Filters


Availability


Price



Parts & Accessories Catalogue


Bestsellers

ABE
Brake Pad Set, disc brake C1A024ABE

Fitting position Front
Width [mm] 155.2
Height [mm] 66
Thickness [mm] 20.3
Brake system ATE
Is it ready to be used with wear sensor Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.71
13.09 £ 21.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.71 £
Bestsellers

FILTRON
Filter, cabin air K 1314

Length [mm] 196
Width [mm] 240
Height [mm] 20
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.38
6.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Air filter 1 987 429 404

Length [mm] 344.5
Width [mm] 135.5
Height [mm] 70.3
Filter type Cartridge
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.92
9.10 £ 13.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.92 £
Bestsellers

MAHLE
Thermostat, coolant TX 13 87D

Opening temperature [°C] 87
Gasket With a gasket
Outer diameter [mm] 54
Inner diameter [mm] 35
Height [mm] 21
Add to cart
(0)
>9 pcs.
17.38
14.48 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

Performance

K&N
Filter preservation kit (bottle, suitable for injector) 237ml 592ml 99-5050

Capacity [ml] 237
Detergent capacity [ml] 592
Application type bottle suitable for injector
Colour Red
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.08
12.57 £ 19.92 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.08 £
Bestsellers

MANN-FILTER
Oil filter HU 7008 Z

Filter type Cartridge
Height [mm] 100
Inner diameter [mm] 28
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.40
4.50 £ 10.12 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.40 £
Marine

Bestsellers

VOLVO PENTA
Fuel Filter 3862228

Filter type screwed
Offer Marine
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.70
24.75 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ANSELL
Protective gloves, working powder free nitrile 100 pcs 93-852-M

Name Protective gloves
Model MICROFLEX
Size M 8
Type powder free nitrile
Intended use for work in the automotive industry for working in laboratory general maintenance
Properties anti-slip antistatic
Industry laboratory automotive pharmacy
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
Thickness [mm] 0.12
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
Add to cart
(0)
8 pcs.
23.50
19.58 £
(0.24 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BTA
Wheel nut H60022BTA

Way of fitting Nut
Length [mm] 47.5
Wrench size [mm] 21
Thread size [mm] M12
Thread pitch [mm] 1.5
Fitting position Front Rear
Fitting side Right Left
Material Steel
Add to cart
(0)
7 pcs.
5.42
4.52 £ 7.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.42 £
Bestsellers

HELLA
Light bulb (1 pcs) 24V

Voltage [V] 24
Offer Truck
Quality Q Original part in manufacturer’s packaging
Add to cart
(0)
>9 pcs.
2.96
2.47 £ 3.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 2.96 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W50 1l

10W50 1l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.02
24.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELRING
Gasket, cylinder head cover EL458760

Fitting position Inside
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.60
3.00 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Spark plug 0 242 229 785

Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.25
Wrench size [mm] 16
Number of electrodes [pcs] 1
Connector SAE
Set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.02
3.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
GOOD VALUE

Bestsellers

ENRG
Battery 74Ah 680A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 74
Battery CCA [A] 680
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
5 pcs.
140.21
116.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W40 1l 8100

5W40 1l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.39
6.99 £ 20.20 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.39 £
Bestsellers

FILTRON
Filter, cabin air K 1078

Filter type Cartridge
Length [mm] 299
Width [mm] 205
Height [mm] 30
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.63
6.36 £ 12.70 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.63 £
Bestsellers

CARGOPARTS
Transporting belt transport no ratchet 11,5m P11.5M-01-5T

Belt type no ratchet
Length [m] 11.5
Number of hooks [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.04
5.87 £ 9.82 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.04 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

5W40 4l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l Molygen

5W40 4l

API CF SN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
106.56
88.80 £
(26.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

QUICK BRAKE
Accessory Kit, parking brake shoes QB105-0801

Brake system ATE
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.83
4.86 £ 6.96 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.83 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
GOOD VALUE

Bestsellers

EXIDE
Battery 85Ah 800A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 85
Battery CCA [A] 800
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
210.36
175.30 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Battery 45Ah 330A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 45
Battery CCA [A] 330
Battery layout R+
Battery bottom rail B00 - no fitting flange
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.87
66.56 £ 129.41 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.87 £
Bestsellers

OSRAM
Light bulb P21W Ultra Life (2 pcs) 12V 21W

Light source type P21W
Line Ultra Life
Voltage [V] 12
Rated power [W] 21
Socket type BA15S
Lamp type auxiliary
Packaging blister pack
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
2.86
2.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FEBI
Axle Bolt, drive shaft FE22263

Fitting position Front
Fitting side Right Left
Thread size [mm] M10
Thread pitch [mm] 1.5
Wrench size [mm] 16
Height [mm] 11
Total diameter [mm] 21.2
Add to cart
(0)
>9 pcs.
0.40
0.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

AGRO

DONALDSON OFF
Hydraulic filter P764668

Filter type screwed centrifugal
Height [mm] 158
Inner diameter [mm] 63
Material synthetic
Offer Agro
EUR1 certificate Yes Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.76
43.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Oil filter OE 650/1

Filter type Cartridge
Height [mm] 141
Inner diameter [mm] 16 29
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.76
3.13 £ 6.22 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 3.76 £
Bestsellers

RAVENOL
Power steering oil 1l SSF CHF 11S

1l

Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.80
27.33 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SN+
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
96.52
80.43 £
(19.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ABE
Wheel brake cylinder C5W003ABE

Fitting position Rear
Fitting side Right Left
Piston diameter [mm] 19.05
Brake system FAG ATE
Material cast iron
Add to cart
(0)
>9 pcs.
4.58
3.82 £ 6.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 4.58 £
previous 24 of 26 next