MOTUL Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

Index: SPECIFIC 508/509 0W20 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
138.48 £
(Price for 1L: 23.08 27.70 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
VW 508.00
OEM spec:
VW 509.00
OEM spec:
PORSCHE C20
API:
SN+
ACEA:
C5
Product line:
SPECIFIC
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E0E74C, 3374650264240
Item code:
E0E74C
Item index:
59310
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
0W-20
Manufacturer Approval:
FORD WSS-M2C956-A1
Manufacturer Approval:
PORSCHE C20
Manufacturer Approval:
VW 508 00 509 00
ACEA specification:
C5
ACEA specification:
C6
API specification:
SP
Engine oil SPECIFIC (5L) 0W20 ;API SN+; ACEA C5; PORSCHE C20; VW 508.00; VW 509.00

Cross references Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

0W20 4l

ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.02
85.85 £
(25.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 5l

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
ACEA C5-21 C6-21
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.92
56.60 £
(13.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 4l TopTec 6200

0W20 4l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.68
106.40 £
(31.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil LIM20789 0W20 5L

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
160.24
133.53 £
(32.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W20 5l Mobil 1 synthetic

0W20 5l

API SL SN
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.52
100.43 £
(24.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W20 5l M-SUP synthetic

0W20 5l

API SN+
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.36
73.63 £
(17.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W20 4l M-SUP synthetic

0W20 4l

API SN+
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.68
58.90 £
(17.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l USVO

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.16
136.80 £
(32.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.28
77.73 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SN SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
132.28
110.23 £
(26.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 0W20 5L

0W20 5l

API SQ
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
133.24
111.03 £
(26.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.41
35.34 £ 62.58 £
(10.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.41 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.46
100.38 £
(24.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
6 pcs.
63.82
53.18 £ 98.86 £
(15.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.82 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
122.88
102.40 £
(24.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
98.32
81.93 £
(19.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix

0W20 5l

API SN
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
116.58
97.15 £
(23.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

WSS-M2C-956-A1 FORD
508 00/ 509 00 VW
G055577M4 VW

Other codes

107384 ARTNR_Z_OE
59310 ARTNR_Z_TCD
CH U. SN+ 0W20 5L PL IC KROSY
ECO-LLP 0W20 5L IC KROSY
QUARTZ INEO LL 0W20 5L IC KROSY
107384 MOTUL
867251 MOTUL
SPECIFIC 508 00 509 00 MOTUL
107384 NR_KAT
PORSCHE C20 OEM SPECYFIKACJA
VW 508.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 509.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l SPECIFIC
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.