REVLINE Engine Oil 5W30 5l HERCULES

Index: HERCULES LS 5W30 5L
Rate this product first
Capacity (l):
5
53.08 £
(Price for 1L: 8.85 10.62 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MTU TYP 3.1
OEM spec:
MTU TYP 2.1
OEM spec:
MB 228.52
OEM spec:
MB 228.31
OEM spec:
CUMMINS 20081
OEM spec:
CATERPILLAR ECF-3
OEM spec:
MB 228.51
OEM spec:
MAN 3677
OEM spec:
DAF
OEM spec:
JASO DH-2
OEM spec:
RENAULT RLD-3
OEM spec:
DETROIT DIESEL 93K218
OEM spec:
SCANIA LDF-4
OEM spec:
VOLVO VDS-4.5
OEM spec:
MACK EO-S 4.5
OEM spec:
RENAULT RLD-4
OEM spec:
DETROIT DIESEL 93K222
OEM spec:
CUMMINS 20086
OEM spec:
DEUTZ DQC IV-18 LA
API:
SL
API:
CI-4
API:
CJ-4
API:
CK-4
ACEA:
E4
ACEA:
E7
ACEA:
E6
ACEA:
E9
Product line:
HERCULES
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
5901797911966, IC-DC118D, PU-DC118D
Item code:
DC118D
Item index:
HERCULES LS 5W30 5L
PCN:
27101981
Manufacturer:
REVLINE, Manufacturer: Flukar sp. z o.o.
ul. Uniwersytecka 13, 40-007 Katowice, POLAND,
[email protected]
Engine oil HERCULES (5L) 5W30 (Low Saps) ;API CI-4; CJ-4; CK-4; SL; ACEA E4; E6; E7; E9; CATERPILLAR ECF-3; CUMMINS 20081; CUMMINS 20086; DAF; DETROIT DIESEL 93K218; DETROIT DIESEL 93K222; DEUTZ DQC I

Cross references Engine Oil 5W30 5l HERCULES

Cross references

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVFARM

5W30 5l

API SL CI-4 CJ-4 CK-4
ACEA E4 E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
4 pcs.
38.16
31.80 £ 52.06 £
(7.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.16 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l RIMULA

5W30 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
1 pcs.
87.70
73.08 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API CJ-4 CK-4
ACEA E11 E4 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Buses
Add to cart
(0)
0 pcs.
65.52
54.60 £ 92.50 £
(13.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 65.52 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l DELVAC synthetic

5W30 4l

API SN CI-4 CJ-4 CI-4+
ACEA E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
47.05
39.21 £ 70.68 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.05 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l RIMULA

5W30 5l

ACEA E7 E6
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.70
69.75 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

HERCULES LS 5W-30 IC KROSY
REVLINE HERCULES LS 5W-30 IC KROSY
RLS5305 NR_KAT
CATERPILLAR ECF-3 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20081 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20086 OEM SPECYFIKACJA
DAF OEM SPECYFIKACJA
DETROIT DIESEL 93K218 OEM SPECYFIKACJA
DETROIT DIESEL 93K222 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC IV-18 LA OEM SPECYFIKACJA
JASO DH-2 OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-S 4.5 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3677 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.52 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 2.1 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 3.1 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-3 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-4 OEM SPECYFIKACJA
SCANIA LDF-4 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-4.5 OEM SPECYFIKACJA
RLS5305 REVLINE
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l HERCULES
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l HERCULES
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.