Filters


Availability


Price



Parts & Accessories Catalogue


Bestsellers

BOSCH
Wiper blade Twin 653 swivel 650/400mm (2 pcs) Front

Wiper type Standard
Length [mm] 650 400
Line Twin
Fitting position Front
Arm type Hook
Quantity [pcs] 2
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.76
12.30 £ 25.66 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.76 £
Bestsellers

BOSCH
Air filter F 026 400 624

Length [mm] 276
Width [mm] 170
Height [mm] 47.7
Filter type Cartridge
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.64
10.53 £ 18.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.64 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l GTX

5W30 1l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.66
13.05 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MAGNUM TECHNOLOGY
Shock absorber AGA004MT

Fitting position Front
Fitting side Right Left
Type of shock absorber Suspension column Gas
Vibration damping system Double-pipe
Shock absorber way of fitting Bottom ear Upper eye
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.86
21.55 £ 37.31 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.86 £
Bestsellers

BOSCH
Wiper blade Twin H309 swivel 300mm (1 pcs) Rear

Wiper type Standard
Length [mm] 300
Line Twin
Fitting position Rear
With spoiler No
Quantity [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.34
7.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l GTX

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.28
60.23 £
(14.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MAHLE
Thermostat, coolant TI 234 88

Opening temperature [°C] 88
Gasket With a gasket
Outer diameter [mm] 38.5
Inner diameter [mm] 35
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.16
40.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AP 139/2

Length [mm] 345
Width [mm] 136
Height [mm] 70
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.86
6.55 £ 12.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.86 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l MAGNATEC

10W40 1l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.94
7.45 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.94 £
Bestsellers

FILTRON
Filter, cabin air K 1316A

Filter type with activated carbon
Length [mm] 225
Width [mm] 198
Height [mm] 34
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.16
15.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

5W30 1l

ACEA C3 C4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.59
7.99 £ 17.32 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.59 £
Bestsellers

MEYLE
Window washer pump 100 955 0010

Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.97
10.81 £ 13.50 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 12.97 £
Bestsellers

BOSCH
Battery 40Ah 330A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 40
Battery CCA [A] 330
Battery layout R+
Battery bottom rail B00 - no fitting flange
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
2 pcs.
81.16
67.63 £ 112.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 81.16 £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 1l SYNPOWER

5W30 1l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.02
10.85 £ 18.58 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.02 £
Bestsellers

ABE
Brake disc 1 pc. C3P025ABE

Outer diameter [mm] 283
Thickness [mm] 26
Total height [mm] 34.2
Number of fitting holes [pcs] 4
Disc type Ventilated
Fitting position Front
Fitting side Right Left
Locating hole diameter [mm] 66
Selling unit 1 pc.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
25.01
20.84 £ 34.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 25.01 £
Bestsellers

YUASA
Battery 45Ah 440A R+ (starting)

Battery capacity [Ah] 45
Battery CCA [A] 440
Battery layout R+
Battery bottom rail B13 - fitting flange 10.5 mm
Rated voltage [V] 12
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.88
83.23 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

REINHOCH
Link/Coupling Rod, stabiliser bar RH06-4013

Fitting position Front
Fitting side Right Left
Thread size [mm] M10
Thread pitch [mm] 1.5
Length [mm] 298
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.21
6.84 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MEYLE
Window washer pump 100 955 0006

Fitting position Front
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.02
4.18 £ 8.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.02 £
Bestsellers

ELRING
Seal Ring, oil drain plug EL115100

Inner diameter [mm] 14
Outer diameter [mm] 20
Thickness [mm] 1.5
Name Oil drain plug gasket
Material Copper
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
0.22
0.18 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AP 051

Length [mm] 294
Width [mm] 234
Height [mm] 42
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.89
4.91 £ 9.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.89 £
Bestsellers

BOSCH
Brake fluid DOT4 0,5l

Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.04
5.03 £
(12.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELRING
Gasket, cylinder head cover EL266060

Material Rubber
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
5.95
4.96 £ 10.90 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 5.95 £
Bestsellers

FILTRON
Air filter AP 189

Length [mm] 213
Width [mm] 216
Width 2 [mm] 216
Height [mm] 58
Filter type Cartridge
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
6.98
5.82 £ 9.24 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 6.98 £
Bestsellers

FILTRON
Filter, cabin air K 1079A

Filter type with activated carbon
Length [mm] 248
Width [mm] 216
Height [mm] 30
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.79
11.49 £ 16.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.79 £
Bestsellers

FEBI
Mounting and Bolting Kit, control/trailing arm FE49701

Fitting side Right Left
Fitting position Front
Thread size [mm] M10
Thread pitch [mm] 1.5
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.27
6.06 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

BOSCH
Spark plug 0 242 235 666

Thread size [mm] M14
Thread pitch [mm] 1.25
Wrench size [mm] 16
Number of electrodes [pcs] 1
Connector SAE
Set [pcs] 1
Add to cart
(0)
>9 pcs.
3.06
2.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W20 1l Helix synthetic

0W20 1l

API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
3 pcs.
21.06
17.55 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1

0W40 4l

API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.36 £
Bestsellers

OSRAM
Light bulb H11 Standard (1 pcs) 12V 55W

Light source type H11
Line Standard
Voltage [V] 12
Rated power [W] 55
Socket type PGJ 19-2
Lamp type halogen
Packaging blister pack
Quality P Cross reference with original quality.
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.68
8.07 £ 12.36 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.68 £
Performance

Bestsellers

EIBACH
Lowering springs 4 pcs Pro-Kit E10-79-010-04-22 SEAT LEON, LEON ST; SKODA OCTAVIA III; VW GOLF SPORTSVAN VII, GOLF VII

Series Pro-Kit
Front lowering [mm] 35
Rear lowering [mm] 30
Front axle load [kg] 1075
Rear axle load [kg] 1050
Set set per vehicle
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
258.94
215.78 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 21 of 26 next