Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Base technology
Offer
Oils engine 15W40
23.87
19.89 £ 38.28 £
(4.77 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.87 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 15W40 5l mineral
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Base technology Mineral
42.84
35.70 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
60.90
50.75 £
(12.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
49.32
41.10 £ 69.96 £
(9.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
49.32 £
ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR
API SL CG-4 CH-4 SJ CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
26.09
21.74 £ 43.42 £
(5.22 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
26.09 £
38.09
31.74 £ 66.04 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.09 £
REVLINE
Engine Oil 15W40 5l ULTRA FORCE
API SL CF SJ
ACEA A3 B3
Intended use Passenger cars
64.58
53.82 £ 105.46 £
(4.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
64.58 £