LIQUI MOLY Engine Oil TopTec 6320 5W30

Index: LIM23167 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
138.58 £
(Price for 1L: 23.10 27.72 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2297
OEM spec:
STELLANTIS FPW 9.55535/03
OEM spec:
PSA B71 2290
API:
SP
ACEA:
C3
Product line:
TopTec 6320
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4100420231674, IC-H18H24
Item code:
H18H24
Item index:
P005724
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil manufacturer recommendation:
FPW9.55535/03
Oil manufacturer recommendation:
B71 2290
Oil manufacturer recommendation:
B71 2297
SAE viscosity class:
5W-30
ACEA specification:
C3
API specification:
SP
Observe service information:
Engine oil TopTec 6320 (5L) 5W30 ;API SP; ACEA C3; PSA B71 2290; PSA B71 2297; STELLANTIS FPW 9.55535/03

Cross references Engine Oil TopTec 6320 5W30

Cross references

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l MAGNATEC

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.44
74.53 £
(17.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.79
58.16 £ 112.42 £
(13.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.79 £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W30

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.70
82.25 £
(19.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.21 £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

P005724 ARTNR_Z_TCD
9.55535/03 LIQUI MOLY
FPW9.55535/03 LIQUI MOLY
Top Tec 6320 5W-30 LIQUI MOLY
B712290 NORMA
23167 NR_KAT
PSA B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
PSA B71 2297 OEM SPECYFIKACJA
STELLANTIS FPW 9.55535/03 OEM SPECYFIKACJA
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil TopTec 6320 5W30
Product opinion:Engine Oil TopTec 6320 5W30
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.