Filters

Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...

Availability


Price



Manufacturer

Capacity (l)

Name

Viscosity

Capacity [l]

OEM spec

API

ACEA

Intended use

Application type

Base technology

Engine Oils

  • 1
  • 2
  • 3
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 0W30 5l 8100

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
71.38
59.48 £ 113.44 £
(14.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.12 £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.14
94.28 £
(22.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
34.80
29.00 £ 50.34 £
(6.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 34.80 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l REVLINE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
147.34
122.78 £
(9.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 127.96 £

REVLINE
Engine Oil 5W40 5l ULTRA FORCE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
40.82
34.02 £ 59.98 £
(8.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 40.82 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W30 5l Helix

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.60
86.33 £
(20.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.30
66.08 £
(15.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W40 5l Quartz INEO

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.38
76.15 £
(18.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.21
56.84 £ 105.94 £
(13.64 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.21 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l ALL CLIMATE

5W40 5l

API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
87.18
72.65 £
(17.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.70
78.08 £
(18.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l HYBRID

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.54
96.28 £
(23.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER ENVC2/C3 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.64
82.20 £
(19.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 5W40 5l SYNPOWER

5W40 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
107.46
89.55 £
(21.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil SYNPOWER STL 5W30 5L

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.06
77.55 £
(18.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W40 5L

5W40 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
101.98
84.98 £
(20.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.22
67.68 £
(16.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.66
68.05 £
(16.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech

5W30 5l

API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 91.62 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
previous 2 of 3 next