Filters
Intended Use
Select ...
SAE viscosity classification
Select ...
ACEA specification
Select ...
API specification
Select ...
Capacity
Select ...
Norm
Select ...
Price
Capacity (l)
Name
Viscosity
Capacity [l]
OEM spec
Product line
Intended use
Offer
Oils engine 5W30
Bestsellers
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
27.86 £
CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l
API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
111.37 £
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
46.07 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200
API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
89.78 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4600
API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
70.32
58.60 £ 124.56 £
(14.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
70.32 £
Bestsellers
77.56
64.63 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100
API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
37.14
30.95 £ 78.64 £
(7.43 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
37.14 £
92.76
77.30 £
(18.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
23.98 £
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
38.66 £
59.68
49.73 £
(11.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE
API CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
127.96
106.63 £ 181.26 £
(8.53 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
127.96 £
83.02
69.18 £
(16.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Bestsellers
79.30
66.08 £
(15.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
47.38
39.48 £ 83.08 £
(9.48 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
47.38 £
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
42.85 £
LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech
API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
91.62 £
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£
Sports oils
Performance
220.56
183.80 £
(44.11 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:
£