RAVENOL Transmission Oil 4l EPX

Index: RAV EPX 80W90 GL-5 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
95.32 £
(Price for 1L: 19.86 23.83 £)
request-default-article

Specification

Name:
MTF oil
Capacity [l]:
4
OEM spec:
ZF TE-ML 17B
OEM spec:
MB 235.0
OEM spec:
ZF TE-ML 19B
OEM spec:
MIL L-2105D
OEM spec:
MAN 342 M1
OEM spec:
ZF TE-ML 16B
OEM spec:
ZF TE-ML 21A
OEM spec:
FORD M2C9002 A
OEM spec:
DTFR 12B100
OEM spec:
FORD M2C197 A
API:
GL-5
Product line:
EPX
Intended use:
Passenger cars
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-C3F1F1, 4014835734791, PU-C3F1F1
Item code:
C3F1F1
Item index:
1223205
PCN:
27101987
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
API GL-5
Specification:
Ford SQM-2C-9002 AA
Specification:
LOVAT LOV-204
Specification:
MAN 342 M1
Specification:
MB 235.0
Specification:
MIL-L-2105 D
Specification:
DTFR 12B100 (MB 235.
Specification:
ZF TE-ML 16B (ZF0011
Specification:
ZF TE-ML 17B (ZF0011
Specification:
ZF TE-ML 19B (ZF0011
Specification:
ZF TE-ML 21A (ZF0011
Oil:
Mineral Oil
SAE viscosity class:
80W-90
MTF oil EPX (4L) ;API GL-5; DTFR 12B100; FORD M2C197 A; FORD M2C9002 A; MAN 342 M1; MB 235.0; MIL L-2105D; ZF TE-ML 16B; ZF TE-ML 17B; ZF TE-ML 19B; ZF TE-ML 21A

Cross references Transmission Oil 4l EPX

Cross references

MOTUL
Transmission Oil DRIVE SUPRA 80W90 5L

80W90 5l

API GL-5 GL-4
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.48
46.23 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 80W90 5l HIPOL

80W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
24.08
20.07 £ 43.98 £
(4.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.08 £

REVLINE
Manual Transmission Oil 80W90 5l GEAR OIL

80W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.00
35.00 £
(8.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Manual Transmission Oil VAL L&HD AXLE 80W90 5L

80W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.82
73.18 £
(17.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Manual Transmission Oil 80W90 4l SLG

80W90 4l

API GL-5 MT-1 GL-4 GL-3
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.90
94.08 £
(28.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Axle Gear Oil 80W90 5l TRAXIUM

80W90 5l

API GL-5
Intended use Passenger cars Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
7 pcs.
82.66
68.88 £
(16.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Manual Transmission Oil 80W90 5l TITAN

80W90 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
82.06
68.38 £
(16.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Manual Transmission Oil 80W90 5l AGRO

80W90 5l

API GL-5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
72.72
60.60 £
(14.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

04874468 CHRYSLER
05103530EA CHRYSLER
FORD SQM-2C-9002AA FORD
MIL-L 2105 D FORD
SQM-2C-9002 AA FORD
MAN 342 Typ M1 MAN
000 989 28 03 MERCEDES
A 000 989 28 03 MERCEDES
MB 235.0 MERCEDES

Other codes

B00S8JXMY6 AMAZON (ASIN)
B00S8JXN1I AMAZON (ASIN)
1223205 ARTNR_Z_TCD
AKVILON 85W90 3L IC KROSY
GEAR EP 80W90 GL4 1L IC KROSY
GEAR OIL EP80W90 GL5 1L IC KROSY
GEAR OIL EP80W90 GL5 5L IC KROSY
LS GEAR OIL 80W90 GL5 1L IC KROSY
1223205-004-01-999 NR_KAT
DTFR 12B100 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C197 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C9002 A OEM SPECYFIKACJA
MAN 342 M1 OEM SPECYFIKACJA
MB 235.0 OEM SPECYFIKACJA
MIL L-2105D OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 16B OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 17B OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 19B OEM SPECYFIKACJA
ZF TE-ML 21A OEM SPECYFIKACJA
1223205 RAVENOL
1223205-001 RAVENOL
1223205-004 RAVENOL
1223205-004-01-999 RAVENOL
GETRIEBEOEL EPX SAE 80W90 GL 5 RAVENOL
ZF TE-ML 16B ZF
ZF TE-ML 17B ZF
ZF TE-ML 19B ZF
ZF TE-ML 21A ZF
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Transmission Oil 4l EPX
Product opinion:Transmission Oil 4l EPX
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.