VALVOLINE Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
Index:
SYNPOWER MST C5 0W20 5L
Rate this product first
>9
pcs.
85.30 £
118.42
£
(Price for 1L:
14.22 17.06
£)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 85.30 £
Specification
Name:
Engine oil
Viscosity:
0W20
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C947 B1
OEM spec:
JAGUAR 03.5006
OEM spec:
LAND ROVER 03.5006
OEM spec:
CHRYSLER MS-12145
OEM spec:
MB 229.72
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547-A20
OEM spec:
FORD M2C962 A1
OEM spec:
FIAT 9.55535 GSX
OEM spec:
OPEL OV0401547-A20
OEM spec:
BMW LL-14 FE+
OEM spec:
FORD M2C954 A1
OEM spec:
VWC 53057
OEM spec:
MB 229.71
OEM spec:
BMW LL-17 FE+
OEM spec:
FIAT 9.55535 DSX
API:
SP
API:
ILSAC GF-6A
API:
RC
ACEA:
C6
ACEA:
C5
Product line:
SYNPOWER
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
8710941018317, 8710941035956, 8710941034553, IC-H0FWOW
Item code:
H0FWOW
Item index:
SPMSTC50W20
PCN:
27101981
Manufacturer:
Specification Tecdoc
Manufacturer Approval:
BMW LL-14FE+
Manufacturer Approval:
BMW LL-17FE+
Manufacturer Approval:
Chrysler MS-12145
Manufacturer Approval:
FIAT 9.55535-GSX
Manufacturer Approval:
Ford M2C947-B1
Manufacturer Approval:
MB 229.71
Manufacturer Approval:
STJLR 03.5006
Oil:
Full Synthetic Oil
SAE viscosity class:
0W-20
Engine oil SYNPOWER (5L) 0W20 ;API ILSAC GF-6A; RC; SP; ACEA C5; C6; BMW LL-14 FE+; BMW LL-17 FE+; CHRYSLER MS-12145; FIAT 9.55535 DSX; FIAT 9.55535 GSX; FORD M2C947 B1; FORD M2C954 A1; FORD M2C962 A1
Cross references Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
Cross references
CASTROL
Engine Oil 0W20 5l MAGNATEC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
73.13
60.94 £ 97.96 £
(14.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
73.13 £
FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN synthetic
API SP ILSAC GF-6A RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
115.74
96.45 £
(23.15 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6600
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C5
Intended use Passenger cars
138.54
115.45 £
(27.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
LIQUI MOLY
Engine Oil 0W20 5l TopTec 6610
Intended use Passenger cars
98.33
81.94 £ 129.88 £
(19.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
98.33 £
Bestsellers
MOBIL
Engine Oil 0W20 5l Mobil 1 synthetic
API SL SN
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
120.52
100.43 £
(24.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOBIL
Engine Oil 0W20 5l M-SUP synthetic
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
60.58
50.48 £ 86.58 £
(12.12 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
60.58 £
Bestsellers
MOTUL
Engine Oil 0W20 5l 8100
API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
120.40
100.33 £
(24.08 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l USVO
API ILSAC GF-7A SQ
ACEA C5
Intended use Passenger cars
142.68
118.90 £
(35.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE
API SN RC ILSAC GF-5 SN+
ACEA C5
Intended use Passenger cars
67.32
56.10 £
(16.83 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l HYBRID
ACEA C5
Intended use Passenger cars
115.32
96.10 £
(23.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
ACEA C5
Intended use Passenger cars
111.66
93.05 £
(22.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
VALVOLINE
Engine Oil 0W20 5l SYNPOWER
ACEA C6
Intended use Passenger cars
79.99
66.66 £ 127.38 £
(16.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
79.99 £
REVLINE
Engine Oil 0W20 4l ULTRA FORCE
API SP ILSAC GF-6 RC
ACEA C5
Intended use Passenger cars
44.41
37.01 £ 71.02 £
(11.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
44.41 £
TOTALENERGIES
Engine Oil 0W20 5l QUARTZ XTRA
API SP
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
69.55
57.96 £ 109.62 £
(13.91 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
69.55 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
153.34
127.78 £
(30.67 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
FUCHS OIL
Engine Oil 0W20 5l TITAN
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
71.99
59.99 £ 113.82 £
(14.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
71.99 £
Bestsellers
CASTROL
Engine Oil 0W20 4l EDGE
API SQ ILSAC GF-7
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
52.26
43.55 £ 88.62 £
(13.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
52.26 £
ORLEN
Engine Oil 0W20 4l MaxExpert
API SP ILSAC GF-6A SN RC ILSAC GF-5 SN+
Intended use Passenger cars
43.03
35.86 £ 61.72 £
(10.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
43.03 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto
API ILSAC GF-7A SQ RC
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
125.64
104.70 £
(31.41 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
RAVENOL
Engine Oil 0W20 4l Cleansynto
API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
57.66
48.05 £ 99.84 £
(14.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
57.66 £
RAVENOL
Engine Oil 0W20 5l Cleansynto
API SP ILSAC GF-6A RC SN+
Intended use Passenger cars
68.08
56.73 £ 119.80 £
(13.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
68.08 £
Bestsellers
SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix synthetic
API SP
ACEA C5
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
96.04
80.03 £
(19.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix
API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
101.02
84.18 £
(20.20 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
SHELL
Engine Oil 0W20 5l Helix
API SP ILSAC GF-6A
ACEA C6 C5
Intended use Passenger cars
79.60
66.33 £ 102.52 £
(15.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
79.60 £
Other codes
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
Add opinion