ELF Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

Index: EVO 5W30 900 SXR 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
60.96 £
(Price for 1L: 12.70 15.24 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C913 D
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
LAND ROVER 03.5003
OEM spec:
JAGUAR 03.5003
API:
SL
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-CFA5AB, 3267025016172, PU-CFA5AB
Item code:
CFA5AB
Item index:
BUT
PCN:
27101981
Manufacturer:
ELF, Manufacturer: Total Energies Lubricants, 562 avenue du Parc de l’Ile, 92029 Nanterre Cedex, France, [email protected]

Specification Tecdoc

Specification:
ACEA A5
Specification:
ACEA B5
API specification:
SL
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-G1
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C913-D
Manufacturer Approval:
JLR STJLR.03.5003
Manufacturer Approval:
Renault RN0700
SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
VW C 53036
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (4L) 5W30 ;API SL; ACEA A5; B5; FORD M2C913 D; JAGUAR 03.5003; LAND ROVER 03.5003; RENAULT RN 0700

Cross references Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

Cross references

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.60 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.98
66.65 £
(20.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.26 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz

5W30 4l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.36 £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil Helix 5W30

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
81.30
67.75 £
(20.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

6001999716 DACIA
G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B00JAJKHOG AMAZON (ASIN)
2196576 ARTNR_Z_OE
BUT ARTNR_Z_TCD
2216271 ELF
EVO 900 SXR 5W30 4L ELF
FORMULA FS 5W30 4L IC KROSY
M-SUP 3000 X1 FE 5W30 5L IC KROSY
QUARTZ 9000 FUTURE NFC 4L IC KROSY
SPECIFIC 913D 5W30 5L IC KROSY
ULTRA F. A5/B5 5W30 4LSET IC KROSY
ULTRA F. A5/B5 5W30 SET S IC KROSY
2216271 NR_KAT
FORD M2C913 D OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION
Product opinion:Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.