Availability


Price



Size

Ready-to-Use Coolants

A~5010192
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

MOTUL
Coolant (G12+/G30) Red A-C OPTIMAL 1L

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 1
Colour Red
Norm DAF 74002 GM 6277M JAGUAR CMR 8229 JOHN DEERE JDM H5 LAND ROVER CMR 8229 LEYLAND DW03245403 LIEBHERR MD1-36-130 MAK A4.05.09.01 MAN D36 5600 MITSUB JQ07913-014 CAT/MWM TR 0199-99-2091 FVV HEFT R443 E/L-1415B KS M 2142 74002 UNE 26-361-88/1 KOMATSU 07.892 DEUTZ 0199-99-1115 MB 326.3 IS SERIES & N14 ASTM D3306 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-D VW TL 774-F MAN 324 SNF A4.05.09.01 ASTM D4656 VOVLVO 128 6083/002 JDMH5 CUMMINS CES 14603 BR 637 DCSEA 615/C DEUTZ 0199-99-2091 MEZ MN 121 D JQ07913-014 BT-PS-606 A FIAT 9.55523 NATO S-759 2.13.01 MACK 014 GS 17009 61-0-0257 32-9011 GM-OPEL QL 130100 BS 6580 POWER COOL PLUS NISSAN 41-01-001/--S Type D MTU MTL 5048 DLP799861
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.86
9.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

PARYS
Coolant (G12+/G30) Red COMMAND HD AF-R83632 20KG

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Net weight [kg] 20
Colour Red
Norm JIS K 2234 ASTM D7583 TMC RP338A TMC RP364 TMC RP351 ASTM D6210 ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1941 SAE J1034 ASTM D4340
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.81
39.01 £ 89.16 £
(2.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.81 £
Bestsellers

PARYS
Coolant (G12++/G40/G12+/G30/G12/G30/G13) Yellow PRESTONE COR-GUARD 1L

Name Coolant
Coolant type G12/G30 G12+/G30 G12++/G40 G13
Capacity [l] 1
Colour Yellow
Norm BS 6580:2010 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1034
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.02
3.35 £ 6.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.02 £

PARYS
Coolant (G12++/G40/G12+/G30/G12/G30/G13) Yellow PRESTONE COR-GUARD 20KG

Name Coolant
Coolant type G12/G30 G12+/G30 G12++/G40 G13
Net weight [kg] 20
Colour Yellow
Norm BS 6580:2010 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1034
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.94
40.78 £ 80.22 £
(2.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.94 £
Bestsellers

PARYS
Coolant (G12++/G40/G12+/G30/G12/G30/G13) Yellow PRESTONE COR-GUARD 4L

Name Coolant
Coolant type G12/G30 G12+/G30 G12++/G40 G13
Capacity [l] 4
Colour Yellow
Norm BS 6580:2010 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1034
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.09
8.41 £ 17.62 £
(2.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.09 £

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Yellow fluorescent RAV TTC C11 READY 1,5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 1.5
Colour Yellow fluorescent
Norm JIS K 2234 MAN 324 NF CHRYSLER MS 7170 ÖNORM V5123 UNE 25-361 ASTM D2570 ASTM D1384 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 FORD WSS-M97B51-A ASTM D6210 Type 1-FF ASTM D2809 FIAT PARAFLU 11 ASTM D4985 IVECO 18-1830 FIAT 9.55523 SAE J1034 BS 6580 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.36
10.30 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Yellow fluorescent RAV TTC C11 READY 5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Yellow fluorescent
Norm JIS K 2234 MAN 324 NF CHRYSLER MS 7170 ÖNORM V5123 UNE 25-361 ASTM D2570 ASTM D1384 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 FORD WSS-M97B51-A ASTM D6210 Type 1-FF ASTM D2809 FIAT PARAFLU 11 ASTM D4985 IVECO 18-1830 FIAT 9.55523 SAE J1034 BS 6580 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.26
26.88 £
(6.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Coolant (G12+/G30) Purple RAV OTC C12+ READY 1,5L

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 1.5
Colour Purple
Norm DAF 74002 GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS DEUTZ DQC CB-14 TOYOTA 08889-80014 DTFR 29C110 TOYOTA 08889-80015 MITSUBISHI 0103044 VOLVO 9437650 MITSUBISHI 0103045 VOLVO 9437651 FORD 1336797 MITSUBISHI MZ311986 FORD 1336807 FORD 1365305 JAGUAR JLM 209722 TOYOTA 00272-1LLAC TOYOTA 08889-00115 LAND ROVER STC50529 TOYOTA 08889-01005 DTFR 29D110 MB 326.3 Porsche FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-D VW TL 774-F MAN 324 SNF VW G 012 A8G M9 VW G 012 A8F M1 MB 325.3 SAE J1034 VW G 012 A8F M8
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.12
10.93 £
(8.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Coolant (G12+/G30) Purple RAV OTC C12+ READY 5L

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 5
Colour Purple
Norm DAF 74002 GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS DEUTZ DQC CB-14 TOYOTA 08889-80014 DTFR 29C110 TOYOTA 08889-80015 MITSUBISHI 0103044 VOLVO 9437650 MITSUBISHI 0103045 VOLVO 9437651 FORD 1336797 MITSUBISHI MZ311986 FORD 1336807 FORD 1365305 JAGUAR JLM 209722 TOYOTA 00272-1LLAC TOYOTA 08889-00115 LAND ROVER STC50529 TOYOTA 08889-01005 DTFR 29D110 MB 326.3 Porsche FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-D VW TL 774-F MAN 324 SNF VW G 012 A8G M9 VW G 012 A8F M1 MB 325.3 SAE J1034 VW G 012 A8F M8
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.54
28.78 £
(6.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Blue RAV HTC READY 5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Blue
Norm RENAULT Glaceol RX type D MAN 324 NF JOHN DEERE DTFR 29C100 DTFR 29D100 GM SATURN BMW 83 19 2 211 191 MB 326.0 MB 325.0 FORD AF Plus GM 1825M Porsche DAF ASDM D 3306 FORD ESE-M978B4H-A ASTM D4985 BMW 81 22 9 407 454 GM 93740141 NATO S-759 SAE J1034 GM 93740140 ASTM D4340 GM-OPEL QL 130100 GM 1899M MB A000989082510 HONDA OL999-9011 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
39.12
32.60 £
(7.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Blue RAV HTC READY 1,5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 1.5
Colour Blue
Norm RENAULT Glaceol RX type D MAN 324 NF JOHN DEERE DTFR 29C100 DTFR 29D100 GM SATURN BMW 83 19 2 211 191 MB 326.0 MB 325.0 FORD AF Plus GM 1825M Porsche DAF ASDM D 3306 FORD ESE-M978B4H-A ASTM D4985 BMW 81 22 9 407 454 GM 93740141 NATO S-759 SAE J1034 GM 93740140 ASTM D4340 GM-OPEL QL 130100 GM 1899M MB A000989082510 HONDA OL999-9011 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.56
12.13 £
(9.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Green RAV HJC FL22 READY 5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Green
Norm MAZDA FL22 FORD VC-10-A FORD WSS-M97B55 HONDA 08CLAG010S0 NISSAN KE90299944 HYUNDAI 00232-19010 HYUNDAI 07100-00200 HYUNDAI 07100-00400 HYUNDAI LONG LIFE COOLANT MAZDA 000077508E20 MAZDA C100CL005A4X MAZDA C122CL005A4X NISSAN KE90299934 SUBARU COOLANT 16218 SUZUKI LONGLIFE COOLANT NISSAN ANTI-FREEZE COOLANT L250
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.36
27.80 £
(6.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Green RAV HJC FL22 READY 1,5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 1.5
Colour Green
Norm MAZDA FL22 FORD VC-10-A FORD WSS-M97B55 HONDA 08CLAG010S0 NISSAN KE90299944 HYUNDAI 00232-19010 HYUNDAI 07100-00200 HYUNDAI 07100-00400 HYUNDAI LONG LIFE COOLANT MAZDA 000077508E20 MAZDA C100CL005A4X MAZDA C122CL005A4X NISSAN KE90299934 SUBARU COOLANT 16218 SUZUKI LONGLIFE COOLANT NISSAN ANTI-FREEZE COOLANT L250
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.78
10.65 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Coolant (G12 Evo/G65) Pink RAV ETC C12 EVO READY 5L

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 5
Colour Pink
Norm JIS K 2234 MAN 324 NF FORD ESD-M97B49-A DEUTZ DQC CC-14 MB 326.6 VW TL 774-L BMW LC-87 (BMW GS 94000) LIEBHERR LH-01-COL3A ÖNORM V5123 VOLVO VCS 2 VOLVO TR-31854114-002 DTFR 29D100 BS 6580:2010 MB 326.0 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 VOLVO 128603 CUMMINS CES 14603 ASTM D4985 IVECO 18-1830 MAN 324 SI-OAT FIAT 9.55523 SAE J1034 MTU MTL 5048 SCANIA TB 1451
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.47
14.56 £ 35.88 £
(3.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.47 £

THERMOTEC COOLANTS
Coolant (ECO) Green KTT EKO 1L RTU

Name Coolant
Coolant type ECO
Capacity [l] 1
Colour Green
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.31
3.59 £ 5.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.31 £

THERMOTEC COOLANTS
Coolant (ECO) Green KTT EKO 20L RTU

Name Coolant
Coolant type ECO
Capacity [l] 20
Colour Green
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.32
44.43 £ 81.40 £
(2.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.32 £

THERMOTEC COOLANTS
Coolant (ECO) Green KTT EKO 5L RTU

Name Coolant
Coolant type ECO
Capacity [l] 5
Colour Green
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.34
12.78 £ 19.96 £
(3.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.34 £
Bestsellers

THERMOTEC COOLANTS
Coolant (G12 Evo/G65) Pink KTT G12 EVO 1L RTU

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 1
Colour Pink
Norm VW TL 774-L ASDM D 3306
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.18
3.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

THERMOTEC COOLANTS
Coolant (G12 Evo/G65) Pink KTT G12 EVO 5L RTU SET

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 5
Colour Pink
Norm VW TL 774-L ASDM D 3306
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.46
38.72 £ 55.84 £
(2.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.46 £

THERMOTEC COOLANTS
Coolant (G12+/G30) Yellow KTT YELLOW 20L RTU HD

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 20
Colour Yellow
Norm VOLVO VCS 418-001 PN-C-40007:2000 ASTM D3306 RENAULT 41-01-001
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.30
56.08 £
(3.37 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

THERMOTEC COOLANTS
Coolant (G12+/G30) Yellow KTT YELLOW 5L RTU

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 5
Colour Yellow
Norm VOLVO VCS 418-001 PN-C-40007:2000 ASTM D3306 RENAULT 41-01-001
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.26
13.55 £
(3.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Coolant Green HT 12 AFC GREEN RTU 1L

Name Coolant
Capacity [l] 1
Colour Green
Norm DEUTZ DQC CC-14 JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BMW LC-18 BS BS6580:2010 ASTM 6210 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 VOLVO CUMMINS CES 14603 ASTM D4985
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.25
6.04 £ 9.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.25 £

VALVOLINE
Coolant (G12 Evo/G65) Pink HT 12 AFC PINK RTU 1L

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 1
Colour Pink
Norm MAN 324 NF DEUTZ DQC CC-14 VW TL 774-L JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 MAN 324 SNF ASTM D4985 MAN 324 SI-OAT
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.06
5.88 £ 9.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.06 £

VALVOLINE
Coolant (G12 Evo/G65) Pink HT 12 AFC PINK RTU 5L

Name Coolant
Coolant type G12 Evo/G65
Capacity [l] 5
Colour Pink
Norm MAN 324 NF DEUTZ DQC CC-14 VW TL 774-L JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 ASTM D6210 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 MAN 324 SNF ASTM D4985 MAN 324 SI-OAT
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.56
20.47 £ 41.74 £
(4.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.56 £

VALVOLINE
Coolant Yellow VAL MV COOLANT RTU 1L

Name Coolant
Capacity [l] 1
Colour Yellow
Norm RENAULT Glaceol RX type D GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS SAE J814 GM B 040 0240 ÖNORM V5123 MB 325.0 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-J VW TL 774-D VW TL 774-F ASTM D4656 BS 6580:1992 VW TL 774-G SAE J1941 MB 325.5 MB 325.3 SAE J1034 MB 325.6 MB 325.2 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.46
5.38 £ 12.46 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.46 £

VALVOLINE
Coolant Yellow VAL MV COOLANT RTU 5L

Name Coolant
Capacity [l] 5
Colour Yellow
Norm RENAULT Glaceol RX type D GM +B 040 1065 GM 6277M JAGUAR/ LAND ROVER STJLR.651.5003 VOLVO VCS SAE J814 GM B 040 0240 ÖNORM V5123 MB 325.0 CUNA NC 956-16 AFNOR NF R 15-601 ASDM D 3306 FORD WSS-M97B44-D VW TL 774-J VW TL 774-D VW TL 774-F ASTM D4656 BS 6580:1992 VW TL 774-G SAE J1941 MB 325.5 MB 325.3 SAE J1034 MB 325.6 MB 325.2 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.19
25.16 £ 55.72 £
(6.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.19 £

VALVOLINE
Coolant (G11/G48) Blue VAL OEM ADV AFC48 RTU 5L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 5
Colour Blue
Norm DETROIT DIESEL 7SE298 MAN 324 NF DEUTZ DQC CA-14 SAE J814 BMW LC-87 (BMW GS 94000) INNIO JENBACHER TA 1000-0201 GM B 040 0240 TESLA MB 326.0 MB 325.0 GM 1825M ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1941 SAE J1034 GM 1899M MTU MTL 5048 VW TL 774-C
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.97
29.14 £ 55.20 £
(6.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.97 £

SHELL
Coolant (G12+/G30) Pink SHELL COOL LL E RTU 4L

Name Coolant
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 4
Colour Pink
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.20
17.67 £ 24.10 £
(5.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.20 £

THERMOTEC COOLANTS
Antifreeze/coolant fluids and concentrates (G12+/G30) Pink/Red KTT G12+ 5L CONC SET

Name Antifreeze/coolant fluids and concentrates
Coolant type G12+/G30
Capacity [l] 5
Colour Red Pink
Norm PN-C-40007:2000 ASTM D3306
Add to cart
(0)
>9 pcs.
50.95
42.46 £ 75.54 £
(2.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.95 £

RAVENOL
Coolant (G11/G48) Green RAV HJC FL22 READY 20L

Name Coolant
Coolant type G11/G48
Capacity [l] 20
Colour Green
Norm MAZDA FL22 FORD VC-10-A FORD WSS-M97B55 HONDA 08CLAG010S0 NISSAN KE90299944 HYUNDAI 00232-19010 HYUNDAI 07100-00200 HYUNDAI 07100-00400 HYUNDAI LONG LIFE COOLANT MAZDA 000077508E20 MAZDA C100CL005A4X MAZDA C122CL005A4X NISSAN KE90299934 SUBARU COOLANT 16218 SUZUKI LONGLIFE COOLANT NISSAN ANTI-FREEZE COOLANT L250
Add to cart
(0)
>9 pcs.
128.98
107.48 £
(6.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 2 of 4 next

Ready-to-Use Coolants: How to Choose the Right One

Ready-to-use coolants play a critical role in maintaining the proper temperature of your engine. They prevent overheating during heavy operation, ensuring the engine's longevity and optimal performance. These essential automotive fluids are as vital as selecting the right engine oil. However, not all coolants are the same. Want to know how they differ? Here are some tips to help you choose the best coolant. Whether you opt for a concentrated coolant or a pre-mixed solution, understanding your car's cooling system is key. Let’s focus on ready-to-use coolants that don't require dilution with demineralized water.

Types of Ready-to-Use Coolants

The automotive market offers various types of ready-to-use coolants. The IAT (Inorganic Additive Technology) coolant is often used in older car models. On the other hand, OAT (Organic Acid Technology) is a silicate-free coolant ideal for newer vehicles with aluminum radiators. Since aluminum is sensitive, distinguishing these types is crucial. A hybrid option, HOAT (Hybrid Organic Acid Technology), combines the benefits of IAT and OAT. Additionally, coolants are classified as G11, G12, G12+, or G13. Always check the product label for the recommended type. Ready-to-use coolants should provide all necessary information on their packaging.

Choosing the Right Ready-to-Use Coolant

Selecting the right ready-to-use coolant depends on several factors. Most importantly, follow your car manufacturer’s recommendations. Using the wrong type of coolant can damage the cooling system. Pay attention to the coolant's freezing point, its base composition (ethylene glycol or propylene glycol), and whether it’s ready-to-use or requires dilution. Adhering to manufacturer guidelines ensures the best results. Shortening replacement intervals is also a good practice to prolong engine life and maintain optimal fluid properties.

Can You Mix Different Coolants?

Regularly checking your coolant level is essential to maintaining a functioning cooling system. If the level is low, refill it, but avoid mixing different types of coolants. Mixing incompatible coolants can cause sediment build-up, potentially damaging the cooling system. If your coolant level drops rapidly, it could indicate a leak that requires immediate repair.

The Importance of the Right Coolant

Using the correct coolant is crucial for maintaining your cooling system's efficiency and, consequently, your engine's performance. Regularly checking the coolant level and replacing it when necessary ensures proper functionality. Minor deficits can be topped up, but inspecting the radiator and hoses for leaks is highly recommended.

How to Properly Use Coolants

Always check your vehicle's coolant level and refill it when necessary. If the coolant level drops rapidly, consult a mechanic as it may indicate a cooling system issue. Does coolant color matter? While it can be an indicator, it’s not a definitive guide. For instance, G12+ coolant from different brands might vary in color due to manufacturing differences.

In conclusion, ready-to-use coolants are essential for every car's cooling system. Regular maintenance and replacements, following manufacturer recommendations, are critical for the engine’s long-term reliability. When choosing a coolant, consider reputable brands. At IC24.UK, we stock ready-to-use coolants from trusted names like Borygo (Boryszew), Shell, Silkolene, Castrol, Motul, Thermotec, Ravenol, Febi, and Cartechnic. These brands offer premium-quality coolants with advanced corrosion inhibitors, ensuring durability and efficiency.

FAQ: Choosing Ready-to-Use Coolants Made Simple

How often should I check my coolant level?

You should check your coolant level at least once a month.

Can I mix different types of coolants?

Mixing different types of coolants is not recommended, as they may react and form harmful deposits. However, you can mix coolants from different brands if they are of the same type.

What are the consequences of using the wrong coolant?

Using the wrong coolant can damage the cooling system and, in extreme cases, harm the engine.