Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 0W20
CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 5l
API SP ILSAC GF-6A RC SN+
ACEA C5-21 C6-21
Intended use Passenger cars
67.92
56.60 £
(13.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
61.76
51.47 £ 112.96 £
(12.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
61.76 £
85.30
71.08 £ 118.42 £
(17.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
85.30 £
ELF
Engine Oil 0W20 5l EVOLUTION
API SP ILSAC GF-6A RC SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
98.32
81.93 £
(19.66 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£