MOBIL Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic

Index: MOBIL 1 ESP 5W30 F-P 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
69.79 £
112.42 £
(Price for 1L: 11.63 13.96 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 69.79 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
PSA B71 2297
OEM spec:
DEXOS 2
OEM spec:
OPEL OV0401547-D30
OEM spec:
OPEL OV0401547-G30
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
STELLANTIS FPW 9.55535/03
OEM spec:
PSA B71 2290
API:
SL
API:
SM
API:
SN
API:
SJ
Product line:
Mobil 1
Intended use:
Passenger cars
Base technology:
synthetic
Bar code:
IC-G141IB, 5407005869710, 5407008070946
Item code:
G141IB
Item index:
2015101010J6
PCN:
34031980
Manufacturer:
MOBIL, Manufacturer: ExxonMobil Petroleum & Chemical BV
Polderdijkweg, B-2030 Antwerpen, Belgium,
[email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Specification:
ACEA C2
Specification:
ACEA C3
Specification:
API SJ
Specification:
API SL
Specification:
API SM
Specification:
API SN
Manufacturer Approval:
FPW9.55535/03
Manufacturer Approval:
FPW9.55535/05
Manufacturer Approval:
GM dexos2
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.31
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.51
Manufacturer Approval:
MB-Approval 229.52
Manufacturer Approval:
PSA B71 2290 ,
Manufacturer Approval:
PSA B71 2297 ,
Oil manufacturer recommendation:
OV 040 1547 - D30
Oil manufacturer recommendation:
OV 040 1547 - G30
Oil manufacturer recommendation:
ACEA C2
Oil manufacturer recommendation:
ACEA C3
Oil manufacturer recommendation:
API CF
Oil manufacturer recommendation:
API SJ
Oil manufacturer recommendation:
API SL
Oil manufacturer recommendation:
API SM
Oil manufacturer recommendation:
API SN
Make:
MERCEDES
Make:
OPEL
Make:
PEUGEOT
Make:
CITROEN
Engine oil Mobil 1 (5L) 5W30 ;API SJ; SL; SM; SN; DEXOS 2; MB 229.31; MB 229.51; MB 229.52; OPEL OV0401547-D30; OPEL OV0401547-G30; PSA B71 2290; PSA B71 2297; STELLANTIS FPW 9.55535/03

Cross references Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic

Cross references

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l MAGNATEC

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.44
74.53 £
(17.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SJ
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.46
52.05 £ 90.22 £
(15.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.46 £

MOTUL
Engine Oil SPECIFIC 5W30

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.70
82.25 £
(19.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.74
77.28 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz INEO

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.36
50.30 £
(15.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.84
37.37 £ 74.92 £
(8.97 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.84 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.21 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
117.00
97.50 £
(29.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API CF SM
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.72
43.93 £
(13.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil TopTec 6320 5W30

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.58
115.48 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4300

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.61
55.51 £ 121.20 £
(13.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.61 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
66.04
55.03 £ 94.44 £
(13.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 66.04 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

ACEA C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
82.98
69.15 £
(20.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

2015101010J6 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN 5W30 5L IC KROSY
FORMULA CFE 5W30 4L IC KROSY
FORMULA CX 5W30 4L IC KROSY
FORMULA PCX PLUS 5W30 4L IC KROSY
SPECIFIC 2290 5W30 5L IC KROSY
SPECIFIC DEXOS2 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 2290 5W30 5L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
157292 MOBIL
157292 NR_KAT
DEXOS 2 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-D30 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-G30 OEM SPECYFIKACJA
PSA B71 2290 OEM SPECYFIKACJA
PSA B71 2297 OEM SPECYFIKACJA
STELLANTIS FPW 9.55535/03 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l Mobil 1 synthetic
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.