MOTUL Engine Oil 15W40 5l TEKMA

Index: TEKMA MEGA X 15W40 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
45.36 £
(Price for 1L: 7.56 9.07 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
15W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
DETROIT DIESEL 93K215
OEM spec:
CATERPILLAR ECF-1A
OEM spec:
MTU TYP 2
OEM spec:
VOLVO VDS-3
OEM spec:
MACK EO-N
OEM spec:
MB 228.3
OEM spec:
CUMMINS 20078
OEM spec:
DEUTZ DQC III
OEM spec:
RENAULT RLD-2
OEM spec:
KAMAZ
OEM spec:
GLOBAL DHD-1
OEM spec:
MAN 3275
API:
CH-4
API:
CI-4
ACEA:
E7
Product line:
TEKMA
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-E63B42, 3374650257730, PU-E63B42, 3374650446899
Item code:
E63B42
Item index:
69600
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
15W-40
Manufacturer Approval:
KAMAZ app. eco EUR 4
Manufacturer Approval:
KAMAZ approval EUR 3
Manufacturer Approval:
KAMAZ approval EUR 4
Manufacturer Approval:
MACK EO-N
Manufacturer Approval:
MB 228.3
Manufacturer Approval:
RVI RLD-2
Manufacturer Approval:
VOLVO VDS-3
Oil manufacturer recommendation:
CATERPILLAR ECF-1a
Oil manufacturer recommendation:
CUMMINS CES 20078
Oil manufacturer recommendation:
DDC 93K215
Oil manufacturer recommendation:
DEUTZ DQC-III
Oil manufacturer recommendation:
GLOBAL DHD-1
Oil manufacturer recommendation:
MAN 3275
Oil manufacturer recommendation:
MTU Type 2
ACEA specification:
E7
API specification:
CH-4
API specification:
CI-4
Engine oil TEKMA (5L) 15W40 ;API CH-4; CI-4; ACEA E7; CATERPILLAR ECF-1A; CUMMINS 20078; DETROIT DIESEL 93K215; DEUTZ DQC III; GLOBAL DHD-1; KAMAZ; MACK EO-N; MAN 3275; MB 228.3; MTU TYP 2; RENAULT RL

Cross references Engine Oil 15W40 5l TEKMA

Cross references

CASTROL
Engine Oil VECTON MULTICV1 15W40 5L

15W40 5l

API CG-4 CH-4 CD CC CF-4 CI-4 CE
ACEA E7 E3 E5 E2
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.98
47.48 £
(11.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l AGRIFARM

15W40 5l

API SL CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.52
55.43 £
(13.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 15W40 4l DELVAC

15W40 4l

API SL CF CG-4 CH-4 SJ CF-4 CI-4
ACEA E7 B2
Intended use Truck Buses
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.73
23.94 £ 49.06 £
(7.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.73 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l TURDUS

15W40 5l

API CI-4
ACEA E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.67
23.89 £ 40.92 £
(5.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.67 £

SHELL
Engine Oil 15W40 5l RIMULA

15W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.32
49.43 £
(11.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 5l ALL FLEET

15W40 5l

API CG-4 CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.95
25.79 £ 57.00 £
(6.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.95 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l RUBIA TIR

15W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.06
52.55 £
(12.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR

15W40 5l

API SL CG-4 CH-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.59
24.66 £ 43.48 £
(5.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.59 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR

15W40 5l

API CG-4 SJ
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.57
23.81 £ 42.30 £
(5.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.57 £

FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l TITAN

15W40 5l

ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
3 pcs.
68.74
57.28 £
(13.75 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l TITAN

15W40 5l

API SL CI-4
ACEA A3 B3 E7 E2
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
2 pcs.
38.09
31.74 £ 66.04 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l REVFARM

15W40 5l

API SL CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
27.11
22.59 £ 36.24 £
(5.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.11 £

OE numbers

RLD-2 RVI
VDS 3 VOLVO

Other codes

B07CKZFSG8 AMAZON (ASIN)
106378 ARTNR_Z_OE
69600 ARTNR_Z_TCD
CH-4 S. SHPD 15W40 5L PL IC KROSY
DELVAC MX 15W40 4L IC KROSY
SUPERFLEET SUP 15W40 4L IC KROSY
SUPERFLEET SUP 15W40 5L IC KROSY
TRANSFLOW SD 15W40 5L IC KROSY
106378 MOTUL
TEKMA MEGA X 15W-40 MOTUL
114238 NR_KAT
CATERPILLAR ECF-1A OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20078 OEM SPECYFIKACJA
DETROIT DIESEL 93K215 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC III OEM SPECYFIKACJA
GLOBAL DHD-1 OEM SPECYFIKACJA
KAMAZ OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-N OEM SPECYFIKACJA
MAN 3275 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.3 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 2 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-2 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-3 OEM SPECYFIKACJA
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 15W40 5l TEKMA
Product opinion:Engine Oil 15W40 5l TEKMA
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.