm] 230
Outer width [mm] 189
Shape rectangular
Offer Tuning
Add to cart
(0)
7 pcs.
45.82
38.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

DRAGON WINCH
for winches DWT 14000-18000, DWH 9000-15000; mounting plate DWPMTRUCK

Offer Tuning
Add to cart
(0)
2 pcs.
153.06
127.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

K&N
Sports air filter panel 33-2980 do HYUNDAI H-1 CARGO, H-1 TRAVEL; NISSAN NAVARA, NAVARA NP300

Outer length [mm] 267
Outer width [mm] 189
Height [mm] 37
Shape panel
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.56
66.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance
>9 pcs.
64.90
54.08 £ 79.56 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 64.90 £
Performance
>9 pcs.
34.36
28.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 20W60 4l Racing High Viscosity

20W60 4l

Add to cart
(0)
8 pcs.
188.32
156.93 £
(47.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Performance

RAVENOL
Engine Oil 20W60 1l Racing High Viscosity

20W60 1l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.90
41.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance
>9 pcs.
34.36
28.63 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

FERODO
Brake pads - professional DSUNO Rear FCP4663Z fits BMW 1 (F20), 1 (F21), 2 (F22, F87), 2 (F23), 3 (F30, F80), 3 (F31), 3 GRAN TURISMO (F34), 4 (F32, F82), 4 (F33, F83), 4 (G22, G82)

Composition DSUNO
Width [mm] 73.4
Height [mm] 73.4
Thickness [mm] 17
Fitting position Rear
Offer Tuning
Add to cart
(0)
4 pcs.
321.84
268.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

TURBOWORKS
Exhaust pipe (exhaust system reduction 89-60 mm) MP-RD-015

Name Exhaust pipe
Assortment name System element
Offer Tuning
Add to cart
(0)
9 pcs.
24.66
20.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

K&N
Sports air filter panel 33-3040 do OPEL CORSA E

Outer length [mm] 208
Outer width [mm] 197
Height [mm] 30
Shape panel
Offer Tuning
Add to cart
(0)
6 pcs.
79.56
66.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance
9 pcs.
76.84
64.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Performance

FERODO
Brake pads - professional DS1.11 Rear FCP4663W fits BMW

Composition DS1.11
Width [mm] 73.4
Height [mm] 73.4
Thickness [mm] 17
Fitting position Rear
Offer Tuning
Add to cart
(0)
2 pcs.
321.84
268.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 69 of 209 next