Engine Oil RENAULT CLIO

#WSK

Make
Select make ...
Model
Select model ...
Clear selection

Select year


Back
2026
2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
Fuel
Choose ...
Year of production
Choose ...
CCM
Choose ...
HP
Choose ...
KW
Choose ...
Body
Choose ...
We have 151 results for you
Name
Production period
CCM
HP (KW)
Body type
Additional info
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) Electric
1996.05
1998.02
2DB 701
30
(21)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 0.9 TCe 75 (BHNP)
2018.05
2021.08
898
H4B 408
76
(56)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 0.9 TCe 90 (BHNF, BHMA, BHMH, BHJK, BHJR)
2012.11
2021.08
898
H4B 400 H4B 408 H4B 412
90
(66)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 0.9 TCe 90 LPG
2016.06
2021.08
898
H4B 410
90
(66)
Hatchback
RENAULT CLIO IV Estate Van (KH_) 0.9 TCe 90
2014.01
2021.08
898
H4B 400
90
(66)
Estate Van
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 0.9 TCe 75 (KHNP)
2018.08
2021.08
898
H4B 408
76
(56)
Estate
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 0.9 TCe 90 (KHJR, KHMA, KHM1)
2013.01
2021.08
898
H4B 400 H4B 408 H4B 412
90
(66)
Estate
RENAULT CLIO IV Hatchback Van (BH_) 0.9 TCe 75
2014.01
2021.08
898
H4B 408
76
(56)
Hatchback Van
RENAULT CLIO IV Hatchback Van (BH_) 0.9 TCe 90
2014.01
2021.08
898
H4B 400 H4B 408
90
(66)
Hatchback Van
RENAULT CLIO IV Hatchback Van (BH_) 0.9 TCe 90 LPG (BHM1)
2015.08
2021.08
898
H4B 410
90
(66)
Hatchback Van
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.0
2000.02
2001.05
999
D7D 760
54
(40)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.0 LPG (B7MT)
2019.06
999
H4D 450 H4D 452 H4D 460 H4D 470 H4D 480
101
(74)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.0 LPG (B7MT)
2021.11
999
H4D 470
91
(67)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.0 SCe 65 (B7MG)
2021.11
999
B4D 419
67
(49)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.0 SCe 65 (B7MR)
2019.11
999
B4D 409
65
(48)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.0 SCe 75 (B7M5)
2019.06
999
B4D 409 B4D 419 B4D 470
72
(53)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.0 TCe 100 (B7MT)
2019.06
999
H4D 450 H4D 452 H4D 460 H4D 480
101
(74)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.0 TCe 90 (B7MT)
2020.08
999
H4D 450 H4D 470
91
(67)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.1
1992.04
1992.08
1108
C1E 700
49
(36)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.1
1991.01
1998.09
1108
C1E 700
46
(34)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (5/357Y, 5/357K)
1996.01
1998.09
1149
D7F 730
58
(43)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (5/357Y, 5/357K)
1996.01
1998.09
1149
D7F 730
54
(40)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.2 (BB0A, BB0F, BB10, BB1K, BB28, BB2D, BB2H, CB0A,...
1998.09
2010.02
1149
D7F 720 D7F 722 D7F 726 D7F 744 D7F 746 D7F 764 D7F 766
58
(43)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.2 16V (BB05, BB0W, BB11, BB27, BB2T, BB2U, BB2V, CB05,...
2001.06
2016.08
1149
D4F 706 D4F 712 D4F 714 D4F 722 D4F 728
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.2 LPG
1998.09
2009.06
1149
D7F 764 D7F 766
58
(43)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.2 LPG (BB0A, CB0A)
1999.03
2001.05
1149
D7F 722
60
(44)
Hatchback
RENAULT CLIO II Hatchback Van (SB0/1/2_) 1.2 (SB0A, SB0F, SB10)
1999.03
2003.10
1149
D7F 722 D7F 726 D7F 746
60
(44)
Hatchback Van
RENAULT CLIO II Hatchback Van (SB0/1/2_) 1.2 (SB0A, SB0F, SB1K, SB2D)
1998.09
1149
D7F 720 D7F 726 D7F 746
58
(43)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.2 16V
2010.09
2014.12
1149
D4F 786
103
(76)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.2 16V
2005.06
2014.12
1149
D4F 764
78
(58)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.2 16V (BR02, BR0J, BR11, CR02, CR0J, CR11)
2005.06
2014.12
1149
D4F 740
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.2 16V (BR0P, CR0P)
2007.05
2014.12
1149
D4F 784
101
(74)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.2 16V (BR0R, BR1D, BR1L, CR0R)
2005.06
2014.12
1149
D4F 740
65
(48)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.2 16V Hi-Flex (BR1U, CR1U)
2008.07
2014.12
1149
D4F 740
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.2 Ethanol (CR1U, BR1U)
2008.07
2012.12
1149
D4F 742
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.2 16V
2010.03
2012.12
1149
D4F 786
103
(76)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.2 16V (KR02, KR0J)
2008.02
2014.12
1149
D4F 740
75
(55)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.2 16V (KR0E)
2007.11
2014.12
1149
D4F 764
78
(58)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.2 16V (KR0P)
2007.11
2012.12
1149
D4F 784
101
(74)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.2 16V Hi-Flex (KR0S)
2008.07
2014.12
1149
D4F 740
75
(55)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.2 16V Hi-Flex (KR1U)
2007.11
2012.12
1149
D4F 742
79
(58)
Estate
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.2 (SR0J)
2005.11
2014.12
1149
D4F 740
75
(55)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.2 (SR0P)
2007.11
2011.12
1149
D4F 784
101
(74)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.2 Hi-Flex (SR1U)
2007.11
2009.12
1149
D4F 742
79
(58)
Hatchback Van
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.2 16V (BHA1, BHAK, BHMG, BHMK)
2015.06
2021.08
1149
D4F 740
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.2 16V (BHMK, BHMG, BHAK, BHA1)
2012.11
2021.08
1149
D4F 728 D4F 740 D4F 744
73
(54)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.2 LPG (BHMG)
2014.01
2021.08
1149
D4F 744
72
(53)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.2 LPG 16V
2012.11
2015.06
1149
D4F 740 D4F 744
73
(54)
Hatchback
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 1.2 16V
2013.01
2021.08
1149
D4F 740
73
(54)
Estate
RENAULT CLIO IV Hatchback Van (BH_) 1.2 16V (BHMK)
2014.01
2021.08
1149
D4F 740
73
(54)
Hatchback Van
RENAULT CLIO IV Hatchback Van (BH_) 1.2 16V LPG (BHMG)
2014.01
2021.08
1149
D4F 744
72
(53)
Hatchback Van
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (B/C/S572)
1990.05
1996.03
1171
E5F 710
60
(44)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (B/C/S57A, B/C57S, 5/357F, 5/357J, 5/357L, 5/357R)
1990.05
1998.09
1171
E7F 700 E7F 708 E7F 750
58
(43)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (B/C57R, B575, B57A)
1991.01
1996.06
1171
E7F 700 E7F 704 E7F 706 E7F 708 E7F 750
54
(40)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.2 TCe 120 (BHAU)
2016.01
2021.08
1197
H5F 408 H5F 412
118
(87)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.2 TCe 120 (BHM0)
2013.03
2021.08
1197
H5F 403
120
(88)
Hatchback
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 1.2 TCe 120 (KHAU)
2016.01
2021.08
1197
H5F 408 H5F 412
118
(87)
Estate
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 1.2 TCe 120 (KHM0)
2013.03
2021.08
1197
H5F 403
120
(88)
Estate
RENAULT CLIO VI 1.2 TCe 115
2025.10
1199
H5F640
115
(84)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.2 (B/C/S577)
1996.01
1996.12
1239
C3G 720
54
(40)
Hatchback
RENAULT CLIO I Hatchback Van (S57_) 1.2
1994.06
1998.02
1239
C3G 720
54
(40)
Hatchback Van
RENAULT CLIO V (B7_) 1.3 TCe 130 (B7MF)
2019.06
1332
H5H 450 H5H 470
131
(96)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.3 TCe 140 (B7N0)
2020.09
1332
H5H 490
140
(103)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.4
1991.01
1998.09
1390
E7J 710 E7J 711
80
(59)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.4 (B57J, C57J, B57P)
1991.01
1998.09
1390
E6J 718 E7J 756 E7J 757
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.4 (B/CB0C, B/CB0S)
1998.09
2005.05
1390
E7J 634 E7J 635 E7J 780 K7J 700
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.4 16V (B/CB0L)
1999.10
2004.09
1390
K4J 712 K4J 713
95
(70)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.4 16V (B/CB0P, BB13)
2000.02
2008.07
1390
K4J 710 K4J 711 K4J 712 K4J 713 K4J 715
98
(72)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.4 16V
2005.06
2012.12
1390
K4J 780
98
(72)
Hatchback
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.4 16V
2007.11
2012.12
1390
K4J 780
98
(72)
Estate
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi
2003.10
2005.04
1461
K9K 712
100
(74)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi
2001.06
2006.12
1461
K9K 704
57
(42)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi (B/C2J)
2004.08
2012.12
1461
K9K 700 K9K 714
68
(50)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi (B/CB03)
2001.06
2003.10
1461
K9K 702
80
(59)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi (B/CB07)
2001.06
2009.07
1461
K9K 700 K9K 704
65
(48)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi (B/CB08)
2001.06
2005.04
1461
K9K 702
82
(60)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi (B/CB3M)
2005.06
2010.12
1461
K9K 740
64
(47)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.5 dCi (BB3N, CB3N)
2007.02
2009.06
1461
K9K 718
84
(62)
Hatchback
RENAULT CLIO II Hatchback Van (SB0/1/2_) 1.5 dCi (SB07)
2001.06
1461
K9K 700 K9K 704
65
(48)
Hatchback Van
RENAULT CLIO II Hatchback Van (SB0/1/2_) 1.5 dCi (SB3M)
2005.06
2010.12
1461
K9K 740
64
(47)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi
2005.06
2012.12
1461
K9K 752
64
(47)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi
2010.08
2014.12
1461
K9K 766 K9K 770
88
(65)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi
2005.05
2010.11
1461
K9K 752 K9K 768
65
(48)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi
2010.08
2014.12
1461
K9K 770
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi (BR0H, CR0H, CR1S, BR1S)
2005.06
2014.12
1461
K9K 764 K9K 774
106
(78)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi (BR17, CR17)
2005.06
2012.12
1461
K9K 766
86
(63)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi (BR1C, CR1C)
2005.06
2012.12
1461
K9K 772
103
(76)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.5 dCi (C/BR0G, C/BR1G)
2005.06
2012.12
1461
K9K 766 K9K 768
68
(50)
Hatchback
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.5 dCi
2010.08
2012.12
1461
K9K 770 K9K 772
88
(65)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.5 dCi
2007.11
2012.12
1461
K9K 752
65
(48)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.5 dCi
2010.08
2012.12
1461
K9K 770
75
(55)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.5 dCi (KR0F)
2007.11
2012.12
1461
K9K 766
86
(63)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.5 dCi (KR0G)
2007.11
2012.12
1461
K9K 714 K9K 768
68
(50)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.5 dCi (KR0H, KR1S)
2008.02
2012.12
1461
K9K 764 K9K 774
106
(78)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.5 dCi (KR1C, KR1N)
2007.11
2012.12
1461
K9K 772
103
(76)
Estate
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.5 dCi
2005.10
2007.10
1461
K9K 764 K9K 772
106
(78)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.5 dCi
2005.06
2010.07
1461
K9K 766
86
(63)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.5 dCi
2010.08
2014.12
1461
K9K 770
75
(55)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.5 dCi
2005.10
2010.07
1461
K9K 768
68
(50)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III Hatchback Van (SB_, SR_) 1.5 dCi (SR1H)
2010.08
2014.12
1461
K9K 770
88
(65)
Hatchback Van
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.5 dCi (BHM6)
2012.11
2021.08
1461
K9K 838
84
(62)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.5 dCi 75 (BHN3)
2012.11
2021.08
1461
K9K 612 K9K 626 K9K 628 K9K 638
75
(55)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.5 dCi 90 (BHAL, BHAJ, BHN4)
2012.11
2021.08
1461
K9K 608 K9K 609 K9K 612 K9K 626 K9K 628 K9K 629 K9K 638 K9K 639
90
(66)
Hatchback
RENAULT CLIO IV Estate Van (KH_) 1.5 dCi 75
2014.01
2021.08
1461
K9K 612
75
(55)
Estate Van
RENAULT CLIO IV Estate Van (KH_) 1.5 dCi 90
2014.01
2021.08
1461
K9K 608
90
(66)
Estate Van
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 1.5 dCi 110
2016.06
2021.08
1461
K9K 646
110
(81)
Estate
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 1.5 dCi 75
2013.01
2021.08
1461
K9K 612 K9K 628
75
(55)
Estate
RENAULT CLIO IV Grandtour (KH_) 1.5 dCi 90 (KHN3, KHN4)
2012.11
2021.08
1461
K9K 608 K9K 628 K9K 629 K9K 638
90
(66)
Estate
RENAULT CLIO IV Hatchback Van (BH_) 1.5 dCi 75
2014.01
2021.08
1461
K9K 612
75
(55)
Hatchback Van
RENAULT CLIO IV Hatchback Van (BH_) 1.5 dCi 90 (BHAJ)
2014.01
2021.08
1461
K9K 608 K9K 628 K9K 629
90
(66)
Hatchback Van
RENAULT CLIO V (B7_) 1.5 Blue dCi 100 (B7AD)
2021.11
1461
K9K 872 K9K 876
101
(74)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.5 Blue dCi 115 (B7AD)
2019.06
1461
K9K 854 K9K 862 K9K 872
116
(85)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.5 Blue dCi 85 (B7AG)
2019.06
1461
K9K 854 K9K 872
86
(63)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.6 (B/CB0D, BB00)
1998.09
2005.05
1598
K7M 744 K7M 745 K7M 746
90
(66)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.6 (BB01, BB1J)
1999.06
2009.02
1598
K4M 740 K4M 748
110
(81)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.6 16V (BB01, BB0H, BB0T, BB14, BB1D, BB1R, BB2KL, BB3G...
1998.09
2005.04
1598
K4M 708 K4M 740 K4M 742 K4M 743 K4M 744 K4M 745 K4M 748
107
(79)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.6
2005.09
2010.12
1598
107
(79)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.6 16V (BR05, BR0B, BR0Y, BR15, BR1J, BR1M, BR1Y, CR0B,...
2005.06
2014.12
1598
K4M 800 K4M 801
112
(82)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.6 16V (BR09, BR0T, CR09, CR0T)
2005.06
2007.10
1598
K4M 804
88
(65)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 1.6 16V GT (BR10, CR10)
2009.06
2014.12
1598
K4M 862
128
(94)
Hatchback
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.6 16V
2007.11
2012.12
1598
K4M 804
109
(80)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.6 16V (KR0B)
2007.11
2012.12
1598
K4M 800 K4M 801
112
(82)
Estate
RENAULT CLIO III Grandtour (KR0/1_) 1.6 16V (KR10)
2007.11
2012.12
1598
K4M 862
128
(94)
Estate
RENAULT CLIO V (B7_) 1.6 E-TECH 140 (B7MU)
2020.03
1598
H4M 632
140
(103)
Hatchback
RENAULT CLIO V (B7_) 1.6 E-TECH 145 (B7MU)
2022.01
1598
H4M 632
143
(105)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.6 RS (BHJ4, BHJ6, BHMM)
2013.03
2021.08
1618
M5M 400 M5M 401 M5M 450
200
(147)
Hatchback
RENAULT CLIO IV (BH_) 1.6 RS Trophy (BHJ4, BHJ6)
2015.03
2021.08
1618
M5M 401
220
(162)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.8 16V (C57D)
1991.01
1996.03
1764
F7P 722
135
(99)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.8 (357A, 357D, 357U, 557A, 557D, 557U, B578, C578)
1996.04
1999.08
1783
F3P 755
90
(66)
Hatchback
RENAULT CLIO VI 1.8 E-Tech 160 Full Hybrid
2025.10
1789
158
(116)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.8 (B/C57C, B/C57U)
1991.01
1998.09
1794
F3P 710 F3P 714
88
(65)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.8 (B/C57C, C579, B/C57U)
1994.08
1996.04
1794
F3P 710 F3P 712 F3P 714
90
(66)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.8 Rsi (B/C579)
1993.01
1995.08
1794
F3P 712
109
(80)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.8 Rsi (B/C57H)
1995.08
1998.09
1794
F3P 758
107
(79)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.9 D
1997.01
1998.09
1870
F8Q 678
54
(40)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) 1.9 D (B/C/S576, B/C/S57L)
1991.01
1998.09
1870
F8Q 730 F8Q 732
64
(47)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.9 D (B/CB0E, BB0J)
1998.09
2005.05
1870
F8Q 630 F8Q 632
64
(47)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.9 D (B/CB0J)
2000.02
2001.05
1870
F8Q 630 F8Q 632
65
(48)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 1.9 dTi (B/CB0U)
1999.12
2005.05
1870
F9Q 780 F9Q 782
80
(59)
Hatchback
RENAULT CLIO II Hatchback Van (SB0/1/2_) 1.9 D (SB0E)
1998.09
1870
F8Q 630
64
(47)
Hatchback Van
RENAULT CLIO II Hatchback Van (SB0/1/2_) 1.9 D (SB0J)
2000.02
2001.05
1870
F8Q 632
65
(48)
Hatchback Van
RENAULT CLIO II Hatchback Van (SB0/1/2_) 1.9 DTi (SB0U)
2000.02
2001.05
1870
F9Q 780
80
(59)
Hatchback Van
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 2.0 16V (BR0C, BR0K, CR0C, CR0K)
2006.09
2014.12
1997
M4R 700 M4R 701
139
(102)
Hatchback
RENAULT CLIO I (B/C57_, 5/357_) Williams (B/C57M)
1994.01
1998.09
1998
F7R 700
147
(108)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 2.0 16V (CB0M, CB1G)
2001.06
2005.05
1998
F4R 730 F4R 736
172
(126)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 2.0 16V Sport
2004.01
2005.04
1998
F4R 738
179
(132)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 2.0 16V Sport (CB0M)
2000.02
2009.06
1998
F4R 730 F4R 736
169
(124)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 2.0 16V Sport
2008.09
2014.12
1998
F4R 832
200
(148)
Hatchback
RENAULT CLIO III (BR0/1, CR0/1) 2.0 16V Sport (CR0N, CR1P)
2006.02
2012.12
1998
F4R 830 F4R 832
197
(145)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 3.0 V6 Sport (CB1A)
2000.11
2002.12
2946
L7X 760
226
(166)
Hatchback
RENAULT CLIO II (BB_, CB_) 3.0 V6 Sport (CB1H, CB1U, CB2S)
2002.12
2005.04
2946
L7X 762
254
(187)
Hatchback
To ensure accurate product matching, please specify your vehicle's parameters above. Below, you will find example products compatible with various versions of Renault Clio

CASTROL
Engine Oil 0W30 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 0W30
Capacity [l] 1
OEM spec OPEL OV0401547 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 229.31 MB 229.51 BMW LL-19 FE VAUXHALL OV0401547
API SP
ACEA A3 B4
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.50
11.25 £ 25.44 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.50 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 0W30
Capacity [l] 4
OEM spec OPEL OV0401547 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 BMW LL-04 MB 229.31 MB 229.51 BMW LL-19 FE VAUXHALL OV0401547
API SP
ACEA A3 B4
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
44.95
37.46 £ 93.76 £
(11.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.95 £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.62
92.18 £
(27.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Sports oils

CASTROL
Engine Oil 10W60 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 10W60
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 BMW M-MODEL
API CF SN
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Offer Tuning
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.04
25.03 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W40 4x4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
296.56
247.13 £
(18.54 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 5l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 5
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.27
48.56 £ 92.76 £
(11.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 58.27 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.42
43.68 £ 74.14 £
(13.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.42 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec FORD M2C917 A VW 505.00 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700 MB 229.31 FIAT 9.55535 S2 VW 505.01 MB 229.51 OPEL OV0401547-D40
API CF SN
ACEA C3
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.50
31.25 £ 74.32 £
(9.38 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.50 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 1l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
13.10
10.92 £ 21.34 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 13.10 £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W40 4l EDGE

Name Engine oil
Viscosity 5W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 505.00 BMW LL-01 MB 229.3 MB 229.5 VW 502.00 PORSCHE A40 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line EDGE
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.66
65.55 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 10W40 4l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 4
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
33.66
28.05 £ 46.98 £
(8.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 33.66 £

CASTROL
Engine Oil 10W40 1l GTX

Name Engine oil
Viscosity 10W40
Capacity [l] 1
OEM spec VW 501.01 VW 505.00 FIAT 9.55535 D2 MB 229.3 FIAT 9.55535 G2 MB 226.5 RENAULT RN 0710 RENAULT RN 0700
API SP
Product line GTX
Intended use Passenger cars
EUR1 certificate Yes Yes
Add to cart
(0)
>9 pcs.
10.43
8.69 £ 12.64 £
( £/)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 10.43 £

Engine Oil : RENAULT CLIO – the foundation of your engine’s performance

Engine oil is one of the most important elements affecting the operation and lifespan of the power unit. Its primary functions include lubricating the moving parts of the engine, reducing friction, cooling, and protecting against corrosion. It should also be noted that engine oil helps maintain the cleanliness of the engine’s interior by preventing the build-up of contaminants. Choosing the right engine oil is crucial – not only for performance, but also for the safe operation of the engine. It is worth remembering that engine oil for: RENAULT CLIO should be selected in accordance with the vehicle manufacturer’s recommendations, and its regular replacement is essential for the proper operation of the car.

Types of engine oil – mineral, semi-synthetic and synthetic

Three main types of engine oil are available on the market: mineral, semi-synthetic (semi-synthetic) and synthetic oils. Each of them has its own unique properties and applications.

Mineral oils are produced from crude oil and are characterised by the highest density. As a result, they provide sealing properties, making them an ideal choice for older engines and vehicles with high mileage. They are less resistant to high temperatures, which means they are not suitable for modern, high-performance power units.

Semi-synthetic oils (semi-synthetic) represent a compromise between mineral and synthetic oils. They combine the features of both types, offering better thermal stability than mineral oils while remaining more affordable than fully synthetic oils. They are a good choice for vehicles with moderate mileage and older engine designs.

Synthetic oils are produced through advanced chemical processes, which gives them the highest thermal stability and resistance to degradation. They are designed for modern engines operating under demanding conditions, such as high temperatures or heavy loads. Synthetic oils help reduce fuel consumption, protect against deposits, and ensure optimal lubrication across a wide range of temperatures.

: RENAULT CLIO Long-life engine oil – extended engine protection

Long-life oils are distinguished by a special formulation that allows extended intervals between oil changes. Thanks to advanced additive packages, oils of this type retain their properties for a longer period, even under demanding operating conditions. Long-life oils are particularly recommended for modern vehicles equipped with systems that monitor oil condition and adjust service intervals according to the actual operating conditions of the engine.

However, it is important to remember that long-life oils require special attention. Their use should always follow the vehicle manufacturer’s recommendations, and regular monitoring of the oil level in: RENAULT CLIO is essential. Although these oils allow less frequent visits to the workshop, specialists often recommend replacing them more frequently than the system indicates, especially in cases of intensive use or driving in demanding conditions such as urban traffic congestion or high temperatures.

Engine oil classifications – what do the markings on the label mean?

When choosing engine oil for: RENAULT CLIO, it is worth paying attention to its classification. The most commonly used designations are the SAE, API and ACEA standards.

SAE standard defines the viscosity of the oil at different temperatures. For example, the designation 5W40 indicates that the oil maintains its properties in temperatures ranging from -30°C (winter viscosity “5W”) to +35°C (summer viscosity “40”).

API standard divides oils into two groups: those intended for petrol engines (designation “S”) and diesel engines (designation “C”). Subsequent letters, such as “SL” or “CF”, indicate the quality class – the further the letter in the alphabet, the higher the oil quality.

ACEA standard is mainly used in Europe and takes into account vehicle manufacturer specifications. Designations such as A3/B4 or C3 indicate whether the oil is intended for petrol engines, diesel engines, or vehicles equipped with particulate filters (DPF/FAP).

It is also worth knowing that many car manufacturers apply their own quality standards, such as VW 505.00, Renault RN17 or BMW LL01. It is advisable to check whether the selected oil meets the requirements specified by the manufacturer of your vehicle. How often should engine oil be changed in: RENAULT CLIO?

Regular oil changes are essential for proper vehicle operation. Recommendations regarding oil change intervals can be found in the vehicle’s owner manual. However, specialists often recommend more frequent changes, particularly in cases of intensive use, driving in demanding conditions (for example in urban traffic where the engine often runs at idle), or in vehicles powered by LPG. The condition of engine oil also depends on driving style. Drivers who prefer dynamic driving should check the oil level and quality more frequently, as the engine operates at higher temperatures, which accelerates oil degradation. Remember that operating the engine for too long with worn oil can lead to serious engine damage.

Where to buy engine oil for: RENAULT CLIO? Choose a trusted source

Buying engine oil should be a considered decision – it is worth choosing products from reputable manufacturers and purchasing them from trusted sources. Our IC24.UK offers a wide range of engine oils for: RENAULT CLIO that meet the highest quality standards. You will find products from brands such as Motul, Mobil, Valvoline, Castrol, Fuchs and Liqui Moly, trusted by drivers around the world. By purchasing engine oil for: RENAULT CLIO at IC24.UK, you can be confident that you are receiving a genuine product tailored to the needs of your vehicle. In addition, you can benefit from professional advice to help you choose the right oil for: RENAULT CLIO.