RAVENOL Engine Oil 0W8 4l USVO

Index: RAV UFE 0W8 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
156.70 £
(Price for 1L: 32.65 39.18 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W8
Capacity [l]:
4
OEM spec:
JASO GLV-1
Product line:
USVO
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-H11X61
Item code:
H11X61
Item index:
1111155
PCN:
27101981
Manufacturer:
RAVENOL, Manufacturer: Ravensberger Schmierstoffvertrieb GmbH,
Jöllenbecker Straße 2,
33824 Werther,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
JASO GLV-1
Specification:
JASO GLV-1 (P049RAV0
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-8
Engine oil USVO (4L) 0W8 ; JASO GLV-1

Cross references Engine Oil 0W8 4l USVO

Cross references

MOTUL
Engine Oil 0W8 4l NGEN HYBRID

0W8 4l

API ILSAC GF-6B
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.84
47.37 £ 101.88 £
(14.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 50.65 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W8 5l QUARTZ XTRA

0W8 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
87.43
72.86 £ 129.60 £
(17.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 87.43 £

OE TOYOTA
Engine Oil 0W8 5l

0W8 5l

Add to cart
(0)
0 pcs.
156.18
130.15 £
(31.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

1111155 ARTNR_Z_TCD
1111155-004-01-999 NR_KAT
JASO GLV-1 OEM SPECYFIKACJA
1111155-004-01-999 RAVENOL
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W8 4l USVO
Product opinion:Engine Oil 0W8 4l USVO
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.