RAVENOL Automatic transmission oil 4l CVT

Index: RAV ATF CVT FLUID 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
119.26 £
(Price for 1L: 24.85 29.81 £)
request-default-article

Specification

Name:
ATF oil
Capacity [l]:
4
OEM spec:
AUDI G 052 182
OEM spec:
SUBARU K0425Y0711
OEM spec:
FORD XT-7 QCFT
OEM spec:
MB 236.20
OEM spec:
BMW CVT EZL 799A
OEM spec:
VW G 052 180 A1
OEM spec:
VW G 052 180 A2
OEM spec:
VW G 052 180 A6
OEM spec:
VW G 052 516 A2
OEM spec:
OPEL 19 40 713
OEM spec:
FORD M2C933 A
OEM spec:
HONDA 08200-9006
OEM spec:
HONDA 08260-99904
OEM spec:
HONDA 08260-99907
OEM spec:
TOYOTA 08886-02105
OEM spec:
VW G 052 512 A2
OEM spec:
HUNAN JIANGLU & RONGDA R0CF15A2
OEM spec:
CHERY 025CHC/QR025CHC
OEM spec:
HUNAN JIANGLU & RONGDA R0CF15A3
OEM spec:
CHERY CVT25
OEM spec:
SUBARU I-CVT FLUID K0415-YA090
OEM spec:
HUNAN JIANGLU & RONGDA RDC15
OEM spec:
SUZUKI S-CVT 99000-22801-000
OEM spec:
HUNAN JIANGLU & RONGDA RDC15-FB
OEM spec:
CHERY 018CHA/QR018CHA
OEM spec:
PUNCH POWERTRAIN VT1F
OEM spec:
CHERY CVT18
OEM spec:
PUNCH POWERTRAIN VT3
OEM spec:
MB A0019894603
OEM spec:
MINI CVT
OEM spec:
FORD FIVE HUNDRED CFT30
OEM spec:
FORD FOCUS C-MAX CFT23
OEM spec:
CHERY 025CHA/QR025CHA
OEM spec:
NISSAN KLE50-00002
OEM spec:
HUNAN JIANGLU & RONGDA 150R
OEM spec:
NISSAN KLE50-00004
OEM spec:
AUDI G 052 182 A2
OEM spec:
GM 19 40 713
OEM spec:
NISSAN NS-1
OEM spec:
FORD M2C928 A
OEM spec:
SUBARU CVT II LINEARTRONIC
OEM spec:
VW TL 521 80
OEM spec:
MAZDA JWS 3320
Product line:
CVT
Intended use:
Passenger cars
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Bar code:
IC-C3F1ED, 4014835732599, 4014835820845, PU-C3F1ED
Item code:
C3F1ED
Item index:
1211110
PCN:
27101987
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Transmission code:
01J
Transmission code:
0AN
Transmission code:
K311
Transmission code:
0AW
Transmission code:
CFT23
ATF oil CVT (4L) ; AUDI G 052 182; AUDI G 052 182 A2; BMW CVT EZL 799A; CHERY 018CHA/QR018CHA; CHERY 025CHA/QR025CHA; CHERY 025CHC/QR025CHC; CHERY CVT18; CHERY CVT25; FORD FIVE HUNDRED CFT30; FORD FOC

Cross references Automatic transmission oil 4l CVT

Cross references

CASTROL
Automatic transmission oil 5l TRANSMAX CVT

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
95.68
79.73 £
(19.14 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Automatic transmission oil 5l

5l

Intended use Passenger cars Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.95
58.29 £ 95.56 £
(13.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.95 £

REVLINE
Automatic transmission oil 5l ATF

5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.24
76.03 £
(18.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

83 22 0 136 376 BMW
83 22 0 429 154 BMW
1 256 871 FORD
WSS-M2C 928-A FORD
WSS-M2C933-A FORD
08260-99904 HONDA
08260-99907 HONDA
Honda 08260-99904 HONDA
Honda 08260-99907 HONDA
3320 K020-W0-051W MAZDA
001 989 46 03 MERCEDES
A 001 989 46 03 MERCEDES
MB 236.20 MERCEDES
K020-W0-051W NISSAN
KLE50 0 NISSAN
KLE50 00002 NISSAN
KLE50 00002; KLE50 0 NISSAN
KLE50 00004 NISSAN
Nissan NS-1 NISSAN
19 40 713 OPEL
99000-22801-000 SUBARU
K0415-YA090 SUBARU
08886-02105 TOYOTA
G 052 180 A1 VW
G 052 180 A2 VW
G 052 180 A6 VW
G 052 516 A2 VW
VW G 052 180 A2 VW
VW G 052 180 A6 VW
VW G 052 516 A2 VW
VW G 052180 VW
VW G 052180A1 VW

Other codes

B00OO3TXVG AMAZON (ASIN)
B07CR5FGGJ AMAZON (ASIN)
1211110 ARTNR_Z_TCD
GEAR CVT 4L IC KROSY
SOA427V1660 NORMA
1211110-004-01-999 NR_KAT
AUDI G 052 182 OEM SPECYFIKACJA
AUDI G 052 182 A2 OEM SPECYFIKACJA
BMW CVT EZL 799A OEM SPECYFIKACJA
CHERY 018CHA/QR018CHA OEM SPECYFIKACJA
CHERY 025CHA/QR025CHA OEM SPECYFIKACJA
CHERY 025CHC/QR025CHC OEM SPECYFIKACJA
CHERY CVT18 OEM SPECYFIKACJA
CHERY CVT25 OEM SPECYFIKACJA
FORD FIVE HUNDRED CFT30 OEM SPECYFIKACJA
FORD FOCUS C-MAX CFT23 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C928 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C933 A OEM SPECYFIKACJA
FORD XT-7 QCFT OEM SPECYFIKACJA
GM 19 40 713 OEM SPECYFIKACJA
HONDA 08200-9006 OEM SPECYFIKACJA
HONDA 08260-99904 OEM SPECYFIKACJA
HONDA 08260-99907 OEM SPECYFIKACJA
HUNAN JIANGLU & RONGDA 150R OEM SPECYFIKACJA
HUNAN JIANGLU & RONGDA RDC15 OEM SPECYFIKACJA
MAZDA JWS 3320 OEM SPECYFIKACJA
MB 236.20 OEM SPECYFIKACJA
MB A0019894603 OEM SPECYFIKACJA
MINI CVT OEM SPECYFIKACJA
NISSAN KLE50-00002 OEM SPECYFIKACJA
NISSAN KLE50-00004 OEM SPECYFIKACJA
NISSAN NS-1 OEM SPECYFIKACJA
OPEL 19 40 713 OEM SPECYFIKACJA
PUNCH POWERTRAIN VT1F OEM SPECYFIKACJA
PUNCH POWERTRAIN VT3 OEM SPECYFIKACJA
SUBARU CVT II LINEARTRONIC OEM SPECYFIKACJA
SUBARU I-CVT FLUID K0415-YA090 OEM SPECYFIKACJA
SUBARU K0425Y0711 OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI S-CVT 99000-22801-000 OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA 08886-02105 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 180 A1 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 180 A2 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 180 A6 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 512 A2 OEM SPECYFIKACJA
VW G 052 516 A2 OEM SPECYFIKACJA
VW TL 521 80 OEM SPECYFIKACJA
1211110 RAVENOL
1211110-004 RAVENOL
1211110-004-01-999 RAVENOL
CVT FLUID RAVENOL
RAVENOL CVT FLUID RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Automatic transmission oil 4l CVT
Product opinion:Automatic transmission oil 4l CVT
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.