VALVOLINE Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

Index: SYNPOWER DX1 0W20 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
61.76 £
112.96 £
(Price for 1L: 10.29 12.35 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 61.76 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
DEXOS1 GEN2
API:
SP
API:
RC
API:
ILSAC GF-5
API:
SN+
Product line:
SYNPOWER
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
8710941018294, IC-G11M9E, 8710941033877
Item code:
G11M9E
Item index:
SPDX10W20
PCN:
27101981
Manufacturer:
VALVOLINE, Manufacturer Ellis Enterprises B.V., Affiliate of Valvoline, Wieldrechtseweg 39, 3316 BG Dordrecht, Netherlands, [email protected]

Specification Tecdoc

Manufacturer Approval:
Ford WSS-M2C962-1A
Oil:
Full Synthetic Oil
Oil manufacturer recommendation:
GM Dexos 1 Gen2
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil SYNPOWER (5L) 0W20 ;API ILSAC GF-5; RC; SN+; SP; DEXOS1 GEN2

Cross references Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER

Cross references

MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
121.66
101.38 £
(24.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 0W20 4l 8100

0W20 4l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
99.96
83.30 £
(24.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 0W20 4l synthetic

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
52.38
43.65 £
(13.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO

0W20 4l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
130.20
108.50 £
(32.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.96
35.80 £ 74.82 £
(10.74 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.96 £

FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN

0W20 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
10 pcs.
99.30
82.75 £
(19.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE

0W20 4l

API SQ ILSAC GF-7
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
52.26
43.55 £ 88.62 £
(13.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 52.26 £

MOTUL
Engine Oil 8100 0W20

0W20 5l

API ILSAC GF-7A SQ RC
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
94.42
78.68 £
(18.88 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l USVO

0W20 5l

API SN RC ILSAC GF-5
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
161.56
134.63 £
(32.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto

0W20 4l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 57.66 £

RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto

0W20 5l

API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 68.08 £

Other codes

SPDX10W20 ARTNR_Z_TCD
SYNER-X 5W30 1L IC KROSY
908834 NR_KAT
DEXOS1 GEN2 OEM SPECYFIKACJA
896621 VALVOLINE
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
Product opinion:Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.