ELF Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION
Index:
EVO 5W40 900 NF 4L
Rate this product first
>9
pcs.
53.50 £
(Price for 1L:
11.15 13.38
£)
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W40
Capacity [l]:
4
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
MB 229.3
OEM spec:
VW 502.00
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
API:
CF
API:
SN
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
EVOLUTION
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-CFA743, 3425901108957, PU-CFA743
Item code:
CFA743
Item index:
BUQ
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Specification:
ACEA A3
ACEA specification:
B4
API specification:
CF
API specification:
SL
Manufacturer Approval:
MB 229.3
Oil manufacturer recommendation:
Renault RN0700
Oil manufacturer recommendation:
Renault RN0710
SAE viscosity class:
5W-40
Manufacturer Approval:
VW 502.00
Manufacturer Approval:
VW 505.00
for components see parts list:
Observe service information:
Engine oil EVOLUTION (4L) 5W40 ;API CF; SN; ACEA A3; B4; MB 229.3; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VW 502.00; VW 505.00
Cross references Engine Oil 5W40 4l EVOLUTION
Cross references
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE
API SP
Intended use Passenger cars
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
42.24
35.20 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
52.80
44.00 £
(10.56 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W40 4l TopTec 4100
API CF SN
ACEA A3 B4 C3
Intended use Passenger cars
81.25
67.71 £ 108.22 £
(20.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
81.25 £
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL CF SM SN CG-4 CF-4
ACEA A3 B4 B3-16
Intended use Passenger cars
47.94
39.95 £
(11.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W40 4l M-SUP
API SL SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
43.32
36.10 £ 59.16 £
(10.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.32 £
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API SP SN+
Intended use Passenger cars
105.10
87.58 £
(26.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 4l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
35.94
29.95 £
(8.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.72
26.43 £ 43.66 £
(6.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.72 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l MAXLIFE
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
37.03
30.86 £ 56.46 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.03 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 4l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
43.43
36.19 £ 65.74 £
(10.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.43 £
VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
31.48
26.23 £ 78.30 £
(6.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.48 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
210.28
175.23 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W40 4x4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
168.12
140.10 £
(10.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
80.92
67.43 £
(20.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API SP CF SN+
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.96
93.30 £
(27.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
ORLEN
Engine Oil 5W40 4l MaxExpert
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
36.83
30.69 £ 60.54 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
36.83 £
RAVENOL
Engine Oil 5W40 4l Cleansynto
API CF
ACEA B4 B3
Intended use Passenger cars
110.34
91.95 £
(27.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 5W40 5l TITAN
API CF SM SN
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
41.38
34.48 £ 74.38 £
(8.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.38 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 5W40 4l MAGNATEC
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
53.40
44.50 £
(13.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
35.21
29.34 £ 60.06 £
(8.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
35.21 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W40 4l Helix synthetic
API SP
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
31.93
26.61 £ 60.06 £
(7.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
31.93 £
OE numbers
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion