Filters


Availability


Price



Parts & Accessories Catalogue


Bestsellers

PARYS
Coolant (G12++/G40/G12+/G30/G12/G30/G13) Yellow PRESTONE COR-GUARD 4L

Name Coolant
Coolant type G12/G30 G12+/G30 G12++/G40 G13
Capacity [l] 4
Colour Yellow
Norm BS 6580:2010 AFNOR NF R 15-601 ASTM D3306 ASTM D4985 SAE J1034
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.09
8.41 £ 17.62 £
(2.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.09 £
Bestsellers

BOSCH
Fuel Filter F 026 402 533

Filter type Cartridge
Height [mm] 77
Inner diameter [mm] 30
Add to cart
(0)
>9 pcs.
21.70
18.08 £ 30.82 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 21.70 £
Bestsellers

EXIDE
Battery 60Ah 640A R+ (efb)

Battery capacity [Ah] 60
Battery CCA [A] 640
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.06
76.72 £ 204.62 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 92.06 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 1l Mobil 1 synthetic

5W30 1l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.74
10.62 £ 23.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.74 £
Bestsellers

BOSCH
Oil filter 1 457 429 192

Filter type Cartridge
Height [mm] 95
Height 2 [mm] 95
Outer diameter 2 [mm] 15
Inner diameter [mm] 15
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.89
5.74 £ 7.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.89 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 5l 8100

5W40 5l

ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.97
26.64 £ 71.10 £
(6.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 31.97 £
Bestsellers

FEBI
Link/Coupling Rod, stabiliser bar FE24122

Fitting position Front
Fitting side Right Left
Thread size [mm] M12
Thread pitch [mm] 1.5
Length [mm] 335
Material Steel
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.74
8.12 £ 15.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.74 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 1l Molygen

5W40 1l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.14
23.45 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W50 1l VR1

5W50 1l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.16
12.63 £ 25.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.16 £
Bestsellers

4MAX
Battery 72Ah 760A R+ (efb/starting)

Battery capacity [Ah] 72
Battery CCA [A] 760
Battery layout R+
Battery bottom rail B13
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
181.82
151.52 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l EDGE

5W30 1l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.82
15.68 £ 23.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.82 £
Bestsellers

VALVOLINE
Coolant Green HT 12 AFC GREEN RTU 1L

Name Coolant
Capacity [l] 1
Colour Green
Norm DEUTZ DQC CC-14 JIS K 2234:2006 SANS 1251:2005 China GB 29743-2013 AS 2108-2004 ÖNORM V5123 BMW LC-18 BS BS6580:2010 ASTM 6210 BS 6580:2010 PN-C-40007:2000 CUNA NC 956-16 ASTM D3306 VOLVO CUMMINS CES 14603 ASTM D4985
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.25
6.04 £ 9.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.25 £
Bestsellers

4MAX
Battery 55Ah 470A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 55
Battery CCA [A] 470
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.25
88.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Fuel Filter PE 973/9

Filter type Cartridge
Height [mm] 151
Inner diameter [mm] 10
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.14
20.95 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

NGK
Spark plug BKR6EQUP NGK3199

Spark plug model BKR6EQUP
Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.25
Wrench size [mm] 16
Number of electrodes [pcs] 4
Connector SAE
Set [pcs] 1
With resistor Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.57
7.14 £ 14.16 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.57 £
Bestsellers

FURYA
Battery 44Ah 380A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 44
Battery CCA [A] 380
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.29
69.41 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Oil filter F 026 407 157

Filter type Cartridge
Height [mm] 96
Height 2 [mm] 95
Outer diameter 2 [mm] 21
Inner diameter [mm] 32
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.35
7.79 £ 10.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.35 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Oil filter F 026 407 023

Filter type Cartridge
Height [mm] 101
Inner diameter [mm] 28
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.46
7.05 £ 8.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.46 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 1l 8100

5W40 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.25
7.71 £ 21.60 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.25 £
Bestsellers

KNECHT
Air filter LX3502

Length [mm] 290
Width [mm] 175
Height [mm] 62.3
Filter type Cartridge
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.96
15.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ABE
Brake disc 1 pc. C3W001ABE

Line PERFORMANCE
Outer diameter [mm] 256
Thickness [mm] 22
Total height [mm] 36.5
Number of fitting holes [pcs] 5
Disc type Ventilated
Fitting position Front
Fitting side Right Left
Locating hole diameter [mm] 65
Selling unit 1 pc.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.82
14.85 £ 23.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 17.82 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Petrol additive, for cleaning, for repair, for unblocking LIM7110

Serviced vehicle passenger cars commercial vehicles
Name Petrol additive
Intended use (parts, components) to catalytic converter
Application (symptoms) improper work deposits
Application (Activity) for cleaning for repair for unblocking
Application - advantages improves engine work increases efficiency slows down generation of new deposits
Removes soot coal deposit
Petrol type Petrol
Capacity [l] 0,3
Quantity per set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.60
15.50 £
(62.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

OSRAM
Light bulb H1 Standard (1 pcs) 12V 55W

Light source type H1
Line Standard
Voltage [V] 12
Rated power [W] 55
Socket type P14,5S
Lamp type halogen
Packaging Cardboard
Quality O Original part in carmaker's packaging
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.45
4.54 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MANN-FILTER
Air filter C 30 005

Length [mm] 292
Width [mm] 177
Height [mm] 70
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.84
11.53 £ 27.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.84 £
Bestsellers

QUICK BRAKE
Guide Sleeve Kit, brake caliper QB113-1423X

Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Brake system AKEBONO
Piston diameter [mm] 10
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.35
2.79 £ 4.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.35 £
Bestsellers

ELRING
Seal Ring, oil drain plug EL247804

Inner diameter [mm] 18
Outer diameter [mm] 24
Thickness [mm] 1.5
Material Aluminium
Add to cart
(0)
>9 pcs.
0.18
0.15 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

PURRO
Filter, cabin air PUR-PC0010

Length [mm] 280
Width [mm] 205
Height [mm] 25
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
2.54
2.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 18 of 26 next