CHEMPIOIL Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

Index: CH U. FR 5W30 5L PL
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
51.70 £
(Price for 1L: 8.62 10.34 £)
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
FORD M2C913 B
OEM spec:
FORD M2C913 C
OEM spec:
FORD M2C913 D
OEM spec:
FORD M2C913 A
OEM spec:
FIAT 9.55535 G1
OEM spec:
LAND ROVER 03.5003
OEM spec:
JAGUAR 03.5003
OEM spec:
MB 229.6
OEM spec:
VOLVO 95200377
API:
SP
ACEA:
A5
ACEA:
B5
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
4770242273611, IC-H17RCH
Item code:
H17RCH
Item index:
CH U. FR 5W30 5L PL
PCN:
27101981
Manufacturer:
CHEMPIOIL, Manufacturer:
UAB "SCT Lubricants",
Silutes pl. 119, 95112, Klaipeda, Litwa,
[email protected]
Engine oil (5L) 5W30 ;API SP; ACEA A5; B5; FIAT 9.55535 G1; FORD M2C913 A; FORD M2C913 B; FORD M2C913 C; FORD M2C913 D; JAGUAR 03.5003; LAND ROVER 03.5003; MB 229.6; VOLVO 95200377

Cross references Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL

Cross references

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC

5W30 4l

API SP ILSAC GF-6
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £

ELF
Engine Oil 5W30 4l EVOLUTION

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
60.96
50.80 £
(15.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
76.26
63.55 £
(15.25 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Special TEC F

5W30 5l

ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
125.56
104.63 £
(25.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
37.03
30.86 £ 63.52 £
(9.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.03 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.60
35.50 £ 84.00 £
(8.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.60 £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
75.58
62.98 £
(18.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SL CF
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
55.14
45.95 £
(13.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SL CF
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.98
66.65 £
(20.00 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.34
40.28 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SN
ACEA A1 B1 A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
35.26
29.38 £ 60.22 £
(7.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 35.26 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 4l Quartz

5W30 4l

API SL CF
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
62.76
52.30 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
36.78
30.65 £ 85.38 £
(7.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 36.78 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
144.00
120.00 £
(28.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l USVO

5W30 4l

API SP CF
ACEA A5 B5 B7 A7
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
48.36
40.30 £ 116.82 £
(12.09 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 48.36 £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
93.60
78.00 £
(18.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
86.58
72.15 £
(21.65 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil Helix 5W30

5W30 4l

API SL
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
81.30
67.75 £
(20.33 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

5W-30 Longlife AUDI
V31 748 026 AUDI
07 51 0 002 545 BMW
07 51 0 017 866 BMW
5W-30 Longlife BMW
83 21 0 398 507 BMW
83 21 0 398 508 BMW
83 21 2 365 933 BMW
MS-11116 CHRYSLER
5W-30 Longlife DACIA
5W-30 Longlife DAEWOO
5W-30 Longlife DAIHATSU
9.55535-S1 FIAT
1025930 FORD
1050724 FORD
1343792 FORD
1343796 FORD
14E9EC FORD
14E9ED FORD
14E9EE FORD
FCA14E9EC FORD
FCA14E9EE FORD
93165554 GENERAL MOTORS
93165556 GENERAL MOTORS
93165557 GENERAL MOTORS
08232-P99-C4LHE HONDA
5W-30 Longlife KIA
LP0425W30C305K KIA
183418 MAZDA
183419 MAZDA
000 989 690 613 MERCEDES
000 989 89 01 10 MERCEDES
000 989 94 0213 MERCEDES
000 989 97 0105 MERCEDES
000 999 94 0213 MERCEDES
5W-30 Longlife MERCEDES
A000 989 97 0105 MERCEDES
A5W-30 Longlife MERCEDES
MB 229.52 MERCEDES
5W-30 Longlife MINI
MZ320931 MITSUBISHI
KE90090043 NISSAN
NISSAN MOTOR OIL 5W-30 DPF NISSAN
19 42 000 OPEL
19 42 002 OPEL
19 42 003 OPEL
19 42 039 OPEL
19 42 206 OPEL
19 42 214 OPEL
5W-30 Longlife OPEL
93165557 OPEL
5W-30 Longlife RENAULT
5W-30 Longlife SEAT
5W-30 Longlife SKODA
5W-30 Longlife SMART
A5W-30 Longlife SMART
08880-10705 TOYOTA
08880-80845 TOYOTA
08880-83388 TOYOTA
08880-83389 TOYOTA
08883-02805 TOYOTA
5W-30 Longlife VAUXHALL
5W-30 Longlife VW
G 052 167 A2 VW
G 052 167 M2 VW
G 052 195 M4 VW
G 052 545 M2 VW
G S55 505 M4 VW
G 052 195 M2 VW
G 052 195 M6 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

CH9722-5 CHEMPIOIL
5W30 MASTER TSE 4L IC KROSY
8100 ECO-NER. 5W30 5L DE IC KROSY
CH U. SL 5W30 4L PL SET IC KROSY
CH U. SN 5W30 4L PL SET IC KROSY
FF6501-4 IC KROSY
FORMULA FS 5W30 5L IC KROSY
LONG LIFE 5W30 4L IC KROSY
LONG LIFE 5W30 5L IC KROSY
M-SUP 3000 X1 FE 5W30 5L IC KROSY
MN7511-4 IC KROSY
PM0330-4 IC KROSY
X-FLOW LL 5W30 SYNT. 5L IC KROSY
CH9731-5 NR_KAT
FIAT 9.55535 G1 OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 A OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 B OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 C OEM SPECYFIKACJA
FORD M2C913 D OEM SPECYFIKACJA
JAGUAR 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
LAND ROVER 03.5003 OEM SPECYFIKACJA
MB 229.6 OEM SPECYFIKACJA
VOLVO 95200377 OEM SPECYFIKACJA
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL
Product opinion:Engine Oil CH U. FR 5W30 5L PL
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.