Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Base technology
Oils engine 15W40
32.96
27.47 £ 65.10 £
(6.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
32.96 £
39.29
32.74 £ 60.40 £
(7.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
34.82 £
23.87
19.89 £ 38.28 £
(4.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.87 £
45.34
37.78 £ 65.80 £
(9.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
45.34 £
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
49.32 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 15W40 5l MoS2 Leichtlauf Super
API SL CF
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
63.17
52.64 £ 95.26 £
(12.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
63.17 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 5l mineral
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
42.84
35.70 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
35.20
29.33 £
(7.04 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.58 £