Engine Parts FORD SIERRA

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 105 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 1.3
1982.08
1986.12
1294
JCT
60
(44)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 1.6
1982.08
1986.12
1593
LCS LCT LSD
75
(55)
Hatchback
FORD SIERRA Turnier (BNC) 1.6
1982.08
1986.12
1593
LCS LCT LSD
75
(55)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback 1.6
1987.01
1993.02
1597
LSE
75
(55)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 1.6
1982.10
1987.02
1597
LSDA
69
(51)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 1.6
1984.08
1986.12
1597
LSD
79
(58)
Hatchback
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 1.6
1987.01
1993.02
1597
LSE
75
(55)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 1.6
1988.01
1993.02
1597
LSF
72
(53)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 1.6 i
1989.10
1993.02
1597
L6B
80
(59)
Saloon
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 1.6
1988.01
1993.02
1597
LSF
72
(53)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 1.6
1987.01
1993.02
1597
LSE
75
(55)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.6
1987.01
1993.02
1597
LSE
75
(55)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.6
1988.01
1993.02
1597
LSF
72
(53)
Estate
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 1.6 i
1989.10
1993.02
1598
L6B
80
(59)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.6 i
1989.10
1993.02
1598
L6B
80
(59)
Estate
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 1.8 TD
1988.08
1993.02
1753
RFA RFB RFL
75
(55)
Saloon
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 1.8 TD
1988.08
1993.02
1753
RFA RFB RFL
75
(55)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.8 TD
1988.08
1993.02
1753
RFA RFB RFL
75
(55)
Estate
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 1.8
1988.05
1993.02
1769
R2C R6A
87
(64)
Saloon
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 1.8
1988.05
1993.02
1769
R2C R6A
87
(64)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.8
1988.05
1993.02
1769
R2C R6A
87
(64)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 1.8
1984.10
1986.12
1796
REB
90
(66)
Hatchback
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 1.8
1987.01
1988.05
1796
R2A RED
90
(66)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 1.8
1987.10
1989.09
1796
RED REF
80
(59)
Saloon
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 1.8
1987.10
1988.05
1796
RED REF
80
(59)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 1.8
1987.01
1988.05
1796
R2A RED
90
(66)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.8
1987.01
1988.05
1796
R2A RED
90
(66)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.8
1987.10
1988.05
1796
RED REF
80
(59)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 1.8
1984.10
1986.12
1796
REB
90
(66)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.0
1982.08
1986.12
1993
NET
105
(77)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.0
1985.10
1986.12
1993
NRD
100
(74)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.0 i
1985.03
1986.12
1993
NR2 NRB
115
(85)
Hatchback
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0
1987.01
1993.02
1993
N8C NES
105
(77)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 16V Cosworth 4x4
1990.01
1993.02
1993
N5D
215
(158)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 16V Cosworth 4x4
1990.01
1993.02
1993
N5C
220
(162)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 i
1987.01
1993.02
1993
N4A N4I
115
(85)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 i
1987.01
1989.12
1993
NE5 NEJ
100
(74)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 i Cat
1987.01
1993.02
1993
N4B
100
(74)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 RS Cosworth
1987.01
1990.12
1993
N5B YBB
204
(150)
Saloon
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0
1987.01
1993.02
1993
N8C NES
105
(77)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 16V Cosworth 4x4
1990.01
1993.02
1993
N5C N5D
220
(162)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 16V Cosworth Cat 4x4
1990.01
1993.02
1993
N5C
220
(162)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 i
1987.01
1993.02
1993
N4A N4I
115
(85)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 i
1987.01
1993.02
1993
NE5 NEJ
100
(74)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 i Cat
1987.01
1993.02
1993
N4B
100
(74)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 RS Cosworth
1987.11
1990.01
1993
N5B YBB
204
(150)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 RS500 Cosworth
1987.07
1987.12
1993
YBD
227
(167)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0
1987.01
1993.02
1993
N8C NES
105
(77)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 i
1987.01
1993.02
1993
N4A N4I
115
(85)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 i
1987.01
1993.02
1993
NE5 NEJ
100
(74)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 i Cat
1987.01
1993.02
1993
N4B
100
(74)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.0
1982.08
1986.12
1993
NET
105
(77)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.0
1985.03
1986.12
1993
NR2 NRB
115
(85)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.0
1985.10
1986.12
1993
NRD
100
(74)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.0 4x4
1985.10
1987.02
1994
N5B YBB
204
(150)
Hatchback
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0
1989.07
1992.12
1998
N8A
109
(80)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 4x4
1990.01
1993.02
1998
N9C
120
(88)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 4x4
1990.01
1993.02
1998
N9C
125
(92)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 i
1990.01
1993.02
1998
N9A
122
(90)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 i
1990.01
1993.02
1998
N9C
120
(88)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 i
1990.01
1993.02
1998
N9C
125
(92)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.0 i DOHC
1991.12
1993.02
1998
N9E
115
(85)
Saloon
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 4x4
1991.10
1993.03
1998
N9C
120
(88)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 i
1989.06
1993.02
1998
N9C
120
(88)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 i
1989.06
1993.02
1998
N8A
109
(80)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 i
1989.06
1993.02
1998
N9B
125
(92)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.0 i DOHC
1991.12
1993.02
1998
N9E
115
(85)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 1.9
1988.10
1991.09
1998
N8A
108
(80)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 4x4
1989.05
1993.02
1998
N9C
125
(92)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 4x4
1990.02
1993.02
1998
N9C
120
(88)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 i
1989.05
1993.02
1998
N9C
125
(92)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 i
1989.05
1993.02
1998
N9C
120
(88)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.0 i DOHC
1991.12
1993.02
1998
N9E
115
(85)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.0
1982.08
1984.10
1999
NYT
90
(66)
Hatchback
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.0
1982.08
1984.10
1999
NYT
90
(66)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.3
1982.08
1986.12
2294
YYT
114
(84)
Hatchback
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.3
1982.08
1986.12
2294
YYT
114
(84)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.3 D
1982.08
1986.12
2304
YTT
67
(49)
Hatchback
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.3 D
1987.01
1989.09
2304
YTR YTT
67
(49)
Saloon
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.3 D
1987.01
1989.09
2304
YTR
67
(49)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.3 D
1987.01
1993.02
2304
YTR
67
(49)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.3 D
1982.08
1986.12
2304
YTT
67
(49)
Estate
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.8 i XR 4x4
1983.09
1986.12
2792
PR5 PR6
146
(107)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.8 XR 4x4
1985.02
1986.12
2792
PRT
150
(110)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.8 XR4i
1982.08
1986.12
2792
PR5
146
(107)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.8 XR4i
1982.08
1986.12
2792
PR6
143
(105)
Hatchback
FORD SIERRA I Hatchback (GBC) 2.8 XR4i
1982.08
1986.12
2792
PRT
150
(110)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.8 i XR 4x4
1987.01
1988.08
2792
PRG
150
(110)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.8 4x4
1987.01
1988.08
2792
PRG
150
(110)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.8 i 4x4
1987.01
1993.02
2792
PR7
146
(107)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.8 i 4x4
1982.08
1986.12
2792
PR6
146
(107)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.8 i 4x4
1982.08
1986.12
2792
PR6
143
(105)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.8 XR4i
1982.08
1986.12
2792
PR6
143
(105)
Estate
FORD SIERRA Turnier (BNC) 2.8 XR4i
1982.08
1986.12
2792
PR5
146
(107)
Estate
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.9 4x4
1988.08
1993.02
2935
B4B B4C
145
(107)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.9 4x4
1988.08
1993.02
2935
B4B B4C
150
(110)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.9 i
1988.08
1993.02
2935
B4B B4C
145
(107)
Saloon
FORD SIERRA II (GBG, GB4) 2.9 i
1988.08
1993.02
2935
B4B B4C
150
(110)
Saloon
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.9 4x4
1988.08
1993.02
2935
B4B B4C
150
(110)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.9 i
1988.08
1993.02
2935
B4B B4C
150
(110)
Estate
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.9 i
1988.08
1993.02
2936
B4B B4C
145
(107)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.9 i XR 4x4
1988.08
1993.02
2936
B4A
150
(110)
Hatchback
FORD SIERRA II Hatchback (GBC, GBG) 2.9 i XR 4x4
1988.08
1993.02
2936
B4B B4C
145
(107)
Hatchback
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.9
1988.08
1993.02
2936
B4B B4C
145
(107)
Estate
FORD SIERRA II Turnier (BNG) 2.9 4x4
1988.08
1993.02
2936
B4B B4C
145
(107)
Estate
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Ford Sierra
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 15W40
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2
API SP
ACEA A3 B4
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 MB 226.5
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.94
7.45 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Product line Ultra
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 5l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 5
OEM spec VW 505.00 MB 229.3 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API CF SN
ACEA A3 B4
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
66.82
55.68 £
(13.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 1l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 505.00 MB 229.3 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API CF SN
ACEA A3 B4
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.86
12.38 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

ELF
Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 505.00 MB 229.3 VW 502.00 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API CF SN
ACEA A3 B4
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
53.50
44.58 £
(13.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

ELF
Engine Oil 5W50 4l EVOLUTION

Name Engine oil
Viscosity 5W50
Capacity [l] 4
API SG CD
Product line EVOLUTION
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(14.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Engine for: FORD SIERRA – the heart of your car

The engine is the most important component of every vehicle – it is responsible for generating power and ensuring proper performance. The correct operation of the power unit affects not only driving comfort but also running costs. Unfortunately, even the best engines may eventually require attention, especially if one of their components becomes worn. Instead of the costly replacement of the entire unit, it is often enough to replace a specific part to restore full functionality.

At IC24.UK you will find a wide range of parts related to the powertrain system. Whether you need a new turbocharger, EGR valve, dual mass flywheel, intercooler, sensors or glow plugs – in the category “Engine for: FORD SIERRA” we have gathered everything required for fast and effective repairs.

Engine components for: FORD SIERRA available in our range

At IC24.UK you will find most of the key components responsible for the proper operation of the engine. All available products are matched to the specific vehicle model – giving you confidence in compatibility and straightforward installation.

Our range includes, among others:

  • turbochargers and intake system components,
  • EGR valves and exhaust gas recirculation system parts,
  • dual mass flywheels and clutch kits,
  • glow plugs and engine sensors,
  • gaskets, timing belts and tensioners,
  • mass air flow sensors, intercoolers and other components.

All parts come from reputable manufacturers and meet the highest quality standards – allowing you to restore the engine performance in your FORD SIERRA without unnecessary risk.

How to recognise that the engine in your FORD SIERRA requires attention?

Symptoms of engine problems are not always obvious, but it is worth knowing the most common ones so you can react in time and avoid costly repairs. Early warning signs include loss of power, uneven idling, difficulty starting the vehicle, or increased fuel consumption. Another clear sign may be smoke from the exhaust pipe – black, white or blue smoke may indicate specific problems, for example with the turbocharger or the head gasket.

It is also worth paying attention to unusual engine noises – knocking, rattling or metallic grinding usually means that something is wrong. A fault in one component can affect the entire system, which is why quick diagnosis and replacement of the defective part are so important. This will help you avoid more serious failures and maintain the full performance of your FORD SIERRA.

How to maintain the engine in your FORD SIERRA so it lasts for years?

A well-maintained engine guarantees not only performance but also efficiency and peace of mind in everyday use. The foundation is regular replacement of engine oil and filters – not only according to the manufacturer’s recommendations, but also depending on driving style. It is also worth remembering to monitor the level of operating fluids, the condition of belts and the tension of the timing system.

Cleaning the intake system and regularly checking components such as the EGR valve, turbocharger or temperature sensors can help prevent many issues. Good driving habits also play an important role – such as avoiding long periods of low-rev driving in diesel engines or not switching off the engine immediately after driving under heavy load. By taking care of the engine in your FORD SIERRA, you are investing in reliable operation for years to come.

Trusted engine parts for: FORD SIERRA – order at IC24.UK

Looking for reliable parts to repair the engine in your FORD SIERRA? At IC24.UK you will find everything you need to resolve faults quickly and effectively. We offer only products from reputable manufacturers that guarantee full compatibility and safe operation.

Thanks to our intuitive search system, you can select only the parts that match your vehicle – without the risk of ordering the wrong component. Combined with fast delivery, transparent return policies and professional customer support, shopping with us is convenient and hassle-free. Don’t wait until a minor issue turns into a serious problem – take care of your FORD SIERRA engine today and choose proven solutions from IC24.UK.