Engine Parts KIA CEED

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 44 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
KIA CEED (CD) 1.0 T-GDI
2019.09
998
G3LC G3LE
101
(74)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.0 T-GDI
2018.03
998
G3LC G3LE
120
(88)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.0 T-GDI 100 Eco-Dynamics+
2021.01
998
G3LF
101
(74)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.0 T-GDI MHEV
2021.10
998
G3LE
120
(88)
Hatchback
KIA CEED Combi Van (CD) T-GDI
2018.05
998
G3LC
120
(88)
Estate Van
KIA CEED Hatchback Van (CD) T-GDI
2018.03
998
G3LC
120
(88)
Hatchback Van
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.0 T-GDI
2019.09
998
G3LC G3LE
101
(74)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.0 T-GDI
2018.05
998
G3LC G3LE
120
(88)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.0 T-GDI 100 Eco-Dynamics+
2022.04
998
G3LF
101
(74)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.0 T-GDI Eco-Dynamics+
2021.07
998
G3LF
120
(88)
Estate
KIA CEED (CD) 1.4 T-GDI
2018.03
2020.12
1353
G4LD
140
(103)
Hatchback
KIA CEED Combi Van (CD) 1.4 T-GDI
2018.04
2020.12
1353
G4LD
140
(103)
Estate Van
KIA CEED Hatchback Van (CD) 1.4 T-GDI
2018.03
2020.12
1353
G4LD
140
(103)
Hatchback Van
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.4 T-GDI
2018.04
2020.12
1353
G4LD
140
(103)
Estate
KIA CEED (CD) 1.4
2018.03
2020.12
1368
G4LC
99
(73)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.4 LPG
2018.12
2020.12
1368
G4LC
97
(71)
Hatchback
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.4
2018.04
2020.12
1368
G4LC
99
(73)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.4 LPG
2018.12
2020.12
1368
G4LC
97
(71)
Estate
KIA CEED (CD) 1.5 T-GDI
2021.01
1482
G4LH
160
(118)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.5 T-GDI
2024.02
1482
G4LH
140
(103)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.5 T-GDI Eco-Dynamics+
2021.01
1482
G4LH G4LK
160
(118)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.5 T-GDI MHEV
2024.02
1482
G4LH G4LK
140
(103)
Hatchback
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.5 T-GDI
2021.01
1482
G4LH
160
(118)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.5 T-GDI
2024.02
1482
G4LH
140
(103)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.5 T-GDI Eco-Dynamics+
2021.01
1482
G4LH G4LK
160
(118)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.5 T-GDI MHEV
2024.02
1482
G4LH G4LK
140
(103)
Estate
KIA CEED Combi Van (CD) GDI Hybrid
2019.12
1580
G4LE
141
(104)
Estate Van
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.6 GDI Hybrid
2019.12
1580
G4LE
141
(104)
Estate
KIA CEED (CD) 1.6
2018.03
1591
G4FG
128
(94)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.6 T-GDI GT
2018.10
1591
G4FJ
204
(150)
Hatchback
KIA CEED Hatchback Van (CD) T-GDI GT
2018.10
1591
G4FJ
204
(150)
Hatchback Van
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.6
2018.05
1591
G4FG
128
(94)
Estate
KIA CEED (CD) 1.6 CRDi 115
2018.03
1598
D4FE
116
(85)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.6 CRDi 115 Eco-Dynamics+
2019.12
1598
D4FE
116
(85)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.6 CRDi 136
2018.03
1598
D4FE
136
(100)
Hatchback
KIA CEED (CD) 1.6 CRDi 136 Eco-Dynamics+
2019.12
1598
D4FE
136
(100)
Hatchback
KIA CEED Combi Van (CD) CRDi 115
2018.05
1598
D4FE
116
(85)
Estate Van
KIA CEED Combi Van (CD) CRDI 136
2018.05
1598
D4FE
136
(100)
Estate Van
KIA CEED Hatchback Van (CD) CRDi 115
2018.03
1598
D4FE
116
(85)
Hatchback Van
KIA CEED Hatchback Van (CD) CRDI 136
2018.03
1598
D4FE
136
(100)
Hatchback Van
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.6 CRDi 115
2018.05
1598
D4FE
116
(85)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.6 CRDi 115 Eco-Dynamics+
2019.12
1598
D4FE
116
(85)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.6 CRDi 136
2018.05
1598
D4FE
136
(100)
Estate
KIA CEED Sportswagon (CD) 1.6 CRDi 136 Eco-Dynamics+
2019.12
1598
D4FE
136
(100)
Estate
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Kia Ceed

ELRING
Shaft Seal, crankshaft EL318360

Fitting position housing of a gearbox
Inner diameter [mm] 76
Outer diameter [mm] 108
Thickness [mm] 8
Material FPM
Sealing type ASW
Add to cart
(0)
>9 pcs.
22.96
19.13 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 1
OEM spec MB 229.72 FORD M2C956 A1 VW 508.00 VW 509.00 PORSCHE C20 MB 229.71 BMW LL-17 FE+
ACEA C6 C5
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.94
23.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.72 FORD M2C956 A1 VW 508.00 VW 509.00 PORSCHE C20 MB 229.71 BMW LL-17 FE+
ACEA C6 C5
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.02
85.85 £
(25.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 0W20 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C947 B1 JAGUAR 03.5006 LAND ROVER 03.5006 FIAT 9.55535 GSX OPEL OV0401547 CHRYSLER MS-6395 FORD M2C947 A FIAT 9.55535 CR1 DEXOS1 GEN2 MB 229.71 VAUXHALL OV0401547
API SQ ILSAC GF-7
ACEA C6 C5
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.17
16.81 £ 23.80 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.17 £

CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C954 A1
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.38
50.32 £ 93.66 £
(12.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.38 £

CASTROL
Engine Oil 0W20 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C954 A1
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
15.48
12.90 £ 20.26 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 15.48 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C947 B1 JAGUAR 03.5006 LAND ROVER 03.5006 CHRYSLER MS-12145 MB 229.72 FORD M2C962 A1 FIAT 9.55535 GSX OPEL OV0401547-A20 FORD M2C947 A VOLVO RBS0-2AE JAGUAR 51.5122 FORD M2C954 A1 VWC 53057 LAND ROVER 51.5122 MB 229.71 BMW LL-17 FE+
API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Product line TITAN
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 1l TITAN

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C947 B1 JAGUAR 03.5006 LAND ROVER 03.5006 FORD M2C952 A1 FORD M2C962 A1 OPEL OV0401547-A20 FORD M2C947 A MB 229.71
ACEA C6 C5
Product line TITAN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.94
12.45 £ 24.82 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 14.94 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l Special TEC AA

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec KIA HYUNDAI TOYOTA HONDA MITSUBISHI FORD M2C946 A ISUZU CHRYSLER MS-6395 SUBARU MAZDA NISSAN GM 6094M
API SN ILSAC GF-5
Product line Special TEC AA
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
116.88
97.40 £
(23.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C947 B1 JAGUAR 03.5006 LAND ROVER 03.5006 CHRYSLER MS-12145 OPEL OV0401547 MB 229.71 BMW LL-17 FE+ VAUXHALL OV0401547
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Product line TopTec 6600
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6610

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec JAGUAR 03.5006 LAND ROVER 03.5006 FORD M2C952 A1 DEXOS D OPEL OV0401547 MB 229.71
Product line TopTec 6610
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.33
81.94 £ 129.88 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 98.33 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W20 5l Mobil 1 synthetic

Name Engine oil
Viscosity 0W20
Capacity [l] 5
OEM spec DEXOS D VW 508.00 VW 509.00 PORSCHE C20 MB 229.71
API SL SN
Product line Mobil 1
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.52
100.43 £
(24.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

Engine for: KIA CEED – the heart of your car

The engine is the most important component of every vehicle – it is responsible for generating power and ensuring proper performance. The correct operation of the power unit affects not only driving comfort but also running costs. Unfortunately, even the best engines may eventually require attention, especially if one of their components becomes worn. Instead of the costly replacement of the entire unit, it is often enough to replace a specific part to restore full functionality.

At IC24.UK you will find a wide range of parts related to the powertrain system. Whether you need a new turbocharger, EGR valve, dual mass flywheel, intercooler, sensors or glow plugs – in the category “Engine for: KIA CEED” we have gathered everything required for fast and effective repairs.

Engine components for: KIA CEED available in our range

At IC24.UK you will find most of the key components responsible for the proper operation of the engine. All available products are matched to the specific vehicle model – giving you confidence in compatibility and straightforward installation.

Our range includes, among others:

  • turbochargers and intake system components,
  • EGR valves and exhaust gas recirculation system parts,
  • dual mass flywheels and clutch kits,
  • glow plugs and engine sensors,
  • gaskets, timing belts and tensioners,
  • mass air flow sensors, intercoolers and other components.

All parts come from reputable manufacturers and meet the highest quality standards – allowing you to restore the engine performance in your KIA CEED without unnecessary risk.

How to recognise that the engine in your KIA CEED requires attention?

Symptoms of engine problems are not always obvious, but it is worth knowing the most common ones so you can react in time and avoid costly repairs. Early warning signs include loss of power, uneven idling, difficulty starting the vehicle, or increased fuel consumption. Another clear sign may be smoke from the exhaust pipe – black, white or blue smoke may indicate specific problems, for example with the turbocharger or the head gasket.

It is also worth paying attention to unusual engine noises – knocking, rattling or metallic grinding usually means that something is wrong. A fault in one component can affect the entire system, which is why quick diagnosis and replacement of the defective part are so important. This will help you avoid more serious failures and maintain the full performance of your KIA CEED.

How to maintain the engine in your KIA CEED so it lasts for years?

A well-maintained engine guarantees not only performance but also efficiency and peace of mind in everyday use. The foundation is regular replacement of engine oil and filters – not only according to the manufacturer’s recommendations, but also depending on driving style. It is also worth remembering to monitor the level of operating fluids, the condition of belts and the tension of the timing system.

Cleaning the intake system and regularly checking components such as the EGR valve, turbocharger or temperature sensors can help prevent many issues. Good driving habits also play an important role – such as avoiding long periods of low-rev driving in diesel engines or not switching off the engine immediately after driving under heavy load. By taking care of the engine in your KIA CEED, you are investing in reliable operation for years to come.

Trusted engine parts for: KIA CEED – order at IC24.UK

Looking for reliable parts to repair the engine in your KIA CEED? At IC24.UK you will find everything you need to resolve faults quickly and effectively. We offer only products from reputable manufacturers that guarantee full compatibility and safe operation.

Thanks to our intuitive search system, you can select only the parts that match your vehicle – without the risk of ordering the wrong component. Combined with fast delivery, transparent return policies and professional customer support, shopping with us is convenient and hassle-free. Don’t wait until a minor issue turns into a serious problem – take care of your KIA CEED engine today and choose proven solutions from IC24.UK.