ORLEN Engine Oil 15W40 5l ULTOR

Index: ULT. PLUS 15W40 5L
Rate this product first
5 pcs.
Capacity (l):
5
26.09 £
43.42 £
(Price for 1L: 4.35 5.22 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 26.09 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
15W40
Capacity [l]:
5
OEM spec:
CATERPILLAR ECF-1A
OEM spec:
MACK EO-M PLUS
OEM spec:
MTU TYP 2
OEM spec:
DEUTZ DQC III-05
OEM spec:
MB 229.1
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
VOLVO VDS-3
OEM spec:
MACK EO-N
OEM spec:
MB 228.3
OEM spec:
CUMMINS 20076
OEM spec:
CUMMINS 20077
OEM spec:
MAN 3275-1
OEM spec:
CUMMINS 20078
OEM spec:
CUMMINS 20071
OEM spec:
CUMMINS 20072
OEM spec:
CUMMINS 20075
OEM spec:
RENAULT RLD-2
OEM spec:
IVECO
API:
SL
API:
CG-4
API:
CH-4
API:
SJ
API:
CI-4
ACEA:
E7
ACEA:
E3
ACEA:
E5
Product line:
ULTOR
Intended use:
Truck
Intended use:
Agro
Intended use:
Buses
Intended use:
Industry
Offer:
Truck
Bar code:
IC-A11B8B, 5901001766382, PU-A11B8B
Item code:
A11B8B
Item index:
ULT. PLUS 15W40 5L
PCN:
27101981
Manufacturer:
ORLEN, Manufacturer: ORLEN OIL Sp. z o.o.
ul. Elbląska 135, 80-718 Gdańsk, POLAND,
[email protected]
Engine oil ULTOR (5L) 15W40 ;API CG-4; CH-4; CI-4; SJ; SL; ACEA E3; E5; E7; CATERPILLAR ECF-1A; CUMMINS 20071; CUMMINS 20072; CUMMINS 20075; CUMMINS 20076; CUMMINS 20077; CUMMINS 20078; DEUTZ DQC III-

Cross references Engine Oil 15W40 5l ULTOR

Cross references

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l TURDUS

15W40 5l

API CI-4
ACEA E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.67
23.89 £ 40.92 £
(5.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.67 £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l HERCULES

15W40 5l

API SL CF CG-4 CH-4 CF-4 CI-4
ACEA A3 B4 E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.28
30.23 £
(7.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 15W40 5l RIMULA

15W40 5l

API CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
59.32
49.43 £
(11.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 15W40 5l ALL FLEET

15W40 5l

API CG-4 CH-4 CI-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
30.95
25.79 £ 57.00 £
(6.19 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 30.95 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 15W40 5l RUBIA TIR

15W40 5l

API CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
63.06
52.55 £
(12.61 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR

15W40 5l

API SL CG-4 CH-4
ACEA E7 E3 E5
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
29.59
24.66 £ 43.48 £
(5.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 29.59 £

ORLEN
Engine Oil 15W40 5l ULTOR

15W40 5l

API CG-4 SJ
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
>9 pcs.
28.57
23.81 £ 42.30 £
(5.71 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 28.57 £

FUCHS OIL
Engine Oil 15W40 5l TITAN

15W40 5l

API SL CI-4
ACEA A3 B3 E7 E2
Intended use Truck Agro Buses
Add to cart
(0)
2 pcs.
38.09
31.74 £ 66.04 £
(7.62 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.09 £

REVLINE
Engine Oil 15W40 5l REVFARM

15W40 5l

API SL CI-4
ACEA E7
Intended use Truck Agro Buses Industry
Add to cart
(0)
0 pcs.
27.11
22.59 £ 36.24 £
(5.42 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.11 £

Other codes

QFS486B50 ARTNR_Z_OE
CH-4 S. SHPD 15W40 5L PL IC KROSY
DELVAC MX 15W40 4L IC KROSY
PERFO SUPER D 5L IC KROSY
SUPERFLEET SUP 15W40 4L IC KROSY
TITAN TRUCK PLUS 15W40 4L IC KROSY
TRANSFLOW SD 15W40 5L IC KROSY
URANIA TURBO L/D 5L IC KROSY
QFO917B50 NR_KAT
CATERPILLAR ECF-1A OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20071 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20072 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20075 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20076 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20077 OEM SPECYFIKACJA
CUMMINS 20078 OEM SPECYFIKACJA
DEUTZ DQC III-05 OEM SPECYFIKACJA
IVECO OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-M PLUS OEM SPECYFIKACJA
MACK EO-N OEM SPECYFIKACJA
MAN 3275-1 OEM SPECYFIKACJA
MB 228.3 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.1 OEM SPECYFIKACJA
MTU TYP 2 OEM SPECYFIKACJA
RENAULT RLD-2 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO VDS-3 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
QFO917B50 ORLEN
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 15W40 5l ULTOR
Product opinion:Engine Oil 15W40 5l ULTOR
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.