VALVOLINE Engine Oil ALL CLIMATE 15W40 5L

Index: ALL CLIMATE 15W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
45.34 £
65.80 £
(Price for 1L: 7.56 9.07 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 45.34 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
15W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
MB 229.1
OEM spec:
FIAT 9.55535 D2
Product line:
ALL CLIMATE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
8710541018430, 8600501060606, IC-G17S5B
Item code:
G17S5B
Item index:
AC15W40
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-D2
Manufacturer Approval:
MB 229.1
Oil:
Mineral Oil
Specification:
VW 501 01
Specification:
VW 505 00
ACEA specification:
A3/B3
API specification:
SL
API specification:
CF
SAE viscosity class:
15W-40
Engine oil ALL CLIMATE (5L) 15W40 ; FIAT 9.55535 D2; MB 229.1

Cross references Engine Oil ALL CLIMATE 15W40 5L

Cross references

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

15W40 4l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

MOBIL
Engine Oil 15W40 5l M-SUP

15W40 5l

API SL CF SM SN SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.96
27.47 £ 65.10 £
(6.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.96 £

MOTUL
Engine Oil 4100 15W40

15W40 5l

API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
39.29
32.74 £ 60.40 £
(7.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.82 £

SHELL
Engine Oil 15W40 4l Helix

15W40 4l

API CF SN
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.68
23.07 £ 50.98 £
(6.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.68 £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 4l ALL CLIMATE

15W40 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.84
44.03 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 4l MAXLIFE

15W40 4l

API SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.36
31.97 £ 53.10 £
(9.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.36 £

ELF
Engine Oil 15W40 5l EVOLUTION

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l Quartz

15W40 5l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 49.32 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 15W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

15W40 5l

API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.17
52.64 £ 95.26 £
(12.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.17 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 4,5l CLASSIC

15W40 4.5l

API CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
39.76
33.13 £
(8.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 4,5l CLASSIC

15W40 4.5l

API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
24.65
20.54 £ 39.12 £
(5.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 24.65 £

Other codes

B008L1DY8K AMAZON (ASIN)
B06XG2B217 AMAZON (ASIN)
872784 ARTNR_Z_OE
AC15W40 ARTNR_Z_TCD
GTX HIGH MILEAGE 15W40 1L IC KROSY
HELIX 15W40 1L IC KROSY
MAGNATEC 15W40 1L IC KROSY
MOTOR OIL 15W40 1L IC KROSY
QUARTZ 5000 DIESEL 1L IC KROSY
SPORTI SRI 15W40 1L IC KROSY
TURBO 15W40 1L IC KROSY
X-FLOW MF 15W40 MIN. 1L IC KROSY
914959 NR_KAT
FIAT 9.55535 D2 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
872786 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil ALL CLIMATE 15W40 5L
Product opinion:Engine Oil ALL CLIMATE 15W40 5L
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.