Engine Parts NISSAN URVAN

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1987
1986
1985
1984
1983
1982
1981
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 14 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
NISSAN URVAN Bus (E23) 2.0 (E23B)
1982.12
1988.11
1952
Z20
87
(64)
Bus
NISSAN URVAN Van (E24) 2.0
1987.05
1997.05
1952
Z20
87
(64)
Van
NISSAN URVAN Van (E24) 2.0
1987.02
1994.07
1952
Z20S
90
(66)
Van
NISSAN URVAN Van (E23) 2.0
1981.07
1982.11
1982
H20
75
(55)
Van
NISSAN URVAN Bus (E24) 2.0
2000.10
2002.09
1998
K20DE
120
(88)
Bus
NISSAN URVAN Van (E23) 2.2 D
1981.07
1982.11
2164
SD22
64
(47)
Van
NISSAN URVAN Bus (E23) 2.3 D (E23B)
1985.04
1988.11
2289
SD23
69
(51)
Bus
NISSAN URVAN Van (E23) 2.3 D
1982.11
1987.05
2289
SD23
68
(50)
Van
NISSAN URVAN Van (E24) 2.3 D
1988.01
1997.05
2289
TD23
69
(51)
Van
NISSAN URVAN Bus (E24) 2.4 i
1989.05
1993.09
2389
Z24i
101
(74)
Bus
NISSAN URVAN Bus (E24) 2.5 D
1989.05
1996.10
2494
TD25
80
(59)
Bus
NISSAN URVAN Van (E24) 2.5 D
1988.12
1997.05
2494
TD25
80
(59)
Van
NISSAN URVAN Bus (E24) 2.7 TD
1995.10
2000.08
2664
TD27TI
125
(92)
Bus
NISSAN URVAN Van (E24) 2.7 TD
1995.10
2000.08
2664
TD27ETi
125
(92)
Van
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Nissan Urvan
AGRO

ENGITECH
Shaft Seal, crankshaft 58x80x10mm ENT020392

Fitting position In the front
Inner diameter [mm] 58
Outer diameter [mm] 80
Thickness [mm] 10
Material FPM ACM
Offer Agro
Add to cart
(0)
>9 pcs.
2.74
2.28 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 15W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 15W40
Capacity [l] 4
OEM spec MB 229.1 VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2
API SP
ACEA A3 B4
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
32.94
27.45 £ 51.12 £
(8.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 32.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 MB 226.5
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
8.94
7.45 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 8.94 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l MAGNATEC

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3
API SP
Product line MAGNATEC
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.53
24.61 £ 45.60 £
(7.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.53 £
Sports oils

Performance

CHEMPIOIL
Engine Oil 10W60 4l Ultra synthetic

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
API CF SN
ACEA A3 B4 B3
Product line Ultra
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Offer Tuning
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.44
37.03 £
(11.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 1l

Name Engine oil
Viscosity 5W30
Capacity [l] 1
OEM spec FORD M2C913 B VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 VW 503.01 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-98
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
12.48
10.40 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 1l TITAN

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
ACEA A3 B4
Product line TITAN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
14.82
12.35 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 10W40 5l TITAN

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
ACEA A3 B4
Product line TITAN
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.47
30.39 £ 65.92 £
(7.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.47 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 10W40 5l MoS2 Leichtlauf Super

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line MoS2 Leichtlauf Super
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.12
51.77 £ 103.06 £
(12.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 62.12 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 5l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 5
API SL CF
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.98
28.32 £ 50.02 £
(6.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.97 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
API SL CF
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
7.39
6.16 £ 12.04 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 7.39 £

MOTUL
Engine Oil 10W40 1l 4100

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 MB 229.3 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 PSA B71 2300
API SP
ACEA A3 B4
Product line 4100
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
31.76
26.47 £ 53.16 £
(7.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.22 £

Engine for: NISSAN URVAN – the heart of your car

The engine is the most important component of every vehicle – it is responsible for generating power and ensuring proper performance. The correct operation of the power unit affects not only driving comfort but also running costs. Unfortunately, even the best engines may eventually require attention, especially if one of their components becomes worn. Instead of the costly replacement of the entire unit, it is often enough to replace a specific part to restore full functionality.

At IC24.UK you will find a wide range of parts related to the powertrain system. Whether you need a new turbocharger, EGR valve, dual mass flywheel, intercooler, sensors or glow plugs – in the category “Engine for: NISSAN URVAN” we have gathered everything required for fast and effective repairs.

Engine components for: NISSAN URVAN available in our range

At IC24.UK you will find most of the key components responsible for the proper operation of the engine. All available products are matched to the specific vehicle model – giving you confidence in compatibility and straightforward installation.

Our range includes, among others:

  • turbochargers and intake system components,
  • EGR valves and exhaust gas recirculation system parts,
  • dual mass flywheels and clutch kits,
  • glow plugs and engine sensors,
  • gaskets, timing belts and tensioners,
  • mass air flow sensors, intercoolers and other components.

All parts come from reputable manufacturers and meet the highest quality standards – allowing you to restore the engine performance in your NISSAN URVAN without unnecessary risk.

How to recognise that the engine in your NISSAN URVAN requires attention?

Symptoms of engine problems are not always obvious, but it is worth knowing the most common ones so you can react in time and avoid costly repairs. Early warning signs include loss of power, uneven idling, difficulty starting the vehicle, or increased fuel consumption. Another clear sign may be smoke from the exhaust pipe – black, white or blue smoke may indicate specific problems, for example with the turbocharger or the head gasket.

It is also worth paying attention to unusual engine noises – knocking, rattling or metallic grinding usually means that something is wrong. A fault in one component can affect the entire system, which is why quick diagnosis and replacement of the defective part are so important. This will help you avoid more serious failures and maintain the full performance of your NISSAN URVAN.

How to maintain the engine in your NISSAN URVAN so it lasts for years?

A well-maintained engine guarantees not only performance but also efficiency and peace of mind in everyday use. The foundation is regular replacement of engine oil and filters – not only according to the manufacturer’s recommendations, but also depending on driving style. It is also worth remembering to monitor the level of operating fluids, the condition of belts and the tension of the timing system.

Cleaning the intake system and regularly checking components such as the EGR valve, turbocharger or temperature sensors can help prevent many issues. Good driving habits also play an important role – such as avoiding long periods of low-rev driving in diesel engines or not switching off the engine immediately after driving under heavy load. By taking care of the engine in your NISSAN URVAN, you are investing in reliable operation for years to come.

Trusted engine parts for: NISSAN URVAN – order at IC24.UK

Looking for reliable parts to repair the engine in your NISSAN URVAN? At IC24.UK you will find everything you need to resolve faults quickly and effectively. We offer only products from reputable manufacturers that guarantee full compatibility and safe operation.

Thanks to our intuitive search system, you can select only the parts that match your vehicle – without the risk of ordering the wrong component. Combined with fast delivery, transparent return policies and professional customer support, shopping with us is convenient and hassle-free. Don’t wait until a minor issue turns into a serious problem – take care of your NISSAN URVAN engine today and choose proven solutions from IC24.UK.