MOTUL Engine Oil 5W30 5l 8100

Index: 8100 X-CLEAN EFE 5W30 5L
Rate this product first
>9 pcs.
Capacity (l):
5
37.14 £
78.64 £
(Price for 1L: 6.19 7.43 £)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 37.14 £
request-default-article

Specification

Name:
Engine oil
Viscosity:
5W30
Capacity [l]:
5
OEM spec:
KIA
OEM spec:
HYUNDAI
OEM spec:
TOYOTA
OEM spec:
HONDA
OEM spec:
MITSUBISHI
OEM spec:
OPEL OV0401547
OEM spec:
OPEL OV0401547-D30
OEM spec:
VW 505.00
OEM spec:
BMW LL-04
OEM spec:
VW 505.01
OEM spec:
FIAT 9.55535 S1
OEM spec:
MB 229.52
OEM spec:
SUBARU
OEM spec:
OPEL OV0401547-A30
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547-A30
OEM spec:
SUZUKI
OEM spec:
FIAT 9.55535 S3
OEM spec:
NISSAN
OEM spec:
VAUXHALL OV0401547
API:
SP
ACEA:
C3
ACEA:
C2
Product line:
8100
Intended use:
Passenger cars
Bar code:
IC-E0E733, 3374650293257, PU-E0E733
Item code:
E0E733
Item index:
17712
PCN:
27101981
Manufacturer:
MOTUL, Manufacturer: Motul
Address: 119 Boulevard Félix Faure, Aubervilliers, Seine Saint Denis, 93300, France
Email: [email protected]

Specification Tecdoc

SAE viscosity class:
5W-30
Manufacturer Approval:
BMW LL-04
Manufacturer Approval:
MB 229.52
Manufacturer Approval:
OV 040 1547 - D30
Manufacturer Approval:
OV 040 1547 - G30
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S1
Oil manufacturer recommendation:
FIAT 9.55535-S3
Oil manufacturer recommendation:
VW 505 00 505 01
ACEA specification:
C2
ACEA specification:
C3
API specification:
SP
Engine oil 8100 (5L) 5W30 ;API SP; ACEA C2; C3; BMW LL-04; FIAT 9.55535 S1; FIAT 9.55535 S3; HONDA; HYUNDAI; KIA; MB 229.52; MITSUBISHI; NISSAN; OPEL OV0401547; OPEL OV0401547-A30; OPEL OV0401547-D30;

Cross references Engine Oil 5W30 5l 8100

Cross references
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l MAGNATEC synthetic

5W30 4l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.04
57.53 £
(17.26 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
112.20
93.50 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.76
74.80 £
(22.44 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
58.80
49.00 £
(11.76 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
227.14
189.28 £
(11.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 4l

5W30 4l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
20.93
17.44 £ 42.36 £
(5.23 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 20.93 £
Bestsellers

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
27.86
23.22 £ 53.56 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 27.86 £

CHEMPIOIL
Engine Oil 5W30 5l

5W30 5l

API SN CH-4
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
111.37
92.81 £ 211.72 £
(5.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 111.37 £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
78.46
65.38 £
(15.69 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
84.70
70.58 £
(16.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

FUCHS OIL
Engine Oil 5W30 5l TITAN

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
46.07
38.39 £ 81.10 £
(9.21 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 46.07 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4200

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
89.78
74.82 £ 133.36 £
(17.96 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 89.78 £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l TopTec 4200

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
110.88
92.40 £
(27.72 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l TopTec 4600

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
70.32
58.60 £ 124.56 £
(14.06 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 70.32 £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l Mobil 1 synthetic

5W30 4l

API SP SL SM SN SJ SQ SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.50
47.08 £ 85.50 £
(14.13 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.50 £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.12
65.93 £
(15.82 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 4l 8100

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
68.94
57.45 £
(17.24 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOTUL
Engine Oil 5W30 5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
98.14
81.78 £
(19.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
51.18
42.65 £
(12.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert synthetic

5W30 4l

Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
>9 pcs.
47.16
39.30 £
(11.79 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
97.60
81.33 £
(19.52 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
92.64
77.20 £
(23.16 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l Cleansynto

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
113.14
94.28 £
(22.63 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
23.98
19.98 £ 43.74 £
(4.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 23.98 £
Bestsellers

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz INEO

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
79.30
66.08 £
(15.86 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l ALL CLIMATE

5W30 5l

ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.98
74.15 £
(17.80 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l MAXLIFE

5W30 5l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
88.92
74.10 £
(17.78 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l MAXLIFE

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
69.42
57.85 £
(17.36 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
56.39
46.99 £ 87.66 £
(14.10 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 56.39 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SP
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
105.90
88.25 £
(21.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 5l SYNPOWER

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
42.85
35.71 £ 82.38 £
(8.57 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 42.85 £

VALVOLINE
Engine Oil 5W30 4l SYNPOWER

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.72
32.27 £ 69.70 £
(9.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.72 £

VALVOLINE
Engine Oil RESTORE&PROTECT 5W30 5L

5W30 5l

API SQ
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
81.76
68.13 £
(16.35 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
164.58
137.15 £
(32.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 5l Longtime High Tech

5W30 5l

API CF SM
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
91.62
76.35 £ 129.88 £
(18.32 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 91.62 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 4l Cleansynto

5W30 4l

API CF SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
80.20
66.83 £
(20.05 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

LIQUI MOLY
Engine Oil 5W30 4l Molygen DPF

5W30 4l

API SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
115.62
96.35 £
(28.90 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
38.66
32.22 £ 62.82 £
(7.73 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 38.66 £

TOTALENERGIES
Engine Oil 5W30 5l Quartz

5W30 5l

API SP
ACEA A5 B5
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
54.88
45.73 £ 92.14 £
(10.98 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 54.88 £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x4l EDGE

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
352.36
293.63 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ELF
Engine Oil 5W30 5l EVOLUTION

5W30 5l

API SP
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
>9 pcs.
90.90
75.75 £
(18.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

ORLEN
Engine Oil 5W30 4l MaxExpert

5W30 4l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
39.97
33.31 £ 67.12 £
(9.99 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 39.97 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 4l ULTRA FORCE

5W30 4l

API CF SM SN
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
4 pcs.
51.76
43.13 £
(12.94 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

CASTROL
Engine Oil 5W30 4x5l EDGE

5W30 5l

API SQ
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
1 pcs.
440.44
367.03 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 4l EDGE

5W30 4l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
88.08
73.40 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

CASTROL
Engine Oil 5W30 5l EDGE

5W30 5l

API SN+
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
110.10
91.75 £
(22.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP

5W30 5l

API SL
ACEA A3 B4
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
64.62
53.85 £
(12.92 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP

5W30 4l

API SL CF SM SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
62.04
51.70 £
(15.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 4l M-SUP synthetic

5W30 4l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
69.10
57.58 £
(17.28 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOBIL
Engine Oil 5W30 5l M-SUP synthetic

5W30 5l

API SL SM SN SN+
ACEA C3 C2
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
90.34
75.28 £
(18.07 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100

5W30 5l

API SP
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
189.72
158.10 £ 303.12 £
(9.49 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 170.68 £

MOTUL
Engine Oil 5W30 4x5l 8100

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
220.44
183.70 £ 373.96 £
(11.02 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 208.26 £

RAVENOL
Engine Oil 5W30 5l USVO

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
80.92
67.43 £ 125.10 £
(16.18 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 80.92 £

REVLINE
Engine Oil 5W30 5l ULTRA FORCE

5W30 5l

API CF SM SN
ACEA A3 B4 B3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
128.32
106.93 £
(8.55 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
41.58
34.65 £ 67.78 £
(10.40 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 41.58 £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
106.50
88.75 £
(21.30 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £
Bestsellers

SHELL
Engine Oil 5W30 4l Helix

5W30 4l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
74.04
61.70 £
(18.51 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix synthetic

5W30 5l

API SP ILSAC GF-6A
Intended use Passenger cars
Base technology synthetic
Add to cart
(0)
0 pcs.
63.00
52.50 £ 103.38 £
(12.60 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is: 63.00 £

SHELL
Engine Oil 5W30 5l Helix

5W30 5l

ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
83.38
69.48 £
(16.68 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

SHELL
Engine Oil HELIX EX.ECT M.5W30 5L

5W30 5l

API SN
ACEA C3
Intended use Passenger cars
Add to cart
(0)
0 pcs.
87.96
73.30 £
(17.59 £/L)
Lowest price in 30 days from the promotion is:  £

OE numbers

9.55535-S1 FIAT
9.55535-S3 FIAT
505.00/505.01 VW
G 052 167 M2 VW
G 052 545 M2 VW
G052545M4 VW
G052545M6 VW

Other codes

B01MT1X517 AMAZON (ASIN)
17712 ARTNR_Z_TCD
8100 ECO-CLEAN 5W30 5L IC KROSY
8100 X-CL. EFE 5W30 5L DE IC KROSY
8100 X-CLEAN+ 5W30 5L DE IC KROSY
CH U. SL 5W30 4L PL SET IC KROSY
CH U. SN 5W30 4L PL SET IC KROSY
FORMULA CFE 5W30 4L IC KROSY
FORMULA CX 5W30 4L IC KROSY
HELIX HX8 ECT C3 5W30 5L IC KROSY
SPECIFIC 2290 5W30 5L IC KROSY
TITAN GT1 2290 5W30 5L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.20L IC KROSY
X-FLOW F 5W30 SEMI.5L IC KROSY
X-FLOW F PL.5W30 SYN. 20L IC KROSY
X-FLOW V 5W30 20L IC KROSY
107206 MOTUL
109471 MOTUL
8100 X-CLEAN MOTUL
8100 X-CLEAN EFE MOTUL
8100 X-CLEAN EFE 5W30 MOTUL
814051 MOTUL
MOTUL 8100 X-CLEAN EFE 5W30 MOTUL
109471 NR_KAT
BMW LL-04 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S1 OEM SPECYFIKACJA
FIAT 9.55535 S3 OEM SPECYFIKACJA
HONDA OEM SPECYFIKACJA
HYUNDAI OEM SPECYFIKACJA
KIA OEM SPECYFIKACJA
MB 229.52 OEM SPECYFIKACJA
MITSUBISHI OEM SPECYFIKACJA
NISSAN OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-A30 OEM SPECYFIKACJA
OPEL OV0401547-D30 OEM SPECYFIKACJA
SUBARU OEM SPECYFIKACJA
SUZUKI OEM SPECYFIKACJA
TOYOTA OEM SPECYFIKACJA
VAUXHALL OV0401547 OEM SPECYFIKACJA
VAUXHALL OV0401547-A30 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.00 OEM SPECYFIKACJA
VW 505.01 OEM SPECYFIKACJA
You may also need
You may also need: Please wait...
Users' opinions *
We are loading opinions for this product...
  1.    
  2.    
  3.    
  4.    
  5.    
I'm commentless

Nobody has reviewed this product yet, you can be the one!

* Reviews of customers who made the purchase are marked with text "Review confirmed by a purchase". Details on how we verify reviews can be found in terms and conditions.
Add opinion
Engine Oil 5W30 5l 8100
Product opinion:Engine Oil 5W30 5l 8100
Your review

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.