LIQUI MOLY Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech
Index:
LIM9507 5W30 5L
Rate this product first
>9
pcs.
Capacity (l):
5
91.62 £
129.88
£
(Price for 1L:
15.27 18.32
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 91.62 £
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C917 A
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
MB 229.51
API:
CF
API:
SM
ACEA:
C3
Product line:
Longtime High Tech
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-AF4A0C, 4100420011375, 4100420095078, PU-AF4A0C
Item code:
AF4A0C
Item index:
P000312
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Oil Viscosity Classification SAE:
5W-30
Manufacturer Approval:
ACEA C2/C3
Manufacturer Approval:
API SP
Manufacturer Approval:
BMW Longlife-04
Manufacturer Approval:
MB-Freigabe 229.51
Oil manufacturer recommendation:
OV 040 1547 - D30
Oil manufacturer recommendation:
Fiat 9.55535-S3
Oil manufacturer recommendation:
Ford WSS-M2C 917-A
Oil manufacturer recommendation:
MB 229.31/229.52
Oil manufacturer recommendation:
Opel OV 040 1547 - G
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 00/505 01
Engine oil Longtime High Tech (5L) 5W30 ;API CF; SM; ACEA C3; BMW LL-04; FORD M2C917 A; MB 229.51; VW 505.00; VW 505.01
Cross references Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech
Cross references
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
20.93 £
Bestsellers
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.86 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
111.37 £
FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN
API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.14 £
ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.98 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP
API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP
API SL CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
62.04
51.70 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic
API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
ACEA C3
Intended use Passenger cars
41.58
34.65 £ 67.78 £
(10.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
41.58 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
106.54
88.78 £
(21.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix
ACEA C3
Intended use Passenger cars
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
OE numbers
| G 052 167 M2 | VW |
| G 052 545 M2 | VW |
| G052545M4 | VW |
| G052545M6 | VW |
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion