MOBIL Engine Oil 0W16 4l M-SUP synthetic
Index:
M-SUP 3000 0W16 4L
Rate this product first
0
pcs.
Goods not in stock -
41.80 £
72.04
£
(Price for 1L:
8.71 10.45
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.80 £
request-default-article
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W16
Capacity [l]:
4
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
LEXUS
API:
SP
API:
ILSAC GF-6B
Product line:
M-SUP
Intended use:
Passenger cars
Base technology:
synthetic
Bar code:
IC-H0ANHA, 5407005862155
Item code:
H0ANHA
Item index:
20151010R085
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Oil Viscosity Classification SAE:
0W-16
Specification:
API SN
Specification:
API SN Plus
Specification:
API SN Plus RC
Specification:
API SN Res. Cons.
Specification:
API SP
Specification:
API SP Res. Cons.
Specification:
API SQ
Specification:
API SQ Res. Cons.
Specification:
ILSAC GF-6B
Specification:
ILSAC GF-7B
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Oil manufacturer recommendation:
API SN Plus
Oil manufacturer recommendation:
API SN Plus RC
Oil manufacturer recommendation:
API SN Res. Cons.
Oil manufacturer recommendation:
API SP
Oil manufacturer recommendation:
API SP Res. Cons.
Oil manufacturer recommendation:
API SQ
Oil manufacturer recommendation:
API SQ Res. Cons.
Oil manufacturer recommendation:
ILSAC GF-6B
Oil manufacturer recommendation:
ILSAC GF-7B
Engine oil M-SUP (4L) 0W16 ; HONDA; LEXUS; TOYOTA
Cross references Engine Oil 0W16 4l M-SUP synthetic
Cross references
CASTROL
Engine Oil 0W16 5l MAGNATEC
API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
82.50
68.75 £ 107.52 £
(16.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
82.50 £
CASTROL
Engine Oil 0W16 5l GTX
API SP
Intended use Passenger cars
54.80
45.67 £ 77.08 £
(10.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
54.80 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W16 5l QUARTZ XTRA
API ILSAC GF-7B SQ
Intended use Passenger cars
93.29
77.74 £ 119.94 £
(18.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
93.29 £
MOTUL
Engine Oil 0W16 5l 8100
API SP RC
Intended use Passenger cars
120.88
100.73 £
(24.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ELF
Engine Oil 0W16 5l EVOLUTION
API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
81.78
68.15 £ 120.24 £
(16.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.78 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W16 5l Special TEC AA
API SP ILSAC GF-7B
Intended use Passenger cars
81.96
68.30 £ 112.72 £
(16.39 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.96 £
MOTUL
Engine Oil 0W16 4l NGEN HYBRID
API SP ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
47.41
39.51 £ 102.54 £
(11.85 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
47.41 £
RAVENOL
Engine Oil 0W16 4l USVO
Intended use Passenger cars
61.21
51.01 £ 133.20 £
(15.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
61.21 £
RAVENOL
Engine Oil 0W16 4l Cleansynto
API ILSAC GF-6B SQ RC SN+
Intended use Passenger cars
94.06
78.38 £
(23.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion