MOTUL Engine Oil 5W40 5l 8100

Index: 8100 X-CLEAN GEN2 5W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
43.01 £
99.70 £
(Price for 1L: 7.17 8.60 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.01 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
OPEL OV0401547-D40
OEM spec:
OPEL OV0401547-G40
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547-G40
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547-D40
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
NISSAN
API:
SP
ACEA:
C3
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-G0NKKW, 3374650296487, PU-G0NKKW
Item code:
G0NKKW
Item index:
17702
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
BMW LL-04
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Manufacturer Approval:
MB 229.52
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0700
Manufacturer Approval:
RENAULT RN0710
Oil manufacturer recommendation:
OV 040 1547 - D40
Oil manufacturer recommendation:
OV 040 1547 - G40
ACEA specification:
C3
API specification:
SP
Engine oil 8100 (5L) 5W40 ;API SP; ACEA C3; BMW LL-04; HONDA; HYUNDAI; KIA; MB 226.5; MB 229.52; MITSUBISHI; NISSAN; OPEL OV0401547-D40; OPEL OV0401547-G40; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; SUZUKI; V

Cross references Engine Oil 5W40 5l 8100

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC

5W40 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
43.91
36.59 £ 54.46 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 43.91 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
8 pcs.
56.51
47.09 £ 97.62 £
(11.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.51 £

SHELL
Engine Oil 5W40 5l Helix synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.02
66.68 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
NEW ARRIVALS

SHELL
Engine Oil Helix 5W40 synthetic

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.16
71.80 £
(17.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO

5W40 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.69
62.24 £ 100.86 £
(14.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 74.69 £

OE numbers

RN0700 RENAULT
RN0710 RENAULT

Other codes

17702 ARTNR_Z_TCD
LPG-CNG 5W40 4L IC KROSY
109762 MOTUL
8100 X-CLEAN MOTUL
8100 X-CLEAN GEN2 MOTUL
8100 X-CLEAN GEN2 5W40 MOTUL
854151 MOTUL
MOTUL 8100 X-CLEAN GEN2 5W40 MOTUL
109762 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
HONDA OEM SPECYFIKACJA
HYUNDAI OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-D40 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-G40 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI OEM SPECYFIKACJA
VAUXHALL OV0401547-D40 OEM SPECYFIKACJA
VAUXHALL OV0401547-G40 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W40 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 5W40 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.