TOTALENERGIES Engine Oil 10W40 5l RUBIA TIR

Index: RUBIA 10W40 8600 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
53.29 £
70.92 £
(Price for 1L: 8.88 10.66 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 53.29 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
10W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
VOLVO VDS-3
OEM spec:
MACK EO-N
OEM spec:
MAN 3277
OEM spec:
SCANIA LDF-3
OEM spec:
DAF
OEM spec:
RENAULT RXD
OEM spec:
RENAULT RLD-2
OEM spec:
VOITH CLASS A
OEM spec:
DTFR 15B120
OEM spec:
IVECO T3 E4
API:
CF
ACEA:
E4
ACEA:
E7
Product line:
RUBIA TIR
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-A106A7, PU-A106A7, 3425901106809, 3425901004310
Item code:
A106A7
Item index:
06X
PCN:
27101981
Manufacturer:
TOTALENERGIES, Manufacturer: Total Energies Lubricants,
562 avenue du Parc de l’Ile,
92029 Nanterre Cedex,
France, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
E7
API specification:
CF
Manufacturer Approval:
Daimler DTFR 15B120
Oil manufacturer recommendation:
Iveco 18-1804 T3 E4
Manufacturer Approval:
Mack EO-N
Manufacturer Approval:
MAN 3277
Manufacturer Approval:
Renault VI RLD2
Oil manufacturer recommendation:
Renault VI RXD
SAE viscosity class:
10W-40
Manufacturer Approval:
Scania LDF3
Oil manufacturer recommendation:
Voith Class A
Manufacturer Approval:
Volvo VDS3
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil RUBIA TIR (5L) 10W40 ;API CF; ACEA E4; E7; DAF; DTFR 15B120; IVECO T3 E4; MACK EO-N; MAN 3277; RENAULT RLD-2; RENAULT RXD; SCANIA LDF-3; VOITH CLASS A; VOLVO VDS-3

Cross references Engine Oil 10W40 5l RUBIA TIR

Cross references

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l AGRIFARM

10W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
73.78
61.48 £
(14.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 10W40 4l DELVAC synthetic

10W40 4l

API CF CH-4 CI-4
ACEA E4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
41.95
34.96 £ 52.44 £
(10.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.95 £

VALVOLINE
Engine Oil 10W40 5l ALL FLEET

10W40 5l

API SL CH-4 CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.33
33.61 £ 62.92 £
(8.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.33 £

ORLEN
Engine Oil 10W40 5l ULTOR EXTREME

10W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3 E4 E7 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.77
29.81 £ 58.36 £
(7.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.77 £

OE numbers

AGRIMOT ULTRATEC 10W40 CLAAS

Other codes

B076BMWJ4L AMAZON (ASIN)
2148590 ARTNR_Z_OE
06X ARTNR_Z_TCD
EUROLITE 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW AD 10W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW UD 10W40 5L IC KROSY
VECTON LD E7 10W40 5L IC KROSY
X-FLOW XS 10W40 SEMI. 5L IC KROSY
2213670 NR_KAT
DAF OEM SPECYFIKACJA
DTFR 15B120 OEM SPECYFIKACJA
IVECO T3 E4 OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-N OEM SPECYFIKACJA
MAN 3277 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-2 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RXD OEM SPECYFIKACJA
SCANIA LDF-3 OEM SPECYFIKACJA
VOITH CLASS A OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-3 OEM SPECYFIKACJA
213670 TOTAL
2213670 TOTAL
RUBIA 8600 10W40 5L TOTAL
RUBIA TIR 8600 10W-40 TOTAL
TOTAL RUBIA TIR 8600 10W-40 TOTAL
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 10W40 5l RUBIA TIR
Product opinion:Engine Oil 10W40 5l RUBIA TIR
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.