CASTROL Engine Oil VECTON MULTICV1 15W40 5L

Index: VECTON MULTICV1 15W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
56.98 £
(Price for 1L: 9.50 11.40 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
15W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
DETROIT DIESEL 93K215
OEM spec:
JASO DH-1
OEM spec:
CATERPILLAR ECF-1A
OEM spec:
MACK EO-K
OEM spec:
MACK EO-M PLUS
OEM spec:
MTU TYP 1
OEM spec:
MTU TYP 2
OEM spec:
FORD M2C171 D
OEM spec:
VOLVO VDS-2
OEM spec:
VOLVO VDS-3
OEM spec:
MACK EO-N
OEM spec:
MB 228.1
OEM spec:
VOLVO VDS
OEM spec:
MACK EO-L
OEM spec:
CUMMINS 20076
OEM spec:
CUMMINS 20077
OEM spec:
MAN 3275-1
OEM spec:
CUMMINS 20078
OEM spec:
CATERPILLAR ECF-2
OEM spec:
CUMMINS 20071
OEM spec:
CUMMINS 20072
OEM spec:
DEUTZ DQC II-10
OEM spec:
CUMMINS 20075
OEM spec:
DEUTZ DQC I-02
OEM spec:
RENAULT RLD
OEM spec:
RENAULT RLD-2
OEM spec:
DTFR 15B110
OEM spec:
DEUTZ DQC III-18
OEM spec:
DEUTZ DQC II-18
OEM spec:
GLOBAL DHD-1
OEM spec:
MAN 271
OEM spec:
DEUTZ DQC III-10
API:
CG-4
API:
CH-4
API:
CD
API:
CC
API:
CF-4
API:
CI-4
API:
CE
ACEA:
E7
ACEA:
E3
ACEA:
E5
ACEA:
E2
Product line:
VECTON
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Offer:
Truck
Bar code:
IC-H1B6K8, 4008177201790
Item code:
H1B6K8
Item index:
VECTON MULTICV1 15W40 5L
PCN:
27101981
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]
Engine oil VECTON (5L) 15W40 ;API CC; CD; CE; CF-4; CG-4; CH-4; CI-4; ACEA E2; E3; E5; E7; CATERPILLAR ECF-1A; CATERPILLAR ECF-2; CUMMINS 20071; CUMMINS 20072; CUMMINS 20075; CUMMINS 20076; CUMMINS 20

Cross references Engine Oil VECTON MULTICV1 15W40 5L

Cross references

MOBIL
Engine Oil 15W40 4l DELVAC

15W40 4l

API SL CF CG-4 CH-4 SJ CF-4 CI-4
ACEA E7 B2
Intended use Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.73
23.94 £ 49.06 £
(7.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.73 £

MOTUL
Engine Oil 15W40 5l TEKMA

15W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
45.36
37.80 £
(9.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 15W40 5l RIMULA

15W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.32
49.43 £
(11.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

161D4D NR_KAT
CATERPILLAR ECF-1A OEM SPECYFIKACJA
CATERPILLAR ECF-2 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20071 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20072 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20075 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20076 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20077 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20078 OEM SPECYFIKACJA
DETROIT DIESEL 93K215 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC I-02 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC II-10 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC II-18 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC III-10 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC III-18 OEM SPECYFIKACJA
DTFR 15B110 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C171 D OEM SPECYFIKACJA
GLOBAL DHD-1 OEM SPECYFIKACJA
JASO DH-1 OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-K OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-L OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-M PLUS OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-N OEM SPECYFIKACJA
MAN 271 OEM SPECYFIKACJA
MAN 3275-1 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.1 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 1 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 2 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-2 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-2 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-3 OEM SPECYFIKACJA
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil VECTON MULTICV1 15W40 5L
Product opinion:Engine Oil VECTON MULTICV1 15W40 5L
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.