Engine Oil NISSAN CABSTAR

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 26 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 1.6 (F22)
1986.10
1992.09
1595
Z16
84
(62)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 2.0 TD (F22)
1982.01
1987.12
1952
LD20T
82
(60)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F23, H41, H42) 2.0
1992.07
1994.05
1952
Z20S
90
(66)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F23) 2.0
1992.07
2000
0
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 2.2 (F22)
1984.10
1992.06
2188
Z22
97
(71)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR E (TL_, VL_) 75.28 (TL0)
1998.10
2006.10
2283
LD23
75
(55)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22) 2.3 D
1987.02
2289
69
(51)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 2.4 TD
1985.09
1992.04
2380
109
(80)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22) 2.5 D
1982.01
2488
72
(53)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F24M, F24W) 28.11 DCI, 32.11 DCI, 35.11 DCI 2.5 (F24M)
2006.09
2013.12
2488
YD25DDTi
110
(81)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F24M, F24W) 28.12 DCI, 32.12 DCI, 34.12 DCI, 35.12 DCI 2.5 (F24M)
2006.09
2013.12
2488
YD25DDTi
122
(90)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F24M, F24W) 35.13 DCI, 45.13 DCI 2.5 (F24M)
2006.09
2012.12
2488
YD25DDTi
131
(96)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F24M, F24W) 35.14 DCI, 45.14 DCI 2.5 (F24M)
2006.09
2013.12
2488
YD25DDTi YD25K3LD-5MI
136
(100)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 2.5 D (F22)
1983.02
1990.12
2494
SD25
72
(53)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 2.5 TD (F22)
1982.10
1992.06
2494
TD25
80
(59)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22) 2.5 D
1989.02
2494
75
(55)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F23) 2.5 D
1992.07
2494
75
(55)
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 2.7 TD (F22)
1983.02
1992.12
2664
TD27
90
(66)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR E (TL_, VL_) 90.32, 90.28, 95.32, 95.28 (TL0)
1998.10
2006.10
2664
TD27T
90
(66)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F24M, F24W) 35.14 DCI 3.0 (F24M)
2006.09
2013.12
2953
ZD30DDTi
137
(101)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F24M, F24W) 35.15 DCI, 45.15 DCI 3.0 (F24M)
2006.09
2013.12
2953
ZD30 ZD30DDTi ZD30H HD-5
150
(110)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR E (TL_, VL_) 105.35, 110.35, 110.45 (TL0)
1998.10
2006.10
2953
BD-30Ti
106
(78)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR E (TL_, VL_) 120.35, 120.45 (TL0)
1998.10
2006.10
2953
BD-30Ti
120
(88)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR E (TL_, VL_) 125.35, 125.45 (TL0, VL0)
1998.10
2006.10
2953
BD-30Ti
125
(92)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR E (TL_, VL_) 28.10, 32.10
2004.01
2006.11
2953
BD-30Ti
105
(77)
Platform/Chassis
NISSAN CABSTAR (F22, H40) 3.3 TD (F22)
1983.02
1990.12
3298
ED33
97
(71)
Platform/Chassis
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Nissan Cabstar

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 15W40
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2
API SP
ACEA A3 B4
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 MB 226.5
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.94
7.45 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Product line Ultra
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 1l TITAN

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
ACEA A3 B4
Product line TITAN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.82
12.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
ACEA A3 B4
Product line TITAN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 65.92 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line MoS2 Leichtlauf Super
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
API SL CF
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API SP
ACEA A3 B4
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API SP
ACEA A3 B4
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.89
7.41 £ 15.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.89 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API SP
ACEA A3 B4
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.09
31.74 £ 63.28 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

Engine Oil : NISSAN CABSTAR – the foundation of your engine’s performance

Engine oil is one of the most important elements affecting the operation and lifespan of the power unit. Its primary functions include lubricating the moving parts of the engine, reducing friction, cooling, and protecting against corrosion. It should also be noted that engine oil helps maintain the cleanliness of the engine’s interior by preventing the build-up of contaminants. Choosing the right engine oil is crucial – not only for performance, but also for the safe operation of the engine. It is worth remembering that engine oil for: NISSAN CABSTAR should be selected in accordance with the vehicle manufacturer’s recommendations, and its regular replacement is essential for the proper operation of the car.

Types of engine oil – mineral, semi-synthetic and synthetic

Three main types of engine oil are available on the market: mineral, semi-synthetic (semi-synthetic) and synthetic oils. Each of them has its own unique properties and applications.

Mineral oils are produced from crude oil and are characterised by the highest density. As a result, they provide sealing properties, making them an ideal choice for older engines and vehicles with high mileage. They are less resistant to high temperatures, which means they are not suitable for modern, high-performance power units.

Semi-synthetic oils (semi-synthetic) represent a compromise between mineral and synthetic oils. They combine the features of both types, offering better thermal stability than mineral oils while remaining more affordable than fully synthetic oils. They are a good choice for vehicles with moderate mileage and older engine designs.

Synthetic oils are produced through advanced chemical processes, which gives them the highest thermal stability and resistance to degradation. They are designed for modern engines operating under demanding conditions, such as high temperatures or heavy loads. Synthetic oils help reduce fuel consumption, protect against deposits, and ensure optimal lubrication across a wide range of temperatures.

: NISSAN CABSTAR Long-life engine oil – extended engine protection

Long-life oils are distinguished by a special formulation that allows extended intervals between oil changes. Thanks to advanced additive packages, oils of this type retain their properties for a longer period, even under demanding operating conditions. Long-life oils are particularly recommended for modern vehicles equipped with systems that monitor oil condition and adjust service intervals according to the actual operating conditions of the engine.

However, it is important to remember that long-life oils require special attention. Their use should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations, and regular monitoring of the oil level in: NISSAN CABSTAR is essential. Although these oils allow less frequent visits to the workshop, specialists often recommend replacing them more frequently than the system indicates, especially in cases of intensive use or driving in demanding conditions such as urban traffic congestion or high temperatures.

Engine oil classifications – what do the markings on the label mean?

When choosing engine oil for: NISSAN CABSTAR, it is worth paying attention to its classification. The most commonly used designations are the SAE, API and ACEA standards.

SAE standard defines the viscosity of the oil at different temperatures. For example, the designation 5W40 indicates that the oil maintains its properties in temperatures ranging from -30°C (winter viscosity “5W”) to +35°C (summer viscosity “40”).

API standard divides oils into two groups: those intended for petrol engines (designation “S”) and diesel engines (designation “C”). Subsequent letters, such as “SL” or “CF”, indicate the quality class – the further the letter in the alphabet, the higher the oil quality.

ACEA standard is mainly used in Europe and takes into account vehicle manufacturer specifications. Designations such as A3/B4 or C3 indicate whether the oil is intended for petrol engines, diesel engines, or vehicles equipped with particulate filters (DPF/FAP).

It is also worth knowing that many car manufacturers apply their own quality standards, such as VW 505.00, Renault RN17 or BMW LL01. It is advisable to check whether the selected oil meets the requirements specified by the manufacturer of your vehicle. How often should engine oil be changed in: NISSAN CABSTAR?

Regular oil changes are essential for proper vehicle operation. Recommendations regarding oil change intervals can be found in the vehicle’s owner manual. However, specialists often recommend more frequent changes, particularly in cases of intensive use, driving in demanding conditions (for example in urban traffic where the engine often runs at idle), or in vehicles powered by LPG. The condition of engine oil also depends on driving style. Drivers who prefer dynamic driving should check the oil level and quality more frequently, as the engine operates at higher temperatures, which accelerates oil degradation. Remember that operating the engine for too long with worn oil can lead to serious engine damage.

Where to buy engine oil for: NISSAN CABSTAR? Choose a trusted source

Buying engine oil should be a considered decision – it is worth choosing products from reputable manufacturers and purchasing them from trusted sources. Our IC24.UK offers a wide range of engine oils for: NISSAN CABSTAR that meet the highest quality standards. You will find products from brands such as Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs and Liqui Moly, trusted by drivers around the world. By purchasing engine oil for: NISSAN CABSTAR at IC24.UK, you can be confident that you are receiving a genuine product tailored to the needs of your vehicle. In addition, you can benefit from professional advice to help you choose the right oil for: NISSAN CABSTAR.