Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Intended use
Base technology
Oils engine 5W30 CHEMPIOIL
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
57.16
47.63 £
(11.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.86 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
111.37 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4x5l synthetic
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
226.14
188.45 £
(11.31 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL
API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
51.70
43.08 £
(10.34 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
52.90
44.08 £
(10.58 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£