Engine Oil AUDI A6

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 367 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
AUDI A6 e-tron Avant (GH5) 100 quattro
2024.10
ECCC
462
(340)
Estate
AUDI A6 e-tron Avant (GH5) 83
2024.10
ECCC
326
(240)
Estate
AUDI A6 e-tron Avant (GH5) Performance
2024.07
ECCB
381
(280)
Estate
AUDI A6 e-tron Avant (GH5) S6 quattro
2024.07
ECCA ECFA
551
(405)
Estate
AUDI A6 e-tron Sportback (GHA) 100 quattro
2024.10
ECCC
462
(340)
Hatchback
AUDI A6 e-tron Sportback (GHA) 83
2024.10
ECCC
326
(240)
Hatchback
AUDI A6 e-tron Sportback (GHA) Performance
2024.07
ECCB
381
(280)
Hatchback
AUDI A6 e-tron Sportback (GHA) S6 quattro
2024.07
ECCA ECFA
551
(405)
Hatchback
AUDI A6 C4 (4A2) 1.8
1995.12
1997.10
1781
ADR
125
(92)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 1.8 quattro
1995.12
1997.10
1781
ADR
125
(92)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 1.8
1995.12
1997.12
1781
ADR
125
(92)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 1.8 quattro
1995.12
1997.12
1781
ADR
125
(92)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.8
1997.07
2005.01
1781
AJP AQE ARH
125
(92)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.8
1997.05
2005.01
1781
AFY
116
(85)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.8 T
1997.12
2005.01
1781
AJL
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.8 T
1997.01
2005.01
1781
AEB ANB APU ARK AWT
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.8 T quattro
1997.12
2005.01
1781
AJL
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.8 T quattro
1997.02
2005.01
1781
AEB ANB APU ARK AWT
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.8
1997.12
2005.01
1781
AJP AQE ARH
125
(92)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.8
1998.02
2005.01
1781
AFY
116
(85)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.8 T
1999.04
2005.01
1781
AJL
180
(132)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.8 T
1997.12
2005.01
1781
AEB ANB APU ARK AWT
150
(110)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.8 T quattro
1997.12
2005.01
1781
AJL
180
(132)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.8 T quattro
1997.12
2005.01
1781
AEB ANB APU ARK AWT
150
(110)
Estate
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 1.8 TFSI
2014.09
2018.09
1798
CYGA
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 1.8 TFSI
2014.09
2018.09
1798
CYGA
190
(140)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) 1.9 TDI
1994.06
1997.10
1896
1Z AHU
90
(66)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 1.9 TDI
1994.06
1997.12
1896
1Z AHU
90
(66)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.9 TDI
2001.08
2005.01
1896
AVF AWX
130
(96)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.9 TDI
1997.04
2000.10
1896
AFN AVG
110
(81)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 1.9 TDI
2000.07
2005.01
1896
AJM
115
(85)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.9 TDI
2000.07
2005.01
1896
AJM
115
(85)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.9 TDI
1998.02
2001.04
1896
AFN AVG
110
(81)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 1.9 TDI
2001.08
2005.01
1896
AVF AWX
130
(96)
Estate
AUDI A6 Allroad C8 (4AH) 40 TDI Mild Hybrid quattro
2020.09
1968
DTPA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 2.0 TDI
2004.07
2008.10
1968
BLB BRE
140
(103)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.0 TDI
2008.11
2011.03
1968
CAHA
170
(125)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.0 TDI
2005.09
2006.06
1968
BVG
121
(89)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.0 TDI
2009.04
2011.03
1968
CAHB
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.0 TDI
2004.07
2011.03
1968
BNA BRF CAGB
136
(100)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.0 TDI
2005.06
2008.10
1968
BLB BRE
140
(103)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.0 TDI
2008.10
2011.08
1968
CAHA
170
(125)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.0 TDI
2009.04
2011.08
1968
CAHB
163
(120)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.0 TDI
2005.06
2011.08
1968
BNA BRF CAGB
136
(100)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.0 TDI
2005.09
2006.06
1968
BVG
121
(89)
Estate
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TDI
2014.09
2018.09
1968
CSUD DDCB
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TDI
2012.01
2018.09
1968
CGLE CSUE DDCA
136
(100)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TDI
2013.11
2018.09
1968
CNHA CZJA DDDA
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TDI
2011.03
2018.09
1968
CGLD
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TDI
2011.03
2018.09
1968
CGLC CMGB
177
(130)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TDI quattro
2015.04
2018.09
1968
CNHA DDDA
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TDI
2011.05
2018.09
1968
CGLD
163
(120)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TDI
2012.01
2018.09
1968
CGLE CSUE DDCA
136
(100)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TDI
2011.05
2018.09
1968
CGLC CMGB
177
(130)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TDI
2013.11
2018.09
1968
CNHA CZJA DDDA
190
(140)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TDI
2014.09
2018.09
1968
CSUD DDCB
150
(110)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TDI quattro
2015.04
2018.09
1968
CNHA DDDA
190
(140)
Estate
AUDI A6 C8 (4A2) 30 TDI Mild Hybrid
2019.01
1968
DEZF
136
(100)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 35 TDI Mild Hybrid
2019.03
1968
DEZD DTPB
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 40 TDI
2019.02
1968
DESA
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 40 TDI Mild Hybrid
2018.07
1968
DFBA DTPA
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 40 TDI Mild Hybrid quattro
2018.07
1968
DFBA DTPA
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 30 TDI Mild Hybrid
2019.01
1968
DEZF
136
(100)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 35 TDI Mild Hybrid
2019.03
1968
DEZD DTPB
163
(120)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 40 TDI Mild Hybrid
2018.05
1968
DFBA DTPA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 40 TDI Mild Hybrid quattro
2018.07
1968
DFBA DTPA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C9 (FN2) 2.0 TDI MHEV plus
2025.04
1968
DYYA ECRA
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C9 (FN2) 2.0 TDI MHEV plus quattro
2025.04
1968
DYYA ECRA
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 2.0 TDI MHEV plus
2025.05
1968
DYYA ECRA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 2.0 TDI MHEV plus quattro
2025.05
1968
DYYA ECRA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) 2.0
1994.06
1997.10
1984
ABK
115
(85)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.0
1994.06
1995.07
1984
ADW
107
(79)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.0
1994.06
1997.10
1984
AAE
100
(74)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.0 16V
1994.06
1997.10
1984
ACE
140
(103)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.0 16V quattro
1994.06
1997.10
1984
ACE
140
(103)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.0
1994.06
1995.07
1984
ADW
107
(79)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.0
1994.06
1997.12
1984
AAE
100
(74)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.0
1994.06
1997.12
1984
ABK
115
(85)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.0 16V
1994.06
1997.12
1984
ACE
140
(103)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.0 16V quattro
1994.06
1997.12
1984
ACE
140
(103)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.0
2001.08
2005.01
1984
ALT
130
(96)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.0
2001.08
2005.01
1984
ALT
130
(96)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 2.0 TFSI
2005.06
2011.03
1984
BPJ BYK
170
(125)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.0 TFSI
2005.06
2011.08
1984
BPJ
170
(125)
Estate
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI
2014.09
2018.09
1984
CYNB CYPA
252
(185)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI
2011.05
2018.09
1984
CDNB
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI
2011.03
2013.05
1984
CAEB
211
(155)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI
2013.05
2018.09
1984
CAED
220
(162)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI Hybrid
2011.11
2015.04
1984
CHJA
245
(180)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI quattro
2015.05
2018.09
1984
CYPB
249
(183)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI quattro
2012.05
2015.04
1984
CAEB
211
(155)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.0 TFSI quattro
2014.05
2018.09
1984
CYNB CYPA
252
(185)
Saloon
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TFSI
2014.09
2018.09
1984
CYNB CYPA
252
(185)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TFSI
2011.06
2018.09
1984
CDNB
180
(132)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TFSI quattro
2015.05
2018.09
1984
CYPA
252
(185)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.0 TFSI quattro
2015.05
2018.09
1984
CYPB
249
(183)
Estate
AUDI A6 C8 (4A2) 40 TFSI
2020.09
1984
DMTC
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 40 TFSI Mild Hybrid
2021.01
1984
DMTC
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TFSI Mild Hybrid
2018.08
1984
DKNA DLHA
245
(180)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TFSI Mild Hybrid
2020.05
1984
DMTA DPAA
265
(195)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TFSI Mild Hybrid quattro
2020.05
1984
DMTA DPAA
265
(195)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TFSI Mild Hybrid quattro
2018.08
1984
DKNA DLHA
245
(180)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 50 TFSI e quattro
2021.02
1984
DRYA
299
(220)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 50 TFSI e quattro
2019.11
1984
DLGA
299
(220)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 55 TFSi e quattro
2021.02
1984
DRYA
367
(270)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 55 TFSI e quattro
2019.11
1984
DLGA
367
(270)
Saloon
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 40 TFSI Mild Hybrid
2021.01
1984
DMTC
204
(150)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TFSI Mild Hybrid
2018.08
1984
DKNA DLHA
245
(180)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TFSI Mild Hybrid
2020.05
1984
DMTA
265
(195)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TFSI Mild Hybrid quattro
2018.08
1984
DKNA DLHA
245
(180)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TFSI Mild Hybrid quattro
2020.05
1984
DMTA
265
(195)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 50 TFSi e quattro
2021.02
1984
DRYA EBCA
299
(220)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 55 TFSI e quattro
2021.02
1984
DRYA
367
(270)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 55 TFSI e quattro
2020.04
1984
DLGA
367
(270)
Estate
AUDI A6 C9 (FN2) 2.0 TFSI
2025.04
1984
DWZB
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C9 (FN2) 2.0 TFSI MHEV quattro
2026.02
1984
ECRA FAAA
272
(200)
Saloon
AUDI A6 C9 (FN2) 2.0 TFSI PHEV quattro
2025.04
1984
DYVA EBCC
367
(270)
Saloon
AUDI A6 C9 (FN2) 2.0 TFSI PHEV quattro
2025.04
1984
DYVA EBCC
299
(220)
Saloon
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 2.0 TFSI
2025.05
1984
DWZB
204
(150)
Estate
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 2.0 TFSI MHEV quattro
2026.06
1984
DXGA ECRA FAAA
272
(200)
Estate
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 2.0 TFSI PHEV quattro
2025.04
1984
DYVA EBCC
367
(270)
Estate
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 2.0 TFSI PHEV quattro
2025.05
1984
DYVA EBCC
299
(220)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) S6 Turbo quattro
1994.06
1997.10
2226
AAN
230
(169)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) S6 Turbo quattro
1994.06
1997.12
2226
AAN
230
(169)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) 2.3
1994.06
1995.12
2309
AAR
133
(98)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.3 quattro
1994.06
1995.12
2309
AAR
133
(98)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.3
1994.06
1995.12
2309
AAR
133
(98)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.3 quattro
1994.06
1995.12
2309
AAR
133
(98)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) 2.4
1995.07
1996.06
2393
AFM
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4
2001.08
2005.01
2393
BDV
170
(125)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4
1997.02
2005.01
2393
AJG AMM APZ
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4
1998.07
2005.01
2393
ALW ARN ASM
136
(100)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4
1997.02
2005.01
2393
APC
156
(115)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4
1997.02
2005.01
2393
AGA ALF AML APS ARJ
165
(121)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro
1998.08
1999.07
2393
APC
156
(115)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro
2001.08
2005.01
2393
BDV
170
(125)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro
1997.02
2005.01
2393
AJG APZ
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.4 quattro
1997.02
2005.01
2393
AGA ALF AML APS ARJ
165
(121)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4
1997.12
2005.01
2393
AGA ALF AML APS ARJ
165
(121)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4
1997.12
2005.01
2393
AJG AMM APZ
163
(120)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4
1997.12
2005.01
2393
APC
156
(115)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4
1998.07
2005.01
2393
ALW ARN ASM
136
(100)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4
2001.08
2005.01
2393
BDV
170
(125)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro
1997.12
2005.01
2393
AJG APZ
163
(120)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro
1998.08
2001.05
2393
APC
156
(115)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro
2001.08
2005.01
2393
BDV
170
(125)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.4 quattro
1997.12
2005.01
2393
AGA ALF AML APS ARJ
165
(121)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 2.4
2004.05
2008.10
2393
BDW
177
(130)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.4 quattro
2005.01
2008.10
2393
BDW
177
(130)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.4
2005.03
2008.10
2393
BDW
177
(130)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.4 quattro
2005.03
2008.10
2393
BDW
177
(130)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) 2.5 TDI
1994.08
1997.10
2461
AEL
140
(103)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.5 TDI
1994.06
1997.10
2461
AAT
116
(85)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.5 TDI quattro
1995.10
1997.10
2461
AEL
140
(103)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.5 TDI
1994.06
1997.12
2461
AAT
116
(85)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.5 TDI
1994.08
1997.12
2461
AEL
140
(103)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.5 TDI quattro
1995.07
1997.12
2461
AEL
140
(103)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI
2002.07
2005.01
2496
BCZ BDG BFC
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI
2001.08
2005.01
2496
AYM
155
(114)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI
2000.02
2005.01
2496
AKE BAU BDH
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI
1997.07
2005.01
2496
AFB AKN
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI quattro
2000.02
2005.01
2496
AKE BAU BDH
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.5 TDI quattro
1997.07
2005.01
2496
AFB AKN
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI
2001.08
2005.01
2496
AYM
155
(114)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI
1997.12
2005.01
2496
AFB AKN
150
(110)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI
2000.02
2005.01
2496
AKE BAU BDH
180
(132)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI
2002.07
2005.01
2496
BCZ BDG BFC
163
(120)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI quattro
1997.12
2005.01
2496
AFB AKN
150
(110)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.5 TDI quattro
2000.02
2005.01
2496
AKE BAU BDH
180
(132)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) 2.6
1994.06
1997.10
2598
ABC
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.6
1994.06
1997.10
2598
ACZ
139
(102)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.6 quattro
1994.06
1997.10
2598
ABC
150
(110)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.6
1994.06
1997.02
2598
ACZ
139
(102)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.6
1994.06
1997.12
2598
ABC
150
(110)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.6 quattro
1994.06
1997.12
2598
ABC
150
(110)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.7 quattro
2001.05
2004.07
2671
APB BEL
254
(187)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.7 T
1999.02
2005.01
2671
AJK
230
(169)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.7 T quattro
1997.12
2005.01
2671
AJK AZA
230
(169)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.7 T quattro
2001.08
2005.01
2671
ARE BES
250
(184)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.7 T
1999.02
2005.01
2671
AJK
230
(169)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.7 T quattro
1997.12
2005.01
2671
AJK AZA
230
(169)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.7 T quattro
2001.08
2005.01
2671
ARE BES
250
(184)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 2.7 TDI quattro
2008.10
2011.08
2698
CANC
190
(140)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 2.7 TDI quattro
2006.05
2011.08
2698
BSG CAND
163
(120)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 2.7 TDI quattro
2006.03
2008.10
2698
BPP
180
(132)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 2.7 TDI
2004.11
2011.03
2698
BSG CANB
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.7 TDI
2004.11
2008.10
2698
BPP
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.7 TDI
2008.10
2011.03
2698
CANA
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.7 TDI quattro
2008.10
2011.03
2698
CANC
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.7 TDI quattro
2005.06
2011.03
2698
BSG CAND
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.7 TDI quattro
2004.11
2008.10
2698
BPP
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.7 TDI
2008.10
2011.08
2698
CANA
190
(140)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.7 TDI
2005.03
2011.08
2698
BSG CANB
163
(120)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.7 TDI
2005.03
2008.10
2698
BPP
180
(132)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.7 TDI quattro
2008.10
2011.08
2698
CANC
190
(140)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.7 TDI quattro
2005.06
2011.08
2698
BSG CAND
163
(120)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.7 TDI quattro
2004.11
2008.10
2698
BPP
180
(132)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) 2.8
1995.08
1996.07
2771
AEJ
163
(120)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.8
1994.06
1997.10
2771
AAH AFC
174
(128)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.8
1995.12
1997.10
2771
ACK
193
(142)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.8 quattro
1994.06
1997.10
2771
AAH AFC
174
(128)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) 2.8 quattro
1995.12
1997.10
2771
ACK
193
(142)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.8
1995.12
1997.12
2771
ACK
193
(142)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.8
1994.06
1995.07
2771
AEJ
163
(120)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.8
1994.06
1997.12
2771
AAH AFC
174
(128)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.8 quattro
1995.12
1997.12
2771
ACK
193
(142)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) 2.8 quattro
1994.06
1997.12
2771
AAH AFC
174
(128)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8
1997.02
2005.01
2771
ACK ALG AMX APR AQD ATQ
193
(142)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8
1999.07
2005.01
2771
ATX
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8
1997.10
2000.05
2771
AGE
180
(132)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8 quattro
1999.07
2001.05
2771
ATX
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 2.8 quattro
1997.02
2005.01
2771
ACK ALG AMX APR AQD ATQ
193
(142)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8
1997.12
2000.05
2771
AGE
180
(132)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8
1999.07
2005.01
2771
ATX
190
(140)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8
1997.12
2005.01
2771
ACK ALG AMX APR AQD
193
(142)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8 quattro
1997.12
2005.01
2771
ACK ALG AMX APR AQD ATQ
193
(142)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 2.8 quattro
1998.08
2001.04
2771
ATX
190
(140)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 2.8 FSI
2008.10
2011.03
2773
CCEA
220
(162)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.8 FSI
2006.11
2008.10
2773
BDX
210
(154)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.8 FSI
2008.10
2011.03
2773
CCDA
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.8 FSI quattro
2008.10
2011.03
2773
CCDA
190
(140)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.8 FSI quattro
2008.10
2011.03
2773
CCEA
220
(162)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 2.8 FSI quattro
2007.06
2008.10
2773
BDX
210
(154)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.8 FSI
2006.11
2008.10
2773
BDX
210
(154)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.8 FSI
2008.10
2011.08
2773
CCEA
220
(162)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.8 FSI
2008.10
2011.08
2773
CCDA
190
(140)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.8 FSI quattro
2007.06
2008.10
2773
BDX
210
(154)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.8 FSI quattro
2008.10
2011.08
2773
CCEA
220
(162)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 2.8 FSI quattro
2008.10
2011.08
2773
CCDA
190
(140)
Estate
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.8 FSI
2010.11
2015.04
2773
CHVA
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.8 FSI quattro
2014.09
2018.09
2773
CVPA
220
(162)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 2.8 FSI quattro
2010.11
2015.04
2773
CHVA
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.8 FSI
2011.05
2015.04
2773
CHVA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.8 FSI quattro
2011.05
2015.04
2773
CHVA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 2.8 FSI quattro
2014.09
2018.09
2773
CVPA
220
(162)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 3.0 TDI quattro
2006.05
2008.10
2967
ASB
233
(171)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 3.0 TDI quattro
2008.10
2011.08
2967
CDYA CDYC
240
(176)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 3.0 TDI quattro
2006.05
2011.08
2967
BNG CDYB
211
(155)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2012.01
2018.09
2967
CVUA
320
(235)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTE CZVA
218
(160)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2012.01
2016.06
2967
CDUD CKVC
245
(180)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2012.01
2014.12
2967
CLAA
204
(150)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2015.11
2018.09
2967
CZVF
190
(140)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTF CZVC
211
(155)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2012.01
2014.12
2967
CGQB
313
(230)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTD
272
(200)
Estate
AUDI A6 Allroad C8 (4AH) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2018.11
2967
DDVE
231
(170)
Estate
AUDI A6 Allroad C8 (4AH) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2021.01
2967
DMGH
245
(180)
Estate
AUDI A6 Allroad C8 (4AH) 50 TDI Mild Hybrid quattro
2018.11
2967
DDVB DMGA
286
(210)
Estate
AUDI A6 Allroad C8 (4AH) 55 TDI Mild Hybrid quattro
2019.03
2967
DEWA
349
(257)
Estate
AUDI A6 Allroad C8 (4AH) 55 TDI Mild Hybrid quattro
2020.11
2967
DMKD
344
(253)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0 TDI quattro
2008.10
2011.03
2967
CDYA CDYC
240
(176)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0 TDI quattro
2004.05
2011.03
2967
BNG CDYB
211
(155)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0 TDI quattro
2004.05
2006.05
2967
BMK
225
(165)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0 TDI quattro
2006.06
2008.10
2967
ASB
233
(171)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0 TDI quattro
2005.03
2011.08
2967
BNG CDYB
211
(155)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0 TDI quattro
2008.10
2011.08
2967
CDYA CDYC
240
(176)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0 TDI quattro
2006.06
2008.10
2967
ASB
233
(171)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0 TDI quattro
2005.03
2006.05
2967
BMK
225
(165)
Estate
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI
2014.09
2018.09
2967
CTCC CZVB
218
(160)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI
2014.09
2018.09
2967
CTCB CZVD
211
(155)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI
2010.11
2018.09
2967
CLAB
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2011.11
2018.09
2967
CGQB
313
(230)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2011.03
2018.09
2967
CLAA
204
(150)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CVUB
326
(240)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTD
272
(200)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTF CZVC
211
(155)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTE CZVA
218
(160)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CVUA
320
(235)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TDI quattro
2011.03
2018.09
2967
CDUC CDUD CKVB CKVC
245
(180)
Saloon
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI
2014.09
2018.09
2967
CTCC CZVB
218
(160)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI
2014.09
2018.09
2967
CTCB CZVD
211
(155)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI
2011.05
2018.09
2967
CLAB
204
(150)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTD
272
(200)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTE CZVA
218
(160)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2011.05
2018.09
2967
CDUC CDUD CKVB CKVC
245
(180)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CVUB
326
(240)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CVUA
320
(235)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2011.11
2018.09
2967
CGQB
313
(230)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2014.09
2018.09
2967
CRTF CZVC
211
(155)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TDI quattro
2011.05
2018.09
2967
CLAA
204
(150)
Estate
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2018.07
2967
DDVF
211
(155)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2021.01
2967
DMGH
245
(180)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2018.07
2967
DDVE
231
(170)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 45 TDI quattro
2019.07
2967
CVMD
249
(183)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) 50 TDI Mild Hybrid quattro
2018.02
2967
DDVB DMGA
286
(210)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) S6 TDI Mild Hybrid quattro
2021.01
2967
DMKD
344
(253)
Saloon
AUDI A6 C8 (4A2) S6 TDI Mild Hybrid quattro
2019.03
2967
DEWA
349
(257)
Saloon
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2021.01
2967
DMGH
245
(180)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2018.05
2967
DDVE
231
(170)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TDI Mild Hybrid quattro
2018.07
2967
DDVF
211
(155)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 45 TDI quattro
2019.07
2967
CVMD
249
(183)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 50 TDI Mild Hybrid quattro
2018.05
2967
DDVB DMGA
286
(210)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) S6 TDI Mild Hybrid quattro
2020.11
2967
DMKD
344
(253)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) S6 TDI Mild Hybrid quattro
2019.03
2967
DEWA
349
(257)
Estate
AUDI A6 C9 (FN2) 3.0 TDI MHEV plus quattro
2026.01
2967
DVKC
299
(220)
Saloon
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 3.0 TDI MHEV plus quattro
2026.01
2967
DVKC
299
(220)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 3.0
2001.06
2005.01
2976
BBJ
218
(160)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 3.0
2001.08
2005.01
2976
ASN
220
(162)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 3.0 quattro
2001.08
2005.01
2976
ASN
220
(162)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 3.0 quattro
2001.06
2004.07
2976
BBJ
218
(160)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0
2001.06
2005.01
2976
BBJ
218
(160)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0
2001.08
2005.01
2976
ASN
220
(162)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0 quattro
2001.08
2005.01
2976
ASN
220
(162)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.0 quattro
2001.06
2005.01
2976
BBJ
218
(160)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0
2004.08
2006.05
2976
BBJ
218
(160)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0 quattro
2004.05
2006.05
2976
BBJ
218
(160)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0
2005.03
2006.05
2976
BBJ
218
(160)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0 quattro
2005.03
2006.05
2976
BBJ
218
(160)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 3.0 TFSI quattro
2008.10
2011.08
2995
CAJA
290
(213)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TFSI quattro
2012.01
2014.12
2995
CGWD
310
(228)
Estate
AUDI A6 Allroad C7 (4GH, 4GJ) 3.0 TFSI quattro
2014.09
2018.09
2995
CREC
333
(245)
Estate
AUDI A6 Allroad C8 (4AH) 55 TFSI Mild Hybrid quattro
2019.11
2995
DLZA
340
(250)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0 TFSI quattro
2008.10
2011.03
2995
CCAA
299
(220)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 3.0 TFSI quattro
2008.10
2011.03
2995
CAJA
290
(213)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0 TFSI quattro
2008.10
2011.08
2995
CAJA
290
(213)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.0 TFSI quattro
2008.10
2011.08
2995
CCAA
299
(220)
Estate
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TFSI quattro
2014.09
2018.09
2995
CREC
333
(245)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TFSI quattro
2011.03
2018.09
2995
CGWD CGXB CTUA
310
(228)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TFSI quattro
2016.09
2018.09
2995
CREH
340
(250)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) 3.0 TFSI quattro
2010.11
2012.05
2995
CCAA CGWB
300
(220)
Saloon
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TFSI quattro
2011.05
2012.05
2995
CGWB
300
(220)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TFSI quattro
2014.09
2018.09
2995
CREC
333
(245)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) 3.0 TFSI quattro
2011.11
2018.09
2995
CGWD
310
(228)
Estate
AUDI A6 C8 (4A2) 55 TFSi Mild Hybrid quattro
2018.02
2995
DLZA
340
(250)
Saloon
AUDI A6 C8 Avant (4A5) 55 TFSI Mild Hybrid quattro
2018.05
2995
DLZA
340
(250)
Estate
AUDI A6 C9 (FN2) 3.0 TFSI MHEV plus quattro
2025.04
2995
DWVA ECRA
367
(270)
Saloon
AUDI A6 C9 Avant (FN5) 3.0 TFSI MHEV plus quattro
2025.05
2995
DWVA ECRA
367
(270)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 3.2 FSI quattro
2006.05
2008.10
3123
AUK
255
(188)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 3.2 FSI
2004.05
2009.05
3123
AUK BKH
255
(188)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 3.2 FSI quattro
2004.05
2008.10
3123
AUK BKH
255
(188)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 3.2 FSI quattro
2006.09
2008.10
3123
BYU
249
(183)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.2 FSI
2005.03
2008.10
3123
AUK
255
(188)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 3.2 FSI quattro
2005.03
2008.10
3123
AUK BKH
255
(188)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 3.2 FSI
2009.05
2011.03
3197
CALA
265
(195)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 3.7
1999.03
2005.01
3697
AQG
260
(191)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 3.7 quattro
1999.03
2005.01
3697
AQG
260
(191)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.7
1999.03
2005.01
3697
AQG
260
(191)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 3.7 quattro
1999.03
2005.01
3697
AQG
260
(191)
Estate
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) S6 quattro
2014.10
2018.09
3993
CTGE
450
(331)
Saloon
AUDI A6 C7 (4G2, 4GC) S6 quattro
2012.02
2018.09
3993
CEUC
420
(309)
Saloon
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) RS6 performance quattro
2015.11
2018.09
3993
CWUC
605
(445)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) RS6 quattro
2013.01
2018.09
3993
CRDB CWUB
560
(412)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) S6 quattro
2014.10
2018.09
3993
CTGE
450
(331)
Estate
AUDI A6 C7 Avant (4G5, 4GD) S6 quattro
2012.02
2018.09
3993
CEUC
420
(309)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) RS6 TFSI Mild Hybrid quattro
2023.01
3996
DYGA
630
(463)
Estate
AUDI A6 C8 Avant (4A5) RS6 TFSI Mild Hybrid quattro
2019.09
3996
DJPB DWLA DYGB
600
(441)
Estate
AUDI A6 Allroad C6 (4FH) 4.2 FSI quattro
2006.05
2010.12
4163
BVJ
350
(257)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) 4.2 FSI quattro
2006.06
2011.03
4163
BVJ
350
(257)
Saloon
AUDI A6 C6 (4F2) 4.2 quattro
2004.05
2006.05
4163
BAT BNK
335
(246)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 4.2 FSI quattro
2006.06
2011.08
4163
BVJ
350
(257)
Estate
AUDI A6 C6 Avant (4F5) 4.2 quattro
2005.03
2006.05
4163
BAT
335
(246)
Estate
AUDI A6 C4 (4A2) S6 4.2 quattro
1994.06
1997.10
4172
AEC
290
(213)
Saloon
AUDI A6 C4 (4A2) S6 Plus quattro
1996.04
1997.10
4172
AHK
326
(240)
Saloon
AUDI A6 C4 Avant (4A5) S6 4.2 quattro
1994.06
1997.12
4172
AEC
290
(213)
Estate
AUDI A6 C4 Avant (4A5) S6 Plus quattro
1996.04
1997.12
4172
AHK
326
(240)
Estate
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) 4.2 quattro
1998.11
2005.01
4172
ARS ART ASG AWN
299
(220)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) RS6 quattro
2002.07
2005.01
4172
BCY
450
(331)
Saloon
AUDI A6 C5 (4B2, 4B4) S6 quattro
1999.09
2005.01
4172
ANK AQJ
340
(250)
Saloon
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) 4.2 quattro
1998.11
2005.01
4172
ARS ASG
299
(220)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) RS6 plus quattro
2004.04
2005.01
4172
BRV
480
(353)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) RS6 quattro
2002.07
2005.01
4172
BCY
450
(331)
Estate
AUDI A6 C5 Avant (4B5, 4B6) S6 quattro
1999.09
2005.01
4172
ANK AQJ BBD
340
(250)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) RS6 quattro
2008.09
2010.08
4991
BUH
580
(426)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) RS6 quattro
2008.04
2010.08
4991
BUH
580
(426)
Estate
AUDI A6 C6 (4F2) S6 quattro
2006.03
2011.03
5204
BXA
435
(320)
Saloon
AUDI A6 C6 Avant (4F5) S6 quattro
2006.03
2011.08
5204
BXA
435
(320)
Estate
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Audi A6
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 15W40
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2
API SP
ACEA A3 B4
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 4
OEM spec OPEL OV0401547-D30 VW 505.00 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 VW 505.01 MB 229.51
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.84
294.03 £
(22.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 4
OEM spec OPEL OV0401547-D30 VW 505.00 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 VW 505.01 MB 229.51
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.86
74.88 £
(22.47 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec OPEL OV0401547-D30 VW 505.00 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 VW 505.01 MB 229.51
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
18.82
15.68 £ 23.94 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 18.82 £

Engine Oil : AUDI A6 – the foundation of your engine’s performance

Engine oil is one of the most important elements affecting the operation and lifespan of the power unit. Its primary functions include lubricating the moving parts of the engine, reducing friction, cooling, and protecting against corrosion. It should also be noted that engine oil helps maintain the cleanliness of the engine’s interior by preventing the build-up of contaminants. Choosing the right engine oil is crucial – not only for performance, but also for the safe operation of the engine. It is worth remembering that engine oil for: AUDI A6 should be selected in accordance with the vehicle manufacturer’s recommendations, and its regular replacement is essential for the proper operation of the car.

Types of engine oil – mineral, semi-synthetic and synthetic

Three main types of engine oil are available on the market: mineral, semi-synthetic (semi-synthetic) and synthetic oils. Each of them has its own unique properties and applications.

Mineral oils are produced from crude oil and are characterised by the highest density. As a result, they provide sealing properties, making them an ideal choice for older engines and vehicles with high mileage. They are less resistant to high temperatures, which means they are not suitable for modern, high-performance power units.

Semi-synthetic oils (semi-synthetic) represent a compromise between mineral and synthetic oils. They combine the features of both types, offering better thermal stability than mineral oils while remaining more affordable than fully synthetic oils. They are a good choice for vehicles with moderate mileage and older engine designs.

Synthetic oils are produced through advanced chemical processes, which gives them the highest thermal stability and resistance to degradation. They are designed for modern engines operating under demanding conditions, such as high temperatures or heavy loads. Synthetic oils help reduce fuel consumption, protect against deposits, and ensure optimal lubrication across a wide range of temperatures.

: AUDI A6 Long-life engine oil – extended engine protection

Long-life oils are distinguished by a special formulation that allows extended intervals between oil changes. Thanks to advanced additive packages, oils of this type retain their properties for a longer period, even under demanding operating conditions. Long-life oils are particularly recommended for modern vehicles equipped with systems that monitor oil condition and adjust service intervals according to the actual operating conditions of the engine.

However, it is important to remember that long-life oils require special attention. Their use should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations, and regular monitoring of the oil level in: AUDI A6 is essential. Although these oils allow less frequent visits to the workshop, specialists often recommend replacing them more frequently than the system indicates, especially in cases of intensive use or driving in demanding conditions such as urban traffic congestion or high temperatures.

Engine oil classifications – what do the markings on the label mean?

When choosing engine oil for: AUDI A6, it is worth paying attention to its classification. The most commonly used designations are the SAE, API and ACEA standards.

SAE standard defines the viscosity of the oil at different temperatures. For example, the designation 5W40 indicates that the oil maintains its properties in temperatures ranging from -30°C (winter viscosity “5W”) to +35°C (summer viscosity “40”).

API standard divides oils into two groups: those intended for petrol engines (designation “S”) and diesel engines (designation “C”). Subsequent letters, such as “SL” or “CF”, indicate the quality class – the further the letter in the alphabet, the higher the oil quality.

ACEA standard is mainly used in Europe and takes into account vehicle manufacturer specifications. Designations such as A3/B4 or C3 indicate whether the oil is intended for petrol engines, diesel engines, or vehicles equipped with particulate filters (DPF/FAP).

It is also worth knowing that many car manufacturers apply their own quality standards, such as VW 505.00, Renault RN17 or BMW LL01. It is advisable to check whether the selected oil meets the requirements specified by the manufacturer of your vehicle. How often should engine oil be changed in: AUDI A6?

Regular oil changes are essential for proper vehicle operation. Recommendations regarding oil change intervals can be found in the vehicle’s owner manual. However, specialists often recommend more frequent changes, particularly in cases of intensive use, driving in demanding conditions (for example in urban traffic where the engine often runs at idle), or in vehicles powered by LPG. The condition of engine oil also depends on driving style. Drivers who prefer dynamic driving should check the oil level and quality more frequently, as the engine operates at higher temperatures, which accelerates oil degradation. Remember that operating the engine for too long with worn oil can lead to serious engine damage.

Where to buy engine oil for: AUDI A6? Choose a trusted source

Buying engine oil should be a considered decision – it is worth choosing products from reputable manufacturers and purchasing them from trusted sources. Our IC24.UK offers a wide range of engine oils for: AUDI A6 that meet the highest quality standards. You will find products from brands such as Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs and Liqui Moly, trusted by drivers around the world. By purchasing engine oil for: AUDI A6 at IC24.UK, you can be confident that you are receiving a genuine product tailored to the needs of your vehicle. In addition, you can benefit from professional advice to help you choose the right oil for: AUDI A6.