MOTUL Engine Oil 0W30 5l 8100

Index: 8100 XCLEAN+ EFE 0W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
71.38 £
113.44 £
(Price for 1L: 11.90 14.28 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.12 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
VW 504.00
OEM spec:
VW 507.00
OEM spec:
CHRYSLER MS-11106
OEM spec:
PORSCHE C30
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
FIAT 9.55535 S3
ACEA:
C3
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
3374650340203, IC-G17HH1, 3374650340005
Item code:
G17HH1
Item index:
17724
PCN:
34031980
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
0W-30
Manufacturer Approval:
BMW LL-04
Manufacturer Approval:
MB 229.52
Manufacturer Approval:
PORSCHE C30
Manufacturer Approval:
VW 504 00 507 00
Oil manufacturer recommendation:
CHRYSLER MS 11106
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S3
ACEA specification:
C3
Engine oil 8100 (5L) 0W30 ; ACEA C3; BMW LL-04; CHRYSLER MS-11106; FIAT 9.55535 S3; MB 229.52; PORSCHE C30; VW 504.00; VW 507.00

Cross references Engine Oil 0W30 5l 8100

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W30 5l EDGE

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.76
70.63 £ 117.88 £
(16.95 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 84.76 £

CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. LRS 0W30 5L PL

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
67.98
56.65 £
(13.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 0W30 5l TopTec 4210

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
138.70
115.58 £ 163.68 £
(27.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 138.70 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W30 5l Helix

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
103.60
86.33 £
(20.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
5 pcs.
130.42
108.68 £
(26.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 0W30 5l Mobil 1

0W30 5l

API SL SN SQ
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
3 pcs.
109.98
91.65 £
(22.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W30 4l MAX EXPERT

0W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
39.98
33.32 £ 78.04 £
(10.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.98 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 0W30 4l Helix

0W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
79.54
66.28 £
(19.89 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W30 5l M-SUP synthetic

0W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.44
69.53 £
(16.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 0W30 5l M-SUP

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
88.36
73.63 £
(17.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W30 5l MAX EXPERT

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
93.36
77.80 £
(18.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 4l USVO

0W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
141.16
117.63 £
(35.29 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W30 5l USVO

0W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
174.66
145.55 £
(34.93 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

TOTALENERGIES
Engine Oil 0W30 5l QUARTZ XTRA

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
94.02
78.35 £
(18.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

VALVOLINE
Engine Oil 0W30 5l SYNPOWER

0W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
112.48
93.73 £
(22.50 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

9.55535-S3 FIAT
504 00 507 00 VW

Other codes

B06XQKLZ1Q AMAZON (ASIN)
17712 ARTNR_Z_TCD
17724 ARTNR_Z_TCD
8100 X-CLEAN+ EFE 0W30 ARTNR_Z_TCD
CH U. SL 5W30 208L M IC KROSY
PRO-TECH 5W30 1L IC KROSY
SPECIFIC 504/507 0W30 1L IC KROSY
SPECIFIC 504/507 0W30 5L IC KROSY
SPECIFIC DEXOS2 5W30 2L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 199L IC KROSY
SYNER-Z 5W30 1L IC KROSY
SYNPOWER MST C2/C3 5W30 1 IC KROSY
TITAN GT1 2290 5W30 1L IC KROSY
107210 MOTUL
111678 MOTUL
8100 X-CLEAN MOTUL
8100 X-CLEAN EFE MOTUL
8100 X-CLEAN EFE 5W30 MOTUL
814001 MOTUL
853951 MOTUL
MOTUL 8100 X-CLEAN EFE 5W30 MOTUL
111678 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
CHRYSLER MS-11106 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S3 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
PORSCHE C30 OEM SPECYFIKACJA
VW 504.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 507.00 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W30 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 0W30 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.