CASTROL Engine Oil 0W30 4l EDGE

Index: EDGE 0W30 4L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
4
44.95 £
93.76 £
(Price for 1L: 9.37 11.24 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 44.95 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
4
OEM spec:
OPEL OV0401547
OEM spec:
MB 226.5
OEM spec:
RENAULT RN 0710
OEM spec:
RENAULT RN 0700
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
MB 229.31
OEM spec:
MB 229.51
OEM spec:
BMW LL-19 FE
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547
API:
SP
ACEA:
A3
ACEA:
B4
Product line:
EDGE
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-A72469, PU-A72469, 4008177183546, 4008177024863, L403W0EGDE
Item code:
A72469
Item index:
463737
PCN:
34031980
Manufacturer:
CASTROL, Manufacturer: Castrol Ltd, Castrol Technology Centre
Whitchurch Hill, Pangbourne,Berkshire RG8 7QR
United Kingdom [email protected],
Importer: Castrol CEE sp. z o.o.
ul. Grzybowska 62, 00-844 Warszawa [email protected]

Specification Tecdoc

Oil:
Synthetic Oil
Specification:
ACEA C2
Specification:
ACEA Light Duty C3
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.52
Specification:
ACEA C3
Specification:
API Gasoline SP
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-19 FE
Specification:
API Gasoline SQ
Manufacturer Approval:
MB 226.5
Manufacturer Approval:
MB 229.31
Manufacturer Approval:
MB 229.51
Manufacturer Approval:
OPEL OV 040 1547-D30
Manufacturer Approval:
OPEL OV 040 1547-G30
Manufacturer Approval:
Renault RN 0700
Manufacturer Approval:
Renault RN 0710
Engine oil EDGE (4L) 0W30 ;API SP; ACEA A3; B4; BMW LL-04; BMW LL-19 FE; MB 226.5; MB 229.31; MB 229.51; OPEL OV0401547; RENAULT RN 0700; RENAULT RN 0710; VAUXHALL OV0401547

Cross references Engine Oil 0W30 4l EDGE

Cross references

ELF
Engine Oil 0W30 4l EVOLUTION

0W30 4l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.02
59.18 £
(17.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l Cleansynto

0W30 4l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
7 pcs.
140.82
117.35 £
(35.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l Quartz INEO

0W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
76.52
63.77 £ 105.96 £
(15.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 76.52 £

Other codes

B000R9TTS8 AMAZON (ASIN)
B07B2G7MVK AMAZON (ASIN)
463737 ARTNR_Z_TCD
EDGE TITA.FST 0W-30 ARTNR_Z_TCD
15F640 CASTROL
1533EB IC KROSY
15F640 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
BMW LL-19 FE OEM SPECYFIKACJA
MB 226.5 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.31 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.51 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0700 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RN 0710 OEM SPECYFIKACJA
VAUXHALL OV0401547 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 4l EDGE
Product opinion:Engine Oil 0W30 4l EDGE
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.