Availability


Price



Size

Special grease - Greases

A~5010190
  • 1
  • 2
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bestsellers

ATE
Brake system grease, to brake cylinder / to brake pistons (calipers) 03.9902-0521.2

Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers)
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.74
6.45 £ 17.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.74 £
Bestsellers

ATE
Mounting paste, for brake pads / for clamps 03.9902-1001.2

Name Paste
Intended use (parts, components) for clamps for brake pads
Capacity [l] 0,035
Colour Brown
Capacity [ml] 35
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.41
2.84 £ 5.74 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.41 £
Bestsellers

ATE
Mounting paste, for brake pads / for clamps 03.9902-1002.2

Name Paste
Intended use (parts, components) for clamps for brake pads
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Colour Brown
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.49
2.91 £ 7.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.49 £

BOSCH
Brake system grease 5 000 000 150

Name Grease
Capacity [l] 0,1
Colour Brown
Capacity [ml] 100
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.98
4.98 £ 6.66 £
(59.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.98 £

BOSCH
Brake system grease 5 000 000 376

Name Grease
Capacity [l] 0,2
Colour Brown
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.34
19.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FEBI
Brake system grease FE26712

Name Grease
Kind ceramic
Capacity [l] 0,05
Net weight [kg] 0.05
Colour White
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.78
13.15 £
(315.60 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Brake system grease copper, for clamps / for joke 090301

Name Grease
Kind copper
Intended use (parts, components) for clamps for joke
Capacity [ml] 500
Application type spray
Colour Copper
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.90
9.08 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEROSON
Brake system grease, to brake caliper guides / to brake cylinder / to brake pistons (calipers) TER VR 500 35ML

Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers) to brake caliper guides
Application - advantages corrosion protection
Line PLASTILUBE
Capacity [ml] 35
Application type Paste
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.78
6.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake system grease, for axle bearings / for battery terminals / for brake system / for car seat frames / for central lubricating system / for chain / for compressors / for sunroof sliders 81000401

Name Grease
Intended use (parts, components) for chain for battery terminals for brake system for compressors for car seat frames for sunroof sliders for axle bearings for central lubricating system
Application - advantages suitable for ABS does not contain metal and acids reduced noise level non-conductive reduces brake squeal pressure resistant high viscosity index
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Line CERA TEC
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.64
4.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake system grease, for cylindrical running surfaces / for pistons / to sealing elements 81001401

Name Grease
Intended use (parts, components) for pistons to sealing elements for cylindrical running surfaces
Application - advantages corrosion protection facilitates installation of hydraulic brake components tested compatibility with commercially available brake fluids (DOT3, DOT4, DOT4LV, DOT5.1)
Capacity [l] 0,075
Net weight [kg] 0.18
Line HYDRA TEC
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.24
6.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TEXTAR
Brake system grease, for cylindrical running surfaces / for pistons / to sealing elements 81001500

Name Grease
Intended use (parts, components) for pistons to sealing elements for cylindrical running surfaces
Application - advantages corrosion protection facilitates installation of hydraulic brake components tested compatibility with commercially available brake fluids (DOT3, DOT4, DOT4LV, DOT5.1)
Capacity [l] 0,005
Net weight [kg] 0.007
Line HYDRA TEC
Capacity [ml] 5
Application type sachet
Add to cart
(0)
>9 pcs.
0.82
0.68 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TRW
Brake system grease PFG110

Name Grease
Net weight [kg] 0.025
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.11
34.26 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TRW
Brake system grease PFG310

Name Grease
Net weight [kg] 0.075
Colour Blue
Application type tube
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.82
4.85 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Motorcycle

CASTROL
Chain grease CASTROL CHAIN SPRAY 0,4l for greasing synthetic

Name Chain grease
Capacity [l] 0.4
Product line CHAIN SPRAY
Intended use Motorcycles Quad
Application type spray
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.18
10.15 £ 16.54 £
(30.45 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.18 £
Bestsellers

FEBI
Joint grease MOS2 0,09kg

Name Joint grease
OEM spec VW TL 738
Product line MOS2
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type bag
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.04
2.53 £
(33.78 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 0,4kg

Name Special grease
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.02
4.18 £
(12.55 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 0,75kg

Name Special grease
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.90
4.08 £
(6.53 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Special grease RENOLIT 0,4kg

Name Special grease
Capacity [l] 0.4
Product line RENOLIT
Intended use Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.48
15.40 £
(46.20 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 9kg

Name Special grease
Capacity [l] 9
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.32
39.43 £
(5.26 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Special grease GREASEN GRAFIT 0,8kg

Name Special grease
Product line GREASEN GRAFIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.80
4.83 £ 8.08 £
(7.25 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.80 £

ORLEN
Special grease GREASEN GRAFIT 0,4kg

Name Special grease
Product line GREASEN GRAFIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Application type cartouche
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.38
3.65 £ 6.00 £
(10.95 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.38 £

ATE
Brake system grease, to brake cylinder / to brake pistons (calipers) 03.9902-0503.2

Name Grease
Intended use (parts, components) to brake cylinder to brake pistons (calipers)
Net weight [kg] 5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
169.45
141.21 £ 272.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 169.45 £
Marine

RAVENOL
Molybdenum Grease 0,4l

Name Anti-corrosion agent
Capacity [l] 0.4
Intended use Marine
Offer Marine
Add to cart
(0)
>9 pcs.
11.64
9.70 £
(29.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTIP
Silicone corrosion protection 500ml 090107

Name Silicone
Application gaskets rubber elements metal elements
Intended use corrosion protection
Capacity [ml] 500
Application type spray
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.86
7.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Special grease RENOLIT Mineral 5kg

Name Special grease
Capacity [l] 5
Product line RENOLIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology Mineral
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.30
61.08 £
(14.66 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Special grease GREASEN GRAFIT 4,5kg

Name Special grease
Capacity [l] 4.5
Product line GREASEN GRAFIT
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.55
17.96 £ 32.28 £
(4.79 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.55 £

FUCHS OIL
Special grease Mineral 0,4kg

Name Special grease
Intended use Industry
Application type cartouche
Base technology Mineral
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.26
21.05 £
(63.15 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 18kg

Name Special grease
Capacity [l] 18
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
94.42
78.68 £
(5.25 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Special grease GREASEN

Name Bearing grease
Product line GREASEN
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
208.30
173.58 £
(12.25 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Special grease REVLINE synthetic 4,5kg

Name Special grease
Capacity [l] 4.5
Product line REVLINE
Intended use Passenger cars Truck Agro Motorcycles Buses Industry Quad
Base technology synthetic
Offer Truck
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £
(5.33 £/kg)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
1 of 2 next

Special Grease - Premium Quality for Optimal Performance

Our Special Grease is designed to deliver exceptional lubrication for various mechanical components, ensuring smooth operation and prolonged lifespan. Perfect for automotive use, this premium grease helps reduce friction and wear, while protecting against moisture, rust, and corrosion. Whether you're performing maintenance on your car, bike, or other machinery, this grease provides the durability and reliability you need to keep everything running smoothly.

Key Features

  • High-Performance Lubrication: Reduces friction between moving parts for smoother operation and less wear over time.
  • Corrosion Protection: Shields parts from moisture, rust, and corrosion, ensuring your vehicle stays in top condition.
  • Temperature Resistance: Works effectively across a wide temperature range, making it suitable for both hot and cold environments.
  • Long-Lasting: Designed to provide extended service life, reducing the need for frequent reapplication.
  • Multipurpose: Ideal for automotive, industrial, and mechanical applications.

Applications

This Special Grease is perfect for use in areas that require high-load resistance, including wheel bearings, chassis components, suspension parts, and more. Whether you are a DIY enthusiast or a professional mechanic, this grease ensures your components perform optimally, reducing maintenance and improving overall efficiency.

Why Choose Our Special Grease?

We understand the importance of high-quality lubrication for your vehicle's performance. Our Special Grease is manufactured to the highest standards to offer superior protection, enhance mechanical efficiency, and reduce downtime. By investing in quality products like this grease, you ensure that your equipment operates smoothly and efficiently, saving you money in the long run.

Instructions for Use

Simply apply a generous amount of the Special Grease to the moving parts or joints where lubrication is needed. Use it on clean surfaces and avoid mixing with other lubricants unless recommended by the manufacturer. For best results, reapply as necessary depending on the operating conditions and the manufacturer's maintenance schedule.

Product Specifications

  • Volume: 500ml
  • Colour: White
  • Viscosity: High
  • Packaging: Tub

Buy Now for Reliable Performance

Ensure your vehicle or equipment runs at its best with our high-quality Special Grease. Easy to use and formulated for maximum efficiency, it’s the trusted choice for all your lubrication needs.

Don't forget to check out our other products for additional high-quality auto parts and accessories to keep your vehicle in top shape.