CASTROL Engine Oil 0W20 4l EDGE

Index: EDGE 0W20 C5 4L
Rate this product first
Capacity (l):
4
52.26 £
88.62 £
(Price for 1L: 10.89 13.07 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.26 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
4
OEM spec:
FORD M2C947 B1
OEM spec:
JAGUAR 03.5006
OEM spec:
LAND ROVER 03.5006
OEM spec:
FIAT 9.55535 GSX
OEM spec:
OPEL OV0401547
OEM spec:
CHRYSLER MS-6395
OEM spec:
FORD M2C947 A
OEM spec:
FIAT 9.55535 CR1
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
OEM spec:
MB 229.71
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547
API:
SQ
API:
ILSAC GF-7
ACEA:
C6
ACEA:
C5
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4008177157653, PU-G0QTKF, 4008177157646, IC-G0QTKF, 4008177183607
Item code:
G0QTKF
Item index:
469997
PCN:
34031980
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Specification:
ACEA C5
Specification:
ACEA Light Duty C5
Manufacturer Approval:
GM (General Motors)
Manufacturer Approval:
STJLR.03.5006
Oil manufacturer recommendation:
Chrysler MS-6395
Specification:
ACEA C6
Specification:
ACEA Light Duty C6
Manufacturer Approval:
Jaguar Landrover E
Manufacturer Approval:
MB 229.71
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-CR1
Specification:
API Gasoline SP
Specification:
API Gasoline SQ
Manufacturer Approval:
OPEL OV 040 1547-A20
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-GSX
Specification:
ILSAC GF-6
Specification:
ILSAC GF-7
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C947-A
Manufacturer Approval:
Chrysler MS 6395
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C947-B1
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-CR1
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C962-A1
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-GSX
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C947-A
Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C947-B1
Engine oil EDGE (4L) 0W20 ;API ILSAC GF-7; SQ; ACEA C5; C6; CHRYSLER MS-6395; DEXOS1 GEN2; FIAT 9.55535 CR1; FIAT 9.55535 GSX; FORD M2C947 A; FORD M2C947 B1; JAGUAR 03.5006; LAND ROVER 03.5006; MB 229

Cross references Engine Oil 0W20 4l EDGE

Cross references

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6610

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.33
81.94 £ 129.88 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 98.33 £

MOBIL
Engine Oil 0W20 5l M-SUP synthetic

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.58
50.48 £ 86.58 £
(12.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 60.58 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 4l 8100

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.96
83.30 £
(24.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
61.76
51.47 £ 112.96 £
(12.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.76 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £

VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

0W20 5l

ACEA C6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.99
66.66 £ 127.38 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 79.99 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.41 £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.96
35.80 £ 74.82 £
(10.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.96 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
99.30
82.75 £
(19.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 8100 0W20

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
94.42
78.68 £
(18.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.66 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.08 £

Other codes

469997 ARTNR_Z_TCD
EDGE 0W20 C5 ARTNR_Z_TCD
15CC95 CASTROL
15F6E9 CASTROL
FORMULA LVX 0W20 20L IC KROSY
15F6E9 NR_KAT
CHRYSLER MS-6395 OEM SPECYFIKACJA
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 CR1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 GSX OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C947 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C947 B1 OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5006 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5006 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.71 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547 OEM SPECYFIKACJA
VAUXHALL OV0401547 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 4l EDGE
Product opinion:Engine Oil 0W20 4l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.