Engine Parts BYD F3

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 5 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
BYD F3 Saloon DM Hybrid 1.0
2009.01
998
BYD371QA
68
(50)
Saloon
BYD F3 Saloon 1.5
2007.09
2012.12
1488
4G15S
106
(78)
Saloon
BYD F3 Saloon 1.5
2008.09
2012.12
1488
4G15S BYD473QB
107
(79)
Saloon
BYD F3 Saloon 1.5
2011.01
1497
BYD473QD BYD473QE BYD473QF
109
(80)
Saloon
BYD F3 Saloon 1.6
2005.09
2012.07
1584
DA4G18
99
(74)
Saloon
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Byd F3

ELRING
Shaft Seal, crankshaft EL293946

Inner diameter [mm] 35
Outer diameter [mm] 50
Thickness [mm] 8
Add to cart
(0)
>9 pcs.
2.57
2.14 £ 3.72 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 2.57 £

ELF
Engine Oil 5W30 1l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C913 D RENAULT RN 0700 LAND ROVER 03.5003 JAGUAR 03.5003
API SL
ACEA A5 B5
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
16.78
13.98 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C913 D RENAULT RN 0700 LAND ROVER 03.5003 JAGUAR 03.5003
API SL
ACEA A5 B5
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C913 D RENAULT RN 0700 LAND ROVER 03.5003 JAGUAR 03.5003
API SL
ACEA A5 B5
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line MoS2 Leichtlauf Super
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l Super Leichtlauf

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00
API SL CF
ACEA A3 B3
Product line Super Leichtlauf
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.70
69.75 £ 103.90 £
(16.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 83.70 £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C913 B FORD M2C913 C FORD M2C913 D FORD M2C913 A FIAT 9.55535 G1 IVECO 18-1811 S1 STJLR.03.5003
ACEA A5 B5
Product line Special TEC F
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 1l Special TEC F

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C913 B FORD M2C913 C FORD M2C913 D FORD M2C913 A FIAT 9.55535 G1 IVECO 18-1811 S1 STJLR.03.5003
ACEA A5 B5
Product line Special TEC F
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.28
22.73 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC AA

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 5
OEM spec KIA HYUNDAI TOYOTA HONDA FORD M2C961 A1 FORD M2C946 A FORD M2C946 B1 DEXOS1 GEN3 SUBARU MAZDA WULING HAVAL GREAT WALL GWM FIAT 9.55535 CR1 NISSAN GM 6094M
API ILSAC GF-7A SQ
Product line Special TEC AA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.46
104.55 £
(25.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W40 4l Mobil 1

Name Engine oil
Viscosity 0W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 VW 503.01 FIAT 9.55535 M2 DEXOS R NISSAN FORD M2C937 A
API SP SL CF SM SN SJ SQ SN+
ACEA A3 B4
Product line Mobil 1
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.36
49.47 £ 89.94 £
(14.84 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 59.36 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C913 C FORD M2C913 D LAND ROVER 03.5003 JAGUAR 03.5003
API SL CF
Product line M-SUP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 1l M-SUP

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C913 C FORD M2C913 D LAND ROVER 03.5003 JAGUAR 03.5003
API SL CF
Product line M-SUP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
9.48
7.90 £ 16.42 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 9.48 £

Engine for: BYD F3 – the heart of your car

The engine is the most important component of every vehicle – it is responsible for generating power and ensuring proper performance. The correct operation of the power unit affects not only driving comfort but also running costs. Unfortunately, even the best engines may eventually require attention, especially if one of their components becomes worn. Instead of the costly replacement of the entire unit, it is often enough to replace a specific part to restore full functionality.

At IC24.UK you will find a wide range of parts related to the powertrain system. Whether you need a new turbocharger, EGR valve, dual mass flywheel, intercooler, sensors or glow plugs – in the category “Engine for: BYD F3” we have gathered everything required for fast and effective repairs.

Engine components for: BYD F3 available in our range

At IC24.UK you will find most of the key components responsible for the proper operation of the engine. All available products are matched to the specific vehicle model – giving you confidence in compatibility and straightforward installation.

Our range includes, among others:

  • turbochargers and intake system components,
  • EGR valves and exhaust gas recirculation system parts,
  • dual mass flywheels and clutch kits,
  • glow plugs and engine sensors,
  • gaskets, timing belts and tensioners,
  • mass air flow sensors, intercoolers and other components.

All parts come from reputable manufacturers and meet the highest quality standards – allowing you to restore the engine performance in your BYD F3 without unnecessary risk.

How to recognise that the engine in your BYD F3 requires attention?

Symptoms of engine problems are not always obvious, but it is worth knowing the most common ones so you can react in time and avoid costly repairs. Early warning signs include loss of power, uneven idling, difficulty starting the vehicle, or increased fuel consumption. Another clear sign may be smoke from the exhaust pipe – black, white or blue smoke may indicate specific problems, for example with the turbocharger or the head gasket.

It is also worth paying attention to unusual engine noises – knocking, rattling or metallic grinding usually means that something is wrong. A fault in one component can affect the entire system, which is why quick diagnosis and replacement of the defective part are so important. This will help you avoid more serious failures and maintain the full performance of your BYD F3.

How to maintain the engine in your BYD F3 so it lasts for years?

A well-maintained engine guarantees not only performance but also efficiency and peace of mind in everyday use. The foundation is regular replacement of engine oil and filters – not only according to the manufacturer’s recommendations, but also depending on driving style. It is also worth remembering to monitor the level of operating fluids, the condition of belts and the tension of the timing system.

Cleaning the intake system and regularly checking components such as the EGR valve, turbocharger or temperature sensors can help prevent many issues. Good driving habits also play an important role – such as avoiding long periods of low-rev driving in diesel engines or not switching off the engine immediately after driving under heavy load. By taking care of the engine in your BYD F3, you are investing in reliable operation for years to come.

Trusted engine parts for: BYD F3 – order at IC24.UK

Looking for reliable parts to repair the engine in your BYD F3? At IC24.UK you will find everything you need to resolve faults quickly and effectively. We offer only products from reputable manufacturers that guarantee full compatibility and safe operation.

Thanks to our intuitive search system, you can select only the parts that match your vehicle – without the risk of ordering the wrong component. Combined with fast delivery, transparent return policies and professional customer support, shopping with us is convenient and hassle-free. Don’t wait until a minor issue turns into a serious problem – take care of your BYD F3 engine today and choose proven solutions from IC24.UK.