LIQUI MOLY Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1

Index: LIM20969 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
116.88 £
(Price for 1L: 19.48 23.38 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C946 A
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
API:
SN
API:
ILSAC GF-5
Product line:
Special Tec DX1
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E53A6D, 4100420209697, PU-E53A6D
Item code:
E53A6D
Item index:
P004270
PCN:
27101981
Manufacturer:
LIQUI MOLY, Manufacturer: LIQUI MOLY GmbH,
Jerg-Wieland-Straße 4,
89081 Ulm,
Germany, [email protected]

Specification Tecdoc

Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Manufacturer Approval:
API SP
Manufacturer Approval:
ILSAC GF-6A
Oil manufacturer recommendation:
946-B1
Oil manufacturer recommendation:
961-A1
Oil manufacturer recommendation:
API SN + RC
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C 946-A
Oil manufacturer recommendation:
GM dexos1 Gen 3
Oil manufacturer recommendation:
GWM
Oil manufacturer recommendation:
HAVAL
Oil manufacturer recommendation:
Honda
Oil manufacturer recommendation:
Hyundai
Oil manufacturer recommendation:
Kia
Oil manufacturer recommendation:
Mazda
Oil manufacturer recommendation:
Nissan
Oil manufacturer recommendation:
Toyota
Oil manufacturer recommendation:
Wuling
Engine oil Special Tec DX1 (5L) 5W30 ;API ILSAC GF-5; SN; DEXOS1 GEN2; FORD M2C946 A; NISSAN

Cross references Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1

Cross references

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API ILSAC GF-6A SN CH-4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 39.64 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
72.00
60.00 £
(18.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.48
76.23 £
(18.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.18
87.65 £
(21.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.83
24.86 £ 60.72 £
(7.46 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.83 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
86.52
72.10 £
(17.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
56.10
46.75 £ 95.80 £
(11.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.10 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.00
57.50 £
(17.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Other codes

LIM20969 ARTNR_Z_OE
P004270 ARTNR_Z_TCD
20969 LIQUI MOLY
LIM20969 LIQUI MOLY
LIQUI MOLY SPECIAL TEC DX1 5W- LIQUI MOLY
SPECIAL TEC DX1 5W-30 LIQUI MOLY
XO5W305QSP MOTORCRAFT
20969 NR_KAT
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C946 A OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l Special Tec DX1
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.