SHELL Engine Oil 5W30 5l RIMULA

Index: RIMULA ULTRA 5W30 5L
Rate this product first
1 pcs. Last item
Capacity (l):
5
90.42 £
(Price for 1L: 15.07 18.08 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
Product line:
RIMULA
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Offer:
Truck
Bar code:
5011987073623, PU-G0OTJB, IC-G0OTJB
Item code:
G0OTJB
Item index:
001F4540PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
SHELL, Manufacturer: Shell Germany GmbH,
Suhrenkamp 71-77,
22335 Hamburg,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

ACEA specification:
E11
ACEA specification:
E6
ACEA specification:
E7
ACEA specification:
E8
ACEA specification:
E9
API specification:
CF
API specification:
CF-4
API specification:
CG-4
API specification:
CH-4
API specification:
CI-4
API specification:
CJ-4
Manufacturer Approval:
Caterpillar ECF-3
Manufacturer Approval:
Cummins CES 20081
Manufacturer Approval:
DAF PSQL 2.1ELD
Manufacturer Approval:
Deutz DQC IV-10 LA
Manufacturer Approval:
DTFR 15C110
Oil manufacturer recommendation:
Iveco TLS E6
JASO specification:
DH-2
Manufacturer Approval:
Mack EO-O Prem. Plus
Oil manufacturer recommendation:
MAN M 3477
Manufacturer Approval:
MAN M 3677
Manufacturer Approval:
MTU Category 3.1
Manufacturer Approval:
Renault RLD-3
SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
Scania LDF-4
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil RIMULA (5L) 5W30

Cross references Engine Oil 5W30 5l RIMULA

Cross references

SHELL
Engine Oil 5W30 5l RIMULA

5W30 5l

API SN CH-4 CI-4 CJ-4 CI-4+ CK-4
ACEA E11 E7 E6 E9 E8
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
10 pcs.
87.70
73.08 £
(17.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l DELVAC synthetic

5W30 4l

API SN CI-4 CJ-4 CI-4+
ACEA E7 E6 E9
Intended use Truck Agro Buses Industry
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
47.05
39.21 £ 70.68 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 47.05 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l RIMULA

5W30 5l

ACEA E7 E6
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.70
69.75 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

001F4540PL ARTNR_Z_TCD
550054434 NR_KAT
550054434 SHELL
RIMULA ULTRA 5W30 55L SHELL
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l RIMULA
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l RIMULA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.