Work Safety clothing and articles
A~5010304
PROFITOOL
Wiper pressed block, cut, cotton, number of layers 1,, 0XC020
Name Wiper
Wiping cloth type cut pressed block cotton
Net weight [kg] 10
Colour Colourful
Number of layers [pcs] 1
14.52
12.10 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
PROFITOOL
Wiper pressed block, cut, cotton,,, 0XC030
Name Wiper
Wiping cloth type cut pressed block cotton
Net weight [kg] 10
Colour White
22.03
18.36 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
40.84
34.03 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CARGOPARTS
Fire extinguisher box
Name Fire extinguisher box
Colour Red
Assortment name Fire extinguisher box
56.15
46.79 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ANSELL
Protective gloves, working polyester, polyurethane 12 pairs 48-126-L
Name Protective gloves
Model EDGE
Size L 9
Type polyester, polyurethane
Intended use work in car garages general maintenance packing
Properties mechanical durability grip
Industry electronic automotive transportation
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 4121A EN 388:2016
Coating material polyurethane
Padding material polyester
Structure textile
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
20.50
17.08 £
(1.71 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ANSELL
Protective gloves, working polyester, polyurethane 12 pairs 48-126-XL
Name Protective gloves
Model EDGE
Size XL 10
Type polyester, polyurethane
Intended use work in car garages general maintenance packing
Properties mechanical durability grip
Industry electronic automotive transportation
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 4121A EN 388:2016
Coating material polyurethane
Padding material polyester
Structure textile
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
20.50
17.08 £
(1.71 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ANSELL
Protective gloves, working powder free nitrile 100 pcs 93-852-L
Name Protective gloves
Model MICROFLEX
Size L 9
Type powder free nitrile
Intended use for work in the automotive industry for working in laboratory general maintenance
Properties anti-slip antistatic
Industry laboratory automotive pharmacy
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
Thickness [mm] 0.12
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
23.50
19.58 £
(0.24 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAGNETI MARELLI
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 099700120060
Name Protective gloves
Size M 8
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry general maintenance
Properties grip coating hardness
Industry laboratory car cleaning work
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Blue
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
24.72
20.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAGNETI MARELLI
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 099700120070
Name Protective gloves
Size L 9
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry general maintenance
Properties grip coating hardness
Industry laboratory car cleaning work
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Blue
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
24.72
20.60 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MAPA
Protective gloves, working sand-blasted nitrile 12 pairs MAPA 527/8
Name Protective gloves
Model MAPA 527
Size M 8
Type sand-blasted nitrile
Intended use for work in the automotive industry for production work in aviation work in car garages
Properties removable fingers perforation breathing touch screen maintenance flexibility coating hardness no silicone
Industry mechanical car production aviation
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black Grey
Durability CAT II EN 407 X1XXXX EN ISO 21420:2020 EN 388 31X1A
Coating material sand-blasted nitrile
Padding material polyamide
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
81.19
67.66 £ 103.74 £
(6.77 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.19 £
MAPA
Protective gloves, working sand-blasted nitrile 12 pairs MAPA 527/9
Name Protective gloves
Model MAPA 527
Size L 9
Type sand-blasted nitrile
Intended use for work in the automotive industry for production work in aviation work in car garages
Properties removable fingers perforation breathing touch screen maintenance flexibility coating hardness
Industry mechanical car production aviation
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black Grey
Durability CAT II EN 407 X1XXXX EN ISO 21420:2020 EN 388 31X1A
Coating material sand-blasted nitrile
Padding material polyamide
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
74.05
61.71 £ 103.74 £
(6.17 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
74.05 £
MAPA
Protective gloves, working sand-blasted nitrile 12 pairs MAPA 541/8
Name Protective gloves
Model MAPA 541
Size M 8
Type sand-blasted nitrile
Intended use for work in the automotive industry for work in the logistics industry for production work in transport industry
Properties breathing touch screen maintenance mechanical durability flexibility no silicone
Industry car production transportation logistics
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black
Durability EN 420:2003+A1:2009 CAT II EN 388 4121A EN 407 X1XXXX
Coating material sand-blasted nitrile
Padding material polyamide
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
60.55
50.46 £ 70.42 £
(5.05 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
60.55 £
MAPA
Protective gloves, working sand-blasted nitrile 12 pairs MAPA 541/9
Name Protective gloves
Model MAPA 541
Size L 9
Type sand-blasted nitrile
Intended use for work in the automotive industry for work in the logistics industry for production work in transport industry
Properties breathing touch screen maintenance flexibility no silicone
Industry car production transportation logistics
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black
Durability EN 420:2003+A1:2009 CAT II EN 388 4121A EN 407 X1XXXX
Coating material sand-blasted nitrile
Padding material polyamide
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
64.51
53.76 £ 70.42 £
(5.38 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.51 £
MILWAUKEE
Protective gloves, working lycra / nylon 1 pair 4932471416
Name Protective gloves
Model CUT A GLOVES
Size M 8
Type lycra nylon
Intended use for conservation work packing
Properties cut resistant
Industry mechanical storage
Quantity per packaging 1 pair
Colour Black Red
Durability 4121A EN 388:2016
Coating material nylon
Padding material nitryl
How to use reusable
Set No
Biodegradable No
6.00
5.00 £ 7.42 £
Lowest price in 30 days from the promotion is:
6.00 £
MILWAUKEE
Protective gloves, working nitrile 50 pcs. 4932493234
Name Protective gloves
Model NITRILE DISPOSABLE GLOVES GRIP
Size M 8
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry in aviation cleaning work work with oils and grease work in paint shops for work with test benches work in car garages for working with food for working in laboratory general maintenance
Properties flexibility coating hardness anti-slip
Industry food car pharmacy agro
Quantity per packaging 50 pcs.
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 UKRAJINA UKCA EN ISO 374-5 (VIRUS) EN ISO 374- 1:2016 Typ B / KPT EN ISO 21420 EAC
Coating material nitrile
Structure diamond
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
15.85
13.21 £ 19.96 £
(0.32 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
15.85 £
MILWAUKEE
Protective gloves, working nitrile 50 pcs. 4932493235
Name Protective gloves
Model NITRILE DISPOSABLE GLOVES GRIP
Size L 9
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry in aviation cleaning work work with oils and grease work in paint shops for work with test benches work in car garages for working with food for working in laboratory general maintenance
Properties flexibility coating hardness anti-slip
Industry food car pharmacy agro
Quantity per packaging 50 pcs.
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
16.99
14.16 £ 19.96 £
(0.34 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
16.99 £
MILWAUKEE
Protective gloves, working nitrile 50 pcs. 4932493236
Name Protective gloves
Model NITRILE DISPOSABLE GLOVES GRIP
Size XL 10
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry in aviation cleaning work work with oils and grease work in paint shops for work with test benches work in car garages for working with food for working in laboratory general maintenance
Properties flexibility coating hardness anti-slip
Industry food car pharmacy agro
Quantity per packaging 50 pcs.
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
14.62
12.18 £ 19.56 £
(0.29 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.62 £
MILWAUKEE
Protective gloves, working nitrile 50 pcs. 4932493237
Name Protective gloves
Model NITRILE DISPOSABLE GLOVES GRIP
Size 11 XXL
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry in aviation cleaning work work with oils and grease work in paint shops for work with test benches work in car garages for working with food for working in laboratory general maintenance
Properties flexibility coating hardness anti-slip
Industry food car pharmacy agro
Quantity per packaging 50 pcs.
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
14.23
11.86 £ 20.52 £
(0.28 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
14.23 £
MILWAUKEE
Protective gloves, working nylon / poliuretanowe 12 pcs 4932493240
Name Protective gloves
Model GENERAL GLOVES
Size L 9
Type nylon poliuretanowe
Intended use in transport industry work with oils and grease work in industry work in car garages for maintenance-cleaning works general maintenance packing
Properties breathing anti-slip
Industry automotive industrial transportation logistics agro
Quantity per packaging 12 pcs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 3121 EN 388:2016
Coating material polyurethane
Padding material polyester
Structure textile
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
24.16
20.13 £
(2.01 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
PROFITOOL
Protective gloves, working latex / polyester 12 pairs 0XREK0207/L
Name Protective gloves
Model ACTIVE GRIP
Size L 9
Type latex polyester
Intended use in transport industry work in construction
Properties skilfulness grip coating hardness no silicone
Industry transportation logistics construction
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black Red
Durability EN 388 2016 3131X
Coating material latex
Padding material polyester
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
35.76
29.80 £
(2.98 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
PROFITOOL
Protective gloves, working cotton / rubber 10 pairs 0XREK0236
Name Protective gloves
Model WAMPIRKI
Type rubber cotton
Intended use for work in the automotive industry general maintenance packing
Properties grip anti-slip
Industry mechanical car storage
Quantity per packaging 10 pairs
Colour White Blue
Durability EN 388 EN 420 Kategoria I
Coating material rubber sewings
Padding material seamless fabric
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
6.52
5.43 £
(0.65 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
PROFITOOL
Protective gloves, working nylon / poliuretanowe 12 pairs 0XREK1033/L
Name Protective gloves
Model BLUE LIGHT
Size L 9
Type nylon poliuretanowe
Intended use cleaning work packing
Properties breathing flexibility grip coating hardness
Industry cleaning work transportation logistics storage
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Grey Blue
Durability EN 388 EN 420 Kategoria II
Coating material polyurethane
Padding material nylon
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
37.40
31.17 £
(3.12 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 0XREK021/L
Name Protective gloves
Model NITRYL
Size L 9
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry work in paint shops general maintenance
Properties skilfulness flexibility grip powder-free
Industry car industrial
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Blue
Durability EN 374 EN 455 EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
8.98
7.48 £
(0.09 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 0XREK021/XL
Name Protective gloves
Model NITRYL
Size XL 10
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry work in paint shops general maintenance
Properties skilfulness flexibility grip powder-free
Industry car industrial
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Blue
Durability EN 374 EN 455 EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
8.98
7.48 £
(0.09 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 0XREK022/L
Name Protective gloves
Model NITRYL
Size L 9
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry general maintenance
Properties waterproof powder-free
Industry laboratory car pharmacy
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 EN 374 EN 455 EN ISO 374-1:2016 typ B EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
9.82
8.18 £
(0.10 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 0XREK022/M
Name Protective gloves
Model NITRYL
Size M 8
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry general maintenance
Properties waterproof powder-free
Industry laboratory car pharmacy
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 EN 374 EN 455 EN ISO 374-1:2016 typ B EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
10.08
8.40 £
(0.10 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nitrile 100 pcs 0XREK022/XL
Name Protective gloves
Model NITRYL
Size XL 10
Type nitrile
Intended use for work in the automotive industry general maintenance
Properties waterproof powder-free
Industry laboratory car pharmacy
Quantity per packaging 100 pcs
Colour Black
Durability EN ISO 21420:2020 EN 374 EN 455 EN ISO 374-1:2016 typ B EN ISO 374-5:2016
Coating material nitrile
How to use disposable
Set Yes
Biodegradable No
9.96
8.30 £
(0.10 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nylon / poliuretanowe 12 pairs 0XREK0235/L
Name Protective gloves
Model RS RNYLA RABBIT
Size L 9
Type nylon poliuretanowe
Intended use for work in the automotive industry for work in the logistics industry in transport industry work in construction
Properties skilfulness resistant to tear
Industry mechanical industrial transportation logistics construction
Quantity per packaging 12 pairs
Colour White Blue
Durability 3131 EN 388 EN 420
Coating material latex
Padding material polyester
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
13.48
11.23 £
(1.12 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nylon / poliuretanowe 12 pairs 0XREK0235/XL
Name Protective gloves
Model RS RNYLA RABBIT
Size XL 10
Type nylon poliuretanowe
Intended use for work in the automotive industry for work in the logistics industry in transport industry work in construction
Properties skilfulness resistant to tear
Industry mechanical industrial transportation logistics construction
Quantity per packaging 12 pairs
Colour White Blue
Durability 3131 EN 388 EN 420
Coating material latex
Padding material polyester
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
13.48
11.23 £
(1.12 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RECOMMENDED
TEKSON
Protective gloves, working nylon / poliuretanowe 12 pairs 0XREK0260/L
Name Protective gloves
Model ULTRA BLACK
Size L 9
Type nylon poliuretanowe
Intended use for work in the electronics industry work in construction
Properties mechanical durability skilfulness grip
Industry mechanical industrial transportation construction
Quantity per packaging 12 pairs
Colour Black
Durability 4131 EN 388 EN 420 Kategoria II
Coating material polyurethane
Padding material polyester
How to use reusable
Set Yes
Biodegradable No
12.96
10.80 £
(1.08 £/pcs)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
1 of 10
next